Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

134 0 Новини високих технологій

Хто ж не пам'ятає з 70-х років знамениті колонки С-90? (Насправді там стояла латинська буква S, і тому це ризьке виріб називалося акустичною системою Radiotehnika S-90 але звичка всьому іноземному не довіряти теж прийшла з цього часу, і потім далеко не всі знали, що прибалти користуються латиницею.) Завсідники танців у клубі (у 80-х названих дискотеками) в такі подробиці не вдавалися, а тому й досі називають ці колонки С-90. Буквально легендарної акустиці радянських часів і буде присвячена дана стаття.

Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Ностальгія

"Радіотехніка S-90" вважалася однією з кращих систем того часу і була затребувана всюди. Концерти в будинках культури самих віддалених куточків нашої країни, виступи самодіяльності, шкільні вечори з піснями і танцями - всюди ця апаратура була незамінною. Репетиції деякі безвідповідальні товариші ризикували проводити вдома, і колонки С-90 створювали незабутній звуковий ефект в абсолютно всіх квартирах панельної п'ятиповерхівки. "Подяка" сусідів теж була невимовна. Їх можна зрозуміти. Навіть якщо власник "врубал" середню гучність, сторонні звуки просто випаровувалися: кудись зникав виття собак, стукіт сусідів по батареях, а також звук млявого баса з звичайних колонок двома поверхами вище.

Колонки "Радіотехніка" не сповіщала про наближення землетрусу, не то про військовому винищувачі, на бриючому польоті задевающем дах. Люстри підстрибували, кришталь у сервантах тоненько позванивал, а все в кімнаті, що не було закріплено, явно вібрувало. Хоча потрібно сказати, що в своєму класі колонки С-90 найбільш потужними і не вважалися, і не були, до них встановлювався підсилювач. До речі, робочі варіанти цієї апаратури нарозхват і сьогодні. Коштує така, навіть сильно стара ретро-техніка досить недешево. Колонки "Радіотехніка" будь-якої модифікації в робочому стані обійдеться в суму від чотирьох тисяч рублів. Одна!
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Опис

Акустична система "Радіотехніка" вищого (нульового) класу 35ас-1 з'явилася у продажу в 1977 році і відразу була названа С-90. Колонки характеристики мали найкращі за тими часами, особливо якщо врахувати, що в користуванні була тільки радянська апаратура. Розроблені вони були суто для побутового використання, і займалося цим конструкторське бюро "Орбіта" на Ризькому виробничому об'єднанні "Радіотехніка". Згодом вся серія цих акустичних систем отримала марку З-90.

Колонки характеристики свої цілком і повністю виправдали, вони не поступалися імпортним ні в чому, значно перевершуючи всі вітчизняні. Щоб звучання акустичної системи було повноцінним, до неї в обов'язковому порядку підключався підсилювач типу "Електроніка" або "Амфітон". В частотному діапазоні від 315 до практично 20 кГц колонки працювали з номінальною потужністю 35 Ватт. Причому в паспорті значилася потужність дев'яносто. Звуковий тиск, про результати якого написано вище, дорівнювало 12 Па.

Про недоліки

Вага однієї колонки іноді перевищував тридцять кілограмів. Коштували вони триста рублів за пару (інженер заробляв на місяць від дев'яноста рублів до ста двадцяти). Однак у вільному продажу їх мало хто бачив. Музичні колонки С-90 багато купували по одній, незважаючи на те що не було ніяких гарантій, що при покупці другої вдасться зробити з них добре налаштовану пару. Втім, навіть якщо купувалася пара, збалансованість її теж ніхто не гарантував: наприклад, права колонка С-90 потужність всю свою збирала докупи і наполегливо звучала голосніше лівої. Це незважаючи на те, що апаратура позиціонувалася як володіє вищою категорією якості.
Цей недолік не єдиний з тих, що могла мати колонка С-90. Динаміки високих частот часто виходили з ладу, оскільки тонкі і слабкі дроти самі по собі не дуже практичні. На середніх частотах звучання було відверто поганим і часто псувало все враження. Інша електроніка поряд з цими громадами акустичної системи не витримувала, так і на людину створюване колонками магнітне поле впливало негативно. І все-таки саме S-90 ідеально могли створювати об'ємне звучання звичайній квартирі стандартного панельного будинку. Особливих претензій до саунду в загальному-то не було.
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Установка

Недоліки, які мали радянські колонки С-90 не зупиняли меломанів всієї Русі. Вони залишалися кілька десятиліть акустичною системою з розряду самих масових. Багато тисяч сторінок на форумах присвячені їм і сьогодні. Це один з найбільш яскравих символів минулої епохи, який до того ж надійністю і довговічністю, яких і в помині немає у сучасних гаджетів. Колонки С-90 розміри мали значні (36 х 71 х 285 см), тому вимагали правильної установки, що далеко не завжди поєднувалося з можливостями.


Квартири були досить тісними (та й зараз умови ті ж), а тому можна було побачити колонки в півметра від слухача. У той час як ідеальний спосіб для кращого звучання - поставити їх на постамент як раз півметрової висоти і дотримати відстань від вуха слухача як мінімум в два метри. Рідкісна кімната має такими достоїнствами, необхідної площі найчастіше не вистачає, а тому і слухали справжній звук, на який була здатна ця апаратура, хіба що сусіди.
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Зовнішній вид

У колонки С-90 корпус зроблений просто і добротно - нерозбірний прямокутний ящик з ДСП, оброблений шпоною високої якості з дерева цінних порід. Товщина стінки - шістнадцять міліметрів, а лицьова панель зроблена з авіаційної багатошарової фанери двадцяти двох міліметрів. Стики стінок і внутрішніх сторін укріплені спеціальними елементами, що збільшують жорсткість і міцність корпусу. На головках зроблені декоративні рамки чорного кольори, штамповані з алюмінієвого листа. Також вони захищені металевою сіткою. На лицьовій панелі головка середніх частот всередині ізольована конусоподібним кожухом з пластмаси, головка низьких частот розташована по вертикальній осі. В нижній частині колонки розташована накладна панель з пластмаси з шильдиком. Там же знаходиться отвір 100 х 80 міліметрів - це вихід фазоінвертора. Амптитудно-частотна характеристика (АЧХ) відображена на шильдику, всі криві відповідають положенням регуляторів. Там же є власне назва акустичної системи і фірмовий знак. На лицьову панель втулками прикріплюється вищеописана рамка з тканиною. На задній стінці знизу - колодка з клемами.

Всередині

Внутрішній обсяг заповнений звукопоглотітелем з технічної бавовняної вати, обтягнутих марлею. Таким чином зменшується вплив звукового тиску на АЧХ і досягається більш якісне звучання колонки за рахунок виключення резонансів у внутрішньому обсязі. Всередині корпусу - електричні фільтри на платі, що розділяють смуги акустичної системи. В комплекті також були чотири ніжки з пластмаси, призначені для кріплення на основу корпуса, а також знімна декоративна рамка з трикотажним полотном, додає акустичну прозорість. Рідкісна акустична система тих часів володіє такими якостями, як колонки С-90 - потужність звуку просто зашкалює! Але на близькою до граничної гучності низькі частоти стають нерозбірливими і лункими, а верхи починають цокати - це характерна особливість високочастотних головок 6ГДВ-1-16. Трохи пізніше, коли почала надходити у продаж аналогічна продукція - "Амфітон 35АС-018", "Орбіта 35АС-016" та інші, головка використовувалася вже інша. Іноді аналоги цієї акустичної системи давали більш глибоке і збалансоване звучання, ніж оригінальні колонки S-90.
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Лінійка S-90

Всі модифікації S-90 і навіть всі аналоги її неодмінно були спрямовані на використання касет. Високочастотна головка досить добре відтворює звук у верхньому діапазоні частот завдяки касетної деки і радянському підсилювача. Але якщо нижня і середня частини діапазону високих частот відтворюються просто чудово, той самий верх від них відрізняється, бо отримує нарікання за нібито завали АЧХ і нерівномірності. А колонка "Орбіта" лінійки S-90 московського заводу вийшла справді гідною альтернативою ризької "Радіотехніці". Ця модифікація з аналогічним набором акустичних головок відрізнялася лише присутністю двутрубного фазоінвертора в самому низу корпусу. У підсумку баси стали нижче і гущі. Однак збереглися на великій потужності проблеми з гулом і нерозбірливістю, так і верхні частоти цокотіли точно так само, як і у "Радіотехніки S-90".

Модернізація вручну

Багато меломанів все-таки втілили в життя власну мрію: купили легендарні колонки S-90 і почали допрацьовувати їх "напилком". Рішення бюджетне, захоплююче, а потім звучання - на заздрість всім. Зовні за минулі тридцять років колонки, природно, колишній шик втратили майже в ста відсотках випадків, але тут головне - щоб всередині ніхто не поковирялся. До роботи потрібно приступати, збагативши свій арсенал інструментарієм. Знадобиться основний набір викруток, плоскогубці, паяльник. Першим ділом знімається передня панель, для чого треба вивернути десяток-інший різноманітних шурупів. При розбиранні обов'язково потрібно провести звірку: відповідає паспорту начинка. Щоб на високих частотах було 10ГД-35 на середніх - 15ГД-11А, а на низьких, наприклад, 35ГД (ну, або що там у паспорті заявлено). Динаміки найчастіше пошкоджуються, оскільки угробити техніку і протягом одного дня можна, а за тридцять років і поготів. Приміром, багато могло статися перестановок меблів і переїздів. Швидше за все, щось пошкоджено. Наприклад, динамік низьких частот. Його реанімація вимагає додаткової роботи. Треба перемотати котушку. В принципі, це не так складно, якщо знати деякі тонкощі і хоча б кілька разів раніше стикатися з процесом перемотування. Після намотування, центрування і просушування звучання динаміка буде ідеальним - зникнуть всі сторонні призвуки.
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Куполи

Колонки S-90 як всі знають, найчастіше засмучують звучанням ВЧ - з призвуками. Так і на середніх частотах часто відсутня дзвінкість. Умільці рекомендують в основному одне і те ж: замінити СЧ, ВЧ і демпфилировать корпус. Але краще не шукати легких шляхів. Просто динаміки прикриті куполами з пластику. Це матеріал абсолютно невідповідний. Шовкові купола приберуть призвуки і зроблять звук прозоріше. Тому динаміки можна сміливо замінити. Поки модернізується одна колонка, потрібно обов'язково перевірити звучання і порівнювати з тією, яку модернізація тільки чекає, тобто з оригінальною. Тоді стає абсолютно ясно, залишати переробку або повернути все, як було. Головне - щоб власник колонок і золотих рук мав ще й слух хороший.

Проводка і корпус

Щоб поліпшити звучання низьких частот, потрібна доробка корпусу. Геть ватно-марлеві матраци! У магазинах продається недорогий ватин, з якого вийде чудова прокладка для начинки. І всього за сто з невеликим рублів! Все це можна зробити швидко і без будь-яких зусиль: ширина ватину - два метри, вистачить на дві колонки, але знадобиться меблевий степлер або один, у якого він є. Перед монтажем на всяк випадок краще поміняти всю проводку, вийняти перемикачі. Викроїти ватин у два шари і сміливо обшити корпус. Труба фазоінвертора ставиться на герметик, а після цього теж обтягується ватином. Безпосередньо з фільтром роботи теж не так багато. Перемикачі ніколи не знадобляться, тому їх можна видалити, як і всі непотрібні елементи з плати. Всі ці тридцятирічні тоненькі проводки замінити нормальними мідними на всіх з'єднаннях. Далі звільнений від усього непотрібного фільтр потрібно акуратно встановити в корпус і закрити ватином. Весь бокс середніх частот зовні теж повинен піти під згаданий вище матеріал.
Акустичні колонки С-90: опис, характеристики. Легендарні радянські колонки "Радіотехніка S-90"

Підсумки

Судячи з відгуків домашніх умільців, такі найпростіші доопрацювання змінили звук техніки в кращу сторону просто невимовно. Баси стали чіткими, верх - прозорий, легким. Після заміни динаміка на середніх частотах зовсім по-іншому зазвучав вокал.