Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює

114 0 Новини високих технологій

Як правило, у рядового користувача такі поняття, як «веб-сервер» або «хостинг», асоціюються з чимось абсолютно незрозумілим. Між тим, нічого складного в цьому питанні немає. Спробуємо пояснити, що собою являє web server, навіщо він потрібен і як працює, особливо не вдаючись у технічні подробиці, а, так би мовити, на пальцях. Окремо зупинимося на питанні про те, як створити і налаштувати такий сервер на домашньому комп'ютерному терміналі або ноутбуці.

Що таке веб-сервер?

Найголовніше в цьому питанні – зрозуміти, що сервер такого типу є не чим іншим, як комп'ютером в інтернеті з відповідним встановленим програмним забезпеченням.
Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
Але це абсолютно не означає, що в домашніх умовах можна створити власну конфігурацію. Оскільки у нас більш поширеними є операційні системи Windows, питання про те, як створити веб-сервер на Ubuntu (Linux), розглядатися не будуть.

Для чого потрібні web-сервери?

На серверах цього типу в інтернеті зберігається багато інформації. При цьому ті ж антивіруси для оновлення власних баз даних звертаються саме до них. Користувач також має безпосереднє відношення до таких серверів, оформляючи запити в браузері (пошук інформації, звернення до якійсь сторінці і т. д.). Ось і виходить, що всі сторінки, присутні в інтернеті, зберігаються на веб-серверах, до яких з одного боку проводиться користувальницький запит або звернення встановленої програми, а з іншого – видається результат тим самим сервером, до якого здійснюється спроба доступу.

Як це все працює?

Всі користувачі звикли, що для входу на якийсь ресурс в інтернеті (веб-сторінку), на якому розміщується інформація певного типу, в адресному рядку просто вводиться префікс www (або http) і подальше ім'я. Але ніхто не замислюється про те, яким чином web server розуміє запит та видає результат. Насправді тут потрібно розрізняти поняття сервера та клієнта. У нашому випадку сторінка, розміщена в інтернеті, збережена саме на віддаленому сервері. Користувальницький комп'ютер виступає в ролі клієнта, від якого і провадиться звернення.

Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
Для доступу в інтернет застосовуються програми, які називаються браузерами. Вони переводять користувальницький запит в цифровий код, що розпізнається веб-сервером. Сервер його обробляє і видає відповідь у відповідному коді, а браузер вже перетворює мільйони нулів і одиниць в нормальний вигляд текстової, графічної, звукової або відеоінформацією, яка розміщується на сторінці.

Найбільш популярні web-сервери

З усього серверного програмного забезпечення, як вважається, найпоширенішими є Apache і Microsoft IIS. Перший є більш популярним і більшою мірою використовується в UNIX-подібних системах, хоча і може встановлюватися в середовище Windows. Крім того, сервер Apache є абсолютно безкоштовним программрним забезпеченням і сумісний практично з усіма відомими операційними системами. Проте, як наголошується, призначене це в основному для професійних програмістів і розробників. Програмний продукт від Microsoft розрахований на середньостатистичного користувача, встановити і налаштувати такий веб-сервер для Windows зможе без додаткової допомоги кваліфікованого фахівця.
Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
Тим не менш, якщо виходити з офіційної статистики, програмне забезпечення Apache використовує близько 60% всіх існуючих серверів, тому питання встановлення та налаштування початкової конфігурації розглянемо саме на його прикладі.

Веб-сервер на домашньому комп'ютері: установка

Для інсталяції потрібно завантажити спеціальний серверний пакет, скорочено позначається як WAMP, в який входить три основних компоненти:
 • Apache – програмна оболонка сервера, яка може працювати самостійно, але тільки у разі відсутності на розміщуваних сторінках динамічного контенту.
 • PHP – мова програмування, що використовується надбудовами для управління серверами з динамічним вмістом начебто WordPress, Joomla, Drupal.
 • MySQL – уніфікована система управління базами даних, використовувана, знову ж таки, при створенні сайтів з динамічним контентом.
 • Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
  Інсталяцію можна зробити з пакету WampServer. Для цього достатньо слідувати вказівкам «Майстра», який на одній із стадій запропонує вибрати інтернет-браузер, який буде використовуватися за замовчуванням.
  Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
  Для цього потрібно буде перейти в папку з виконуваним файлом браузера (якщо це не Internet Explorer, зазвичай вона розташовується в папці Program Files). Попутно сам браузер слід додати до списку виключень брендмауера Windows. На фінішній стадії ставиться галочка навпроти пункту негайного запуску, після чого в системному треї з'явиться значок, на який потрібно натиснути і зміню вибрати запуск локального хоста (localhost).


  Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
  Якщо все зроблено правильно, з'явиться домашня сторінка сервера. Далі буде запропоновано інсталювати додаткові компоненти (якщо цього не зробити, система видасть помилку). В основному інсталяція стосується додаткових надбудов, елементів і компонентів, які будуть використовуватися сервером надалі.

  Приклад налаштування і тестування сервера

  Налаштування веб-сервера дещо складніше. Спочатку в меню системного трея вибирається перехід в папку WWW (місце зберігання надбудов або HTML-файлів). Після цього прописати наступний текст в «Блокноті»:

  WAMP тест!

  Можете просто скопіювати текст у «Блокнот» і зберегти файл під іменем index.php в тій самій папці WWW (хоча можна обійтися і без того, оскільки цей крок застосовується виключно для перевірки локального хоста). Замість привітання можете вставити будь-який інший текст або фразу.
  Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює
  Потім у браузері потрібно оновити сторінку (F5), після чого на екрані відобразиться вміст. Але для інших комп'ютерів сторінка недоступна. Щоб відкрити доступ, потрібно змінити файл httpd.conf, прописавши в розділі, який починається з наступні рядки: Order Allow,Deny Allow from all Далі потрібно просто зберегти зміни і перезапустити оболонку сервера. У разі використання маршрутизатора слід переконатися, що на ньому зроблений проборс порту 80 (без цього виходу сервера в інтернет не буде).
  Веб-сервер (Web Server): для чого він потрібен, як влаштовано і як працює

  Замість післямови

  Звичайно, що стосується розуміння суті функціонування або налаштувань домашнього веб-сервера, тут наведено тільки найбільш початкова і коротка інформація, так би мовити, для загального розуміння. Насправді ж всі процеси є набагато складнішими, особливо в частині перетворення запитів і видачі відповідей, не кажучи вже про налаштування сервера в домашніх умовах. Якщо у вас є бажання розібратися в цих питаннях, тут не обійтися хоча б без початкових знань тієї ж надбудови WordPress і мови PHP. З іншого боку, для публікації примітивних сторінок, що містять в основному тільки текстову інформацію, можна використовувати і ці початкові відомості.