Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

75 0 Новини високих технологій

Процесор з феноменальним швидкодією і унікальними технічними специфікаціями і характеристиками - це “Кор i7-3820 ". Саме можливості даного напівпровідникового рішення будуть розглянуті в цьому матеріалі. Також будуть приведені результати тестів і відгуки власників.

Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Ніша напівпровідникового рішення

До процесорним рішенням преміального рівня належить розглянутий кремнієвий чіп i7-3820. Швидкодія у нього дійсно феноменальне і дозволяє реш ать будь-які завдання. Це і обробка складних графічних зображень, це і програмування, це і перекодування відео, це і найбільш вимогливі і ресурсомісткі ігрові додатки. По суті, універсальним процесорним продуктом є і i7-3820. Огляд ж можливих сфер його застосування вказує на те, що він може лежати і в основі графічного ПК (в цьому випадку наявність спеціалізованої відеокарти обов'язково), і реалізовувати функції сервера середнього рівня, і навіть ігрових системним блоком з максимальною швидкодією може бути. Єдина важлива його особливість - це висока вартість. Але цей нюанс поширюється повністю на всю цю обчислювальну платформу.


Комплектація. Її особливості

Як і будь-який інший сучасний процесорний продукт, у двох можливих варіантах комплектації поставляється i7-3820. Більш доступний, з позиції ії вартості, і менш функціональний, з точки зору переліку поставки - TRAIL. Крім самого процесорного пристрою, у нього також входить наклейка з логотипом сімейства ЦПУ, гарантійний талон та інструкція по використанню напівпровідникового рішення. Даний варіант комплектації стане оптимальним вибором для комп'ютерних ентузіастів і великих компаній, які спеціалізуються на складанні системних блоків стаціонарних персональних комп'ютерів.


Другий можливий варіант комплектації - ВОХ. Він доповнюється фірмовим кулером і термопастою. Найбільш часто подібний варіант комплектації набувають звичайні середньостатистичні користувачі.
Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Сокет. Материнські плати

В процесорний роз'єм LGA2011 повинен встановлюватися i7-3820. Материнська плата в цьому випадку повинна базуватися на чіпсеті Х79. При цьому є підтримка лише процесорів на базі архітектури з кодовою назвою «Кор» 2-го і 3-го поколінь. А ось більш просунуті процесори вже 4-го і навіть 5-го покоління з аналогічною архітектурою, хоч і можуть похвалитися аналогічною кількістю контактів, але призначені для установки вже в процесорний сокет з позначенням LGA2011-v3. Чіпсет в цьому випадку Х99. Тобто ці платформи абсолютно не сумісні.

Архітектурні особливості

Кодове назва архітектури, з якої виготовлений цей кремнієвий кристал — Sandy Bridge. Тобто даний чіп належить до другого покоління архітектури Core. Чотири обчислювальних модуля включає Intel Core i7-3820. Також у цьому випадку є підтримка такої важливої технології, як НТ. З її допомогою ці 4 фізичних модуля обробки програмного коду і даних на логічному рівні перетворюються у 8 потоків. На додаток до цього, даний напівпровідниковий чіп підтримує 64-х розрядні обчислення.


Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Частоти

Динамічно регулювати значення тактової частоти здатний i7-3820. Характеристики його вказують на підтримку технології TurboBust і саме з її допомогою цей чіп і може змінювати значення даного параметра. Мінімальне значення частоти в номінальному режимі складає 36 ГГц. У режимі найбільшого навантаження цей процесор здатний видати 38 ГГц. Множник ж частоти даного ЦПУ заблокований і здійснити так званий розгін в цьому випадку лише тільки можна по частоті системної шини на такому комп'ютерному компоненті, як системна плата.

Технологічний процес. Енергоефективність. Специфікації щодо споживаної потужності

За нормами застарілого на сьогоднішній день технологічного процесу виготовлявся 32 нм даний кремнієвий кристал. Для 2012 року само ця технологія виробництва напівпровідникових чіпів була найбільш передовою і саме з її використанням вироблялися найбільш передові такі рішення. Як результат, енергоефективність на сьогоднішній день у цього ЦПУ далеко не оптимальна. На позначці в 130 Вт встановлено тепловий пакет компанією-виробником для Intel Core i7-3820. Робоча температура не повинна перевищувати позначку в 66 0 С. В реальності ж в номінальному режимі, як правило, розглядається центральний процесор споживає 95Вт, а його температура знаходиться в діапазоні від 40 до 65 0 С. Саме після збільшення тактової частоти в поєднанні з повітряним охолодженням можливий вихід значень раніше наведених значень вище звичайного. Якщо істотно збільшити частоту ЦПУ (понад 45 ГГц), то можливо навіть перевищення аварійних значень. Щоб цього не сталося, рекомендується заздалегідь системний блок комп'ютера оснащувати системою рідинного азотного охолодження. Це, звичайно, досить дороге охолодження, але без нього в подібній ситуації вже точно не обійтися.
Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Кеш-пам'ять. Підсистема оперативної пам'яті

Кеш-пам'яттю з 3-х рівнів оснащений i7-3820. Характеристики першого з них вказують на те, що його сумарний розмір дорівнює 256 кб. Він розділений на 4 рівні частини по 64 кб, які фізично прив'язані до певного блоку обробки програмного коду. Також ці 64 кб поділяються на 2 рівні частини по 32 кб. Одна з цих частин призначена для зберігання коду, а друга — даних. Сумарний обсяг другого рівня дорівнює 1 Мб. Як і кеш-пам'ять першого рівня, вона поділена на 4 рівні частини по 256 кб, які теж можуть обмінюватися даними з певним обчислювальним ядром. Третій рівень є загальним для всього ЦПУ і його розмір дорівнює 10 Мб. Ключовою «фішкою» цієї обчислювальної платформи є те, що її процесори оснащуються вже 4-х канальним контролером оперативної пам'яті. Як результат, установка вже 4-х модулів по 2 Гб, замість 2-х планок по 4 Гб дозволяє збільшити швидкодію комп'ютерної обчислювальної підсистеми на 10-15 відсотків. Максимальний об'єм оперативної пам'яті, який здатне адресувати розглянуте рішення — це 64 Гб. Компанія-виробник чіпа рекомендує у зв'язці з ним використовувати модулі з частотами 10661333 або навіть 1600 МГц. Також можна встановити і більш швидкісні планки (наприклад, з частотою 1866 МГц або навіть 2133 МГц), але ось істотного виграшу від такої комплектації вже точно не буде з тієї причини, що вони будуть функціонувати лише на 1600 МГц, і це обмеження йде вже з боку системи Біоса.

Розгін

Множник частоти чіпа заблокований в i7-3820. Розгін як ре зультат, може бути виконаний в цьому випадку лише шляхом збільшення значення частоти системної шини материнської плати. Це зовсім не стандартне рішення для такої комп'ютерної платформи, у якій практично всі ЦПУ мають розблокований множник і їх робочу частоту можна без особливих проблем підвищити. Фіксоване значення множника у цього кремнієвого чіпа одно 44. Максимально частоти такого ж значення параметра комп'ютерної системи, як шина материнської плати, може досягати 133 МГц. Перемноживши між собою ці два числа, отримаємо 58 ГГц. Це максимально можливе значення частоти, на якій теоретично може працювати розглянуте рішення. В реальності на повітряному охолодженні на цьому ЦПУ можна отримати 43-45 ГГц. Якщо ж доповнити систему рідинним охолодженням, то цілком можна досягти планки в 50-52 ГГц. Це вже відмінні розгінні значення частоти, які в реальності дозволяють отримати додаткові 18-20 відсотків продуктивності.
Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Синтетичні тести

Одні з найкращих результатів показує Intel Core i7-3820 в синтетичних тестах. Причому в деяких випадках він обходить навіть більш дорогі рішення в рамках даної платформи. Наприклад, у тесті 3 DMark2001SE герой цієї статті видає 54964 бали. Це більше, ніж у i7-3930K, який в цьому видає всього 45801 бал. Але цьому є й цілком логічне пояснення: базова частота останнього дорівнює всього лише 32 ГГц проти 36 ГГц у i7-3820. Ще один флагманський чіп, який в номінальному режимі програє даного процесора — це i7-2600K. Він видає в цьому популярному тестовому пакеті 52489 балів. Знову-таки, причина криється в низькій частоті — 34 ГГц. Ще більшим стає відрив у цьому тесті при порівнянні з флагманськими рішеннями АМД. Наприклад, FX-8120 в штатному режимі при частоті 31 ГГц може видати лише 42321 бал. Після розгону до 46 ГГц процесори Інтел видають близько 68000 балів, а от рішення АМД в аналогічному режимі функціонування може видати лише 45586 балів. Тобто навіть після розгону наздогнати флагманські рішення свого прямого конкурента провідний ЦПУ АМД не може, і саме з цієї причини немає особливого сенсу порівнювати її ведучий процесор з рішеннями «Інтел». Різниця буде вельми і вельми істотною.

Результати в іграшках

Як було зазначено раніше, будь-ігрове додаток без проблем може запустити процесор i7-3820 . Причому навіть з максимально можливими налаштуваннями. При цьому кількість кадрів буде достатнім для комфортної гри в будь-якому випадку. Результати реальних ігрових тестів у грі Batman версії Arkham City вказують на те, що в номінальному режимі розглянутий процесор може видати 50 fps в режимі FullHD і високої деталізації виведеного зображення. Після розгону до 46 ГГц кількість fps зростає до 64. Причому схожим кількістю fps у цій грі можуть похвалитися й дорожчі процесори, наприклад, i7 - 39 6 0K . Швидше всього, у цьому випадку вже йде обмеження з боку програмного забезпечення, яке може використовувати лише 4 фізичних ядра. Трохи змінюється ситуація у грі Hitman: Absolution. У цьому випадку герой цієї статті в аналогічному режимі і точно такий же деталізацією здатний видати 78 fps, а більш дорогий його побратим — 84 fps. Після розгону до тих же самих 46 ГГц ситуація змінюється, і більш дорогий процесор без особливих проблем догоняется i7-3820. Тест показує те, що в обох випадках fps встановлюється на позначці в 93. Ще більші значення fps можна отримати у сучасному ігровому симуляторі — F12012. У штатному режимі цей чіп видає 122 fps, його більш продуктивний і дорогий побратим — 132. Після розгону до 46 ГГц цей відрив скорочується і становить, відповідно, 154 fps і 156 fps. Всі ці результати досить просто пояснити з точки зору тактової частоти. У 3820 її максимальне значення дорівнює 36 ГГц, а у 3960 — 39 ГГц. Якщо ж частоти вирівнюються, то і продуктивність у цих чіпів виходить практично ідентичною у більшої частини сучасного софту. Різниця може виникнути лише в тому випадку, коли код оптимізований під 6 або навіть 8 фізичних ядер. Але поки таких програм досить мало. Та й сам процес переходу на більшу кількість обчислювальних модулів поки не отримав досить великого поширення. Комп'ютери, в яких варто ЦПУ кількістю ядер більше 4-х, поки досить рідко зустрічаються, і особливого сенсу в такій оптимізації на поточний момент немає. Можливо, ситуація зміниться з виходом нової платформи від АМД, яка отримала кодову назву «АМ4». З її виходом в сегменті настільних систем повинні будуть з'явитися чіпи з 8-ю фізичним блоками обробки даних і програмного коду. Це повинно прискорити процес оптимізації софта під багатоядерні процесори, але все одно це процес, розтягнутий у часі.
Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Ціна

Дві рекомендовані вартості вказані на офіційному сайті компанії «Інтел» для i7-3820. Ціна для варіанту комплектації TRAIL відповідала 294 доларам. Більш розширена версія комплектації для даного чіпа була оцінена виробником в 305 доларів. З одного боку, це досить висока вартість, як для центрального процесора. Але для платформи LGA 2011 це одне з найбільш доступних ЦПУ. По суті, в даному випадку — це бюджетне рішення. Але при цьому його обчислювальних можливостей цілком достатньо для обробки будь-якого програмного коду, в тому числі і найбільш вимогливого до апаратних ресурсів комп'ютера.

Відгуки. Майбутнє даної комп'ютерної платформи

Дійсно вражаючим швидкодією може похвалитися i7-3820. Відгуки досить часто це підтверджують. Будь-який сучасний програмний софт на такому напівпровідниковому чіпі запуститься без особливих проблем. При цьому у нього також і розгінний потенціал досить великий. До цього також необхідно додати і те, що ЦПУ був випущений в 2012 році. Тобто це обчислювальне рішення хоч і було досить давно випущено за комп'ютерним мірками, але все ще продовжує бути актуальним і дозволяє своєму власнику вирішувати будь-які завдання на поточний момент. До мінусів цього кремнієвого кристала можна віднести те, що він виготовлений за нормами застарілого на сьогоднішній день технологічного процесу, який відповідає 32 нм. Відповідно, і енергоефективність вже у нього далеко не найкраща. Як було зазначено раніше, цей процесор призначався для установки в сокет LGA2011 . На поточний момент йому на зміну прийшов LGA2011-v3 який підтримує останні модифікації найбільш продуктивних і найбільш енергоефективних чіпів. Як результат, цей чіп і його обчислювальна платформа застаріли з позиції технічних специфікацій і енергоспоживання, але ось швидкодію у нього все ще продовжує бути на прийнятному рівні та дозволяє вирішувати практично всі можливі завдання, в тому числі і найбільш вимогливі.
Процесор Intel Core i7-3820: характеристики, огляд, тестування, відгуки

Підсумки

Надмірною рівнем продуктивності для свого часу міг похвалитися розглянутий в рамках даного матеріалу i7-3820. У нього було 4 обчислювальних блоки, які за допомогою фірмової технології від корпорації «Інтел» дозволяли отримати вже 8 потоків обробки програмного коду. Також це ЦПУ було оснащене збільшеним об'ємом кеша і мало 4-х канальний контролер ОЗП. В результаті його продуктивність без особливих проблем дозволяє вирішувати будь-які завдання. Крім того, можливостей цього ЦПУ ще точно 3-4 роки буде більш ніж достатньо для запуску будь-яких додатків, в тому числі і найбільш вимогливих.