Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки

208 0 Новини високих технологій

Двигун ЯМЗ-236 по праву вважається легендарним дизелем, який виробляється на ВАТ "Автодизель" (колишньому Ярославському моторному заводі). Даний V-подібний шестициліндровий агрегат завоював популярність ще за часів Радянського Союзу, а після його розпаду продовжував активно експлуатуватися в країнах СНД. Сьогодні ЯМЗ-236 встановлюють на вантажівки ЗІЛ, КрАЗ, МАЗ, "Урал"; трактори До-700 і комбайни. Найближчими сусідами цього двигуна є восьмициліндровий ЯМЗ-238 і дванадцятициліндровий ЯМЗ-240.

Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки

Як створювалася модель ЯМЗ-236 і виробництво сьогодні

До розробки цього двигуна експлуатувалися моделі ЯАЗ, які до п'ятдесятим років морально застаріли. Тому в 50-ті роки минулого століття Ярославського заводу з державного спецзамовленням було доручено створити більш потужний і економічний двигун. Крім того, потрібен був агрегат, який міг бути встановлений на найрізноманітнішу техніку.

Розробкою двигуна ЯМЗ-236 зайнявся заслужений учений і видатний конструктор СРСР Чернишов Р. Д., який розробляв також і інші дизельні мотори в ті роки. Так з'явився на світ новий ДВС, пізніше став знаменитістю. Його відрізняли висока потужність, надійність і легкий ремонт, просте технічне обслуговування і дешеві запасні частини. При правильній експлуатації цей механізм прослужить багато років. ЯМЗ-236 проводиться і сьогодні, регулярно модернізується і при цьому вже має наступника - вдосконалену модифікацію, ЯМЗ-530.
Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки
Дизельні двигуни ЯМЗ-236 все ж як і раніше актуальні, продажу їх не падають, незважаючи на появу більш сучасних моделей.

Характеристики і пристрій моделі

Дизельний двигун ЯМЗ-236 володіє високими технічними характеристиками. У нього 8 циліндрів, розташованих паралельно один одному, з кутом нахилу 90 градусів. Паливо впорскується безпосередньо в камеру згоряння. Робочий тиск - 165 атмосфери. Базовий діаметр поршня - 13 сантиметрів, ремонтний варіант - 14 див. Паливний насос ЯМЗ-236 високого тиску є механічним. Також тут встановлені форсунки, за рахунок яких відбувається впорскування пального в циліндри. На кожній головці блоку 6 клапанів - три впускних і три випускних.

Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки
Охолоджується двигун водяним насосом за допомогою примусової циркуляції рідини. Привід здійснюється за допомогою ременя, обертаючого шків помпи від шківа коленвала. Об'єм двигуна ЯМЗ-236 становить 11 літрів, потужність досягає 420 к. с. Останні моделі посилені до 500 кінських сил, а більш ранні виробляють від 150 л. с. Витрата палива на 100 км до недавнього часу становив приблизно 40 літрів, але ростуть швидкими темпами ціни на дизельне паливо спонукали виробників модернізувати двигун, і тепер цей параметр становить 25 літрів на 100 км. У виробництві силового агрегату до 2010 року використовувався чавун, після 2010 року стали виготовляти з алюмінію. Тим самим значно спростився ремонт двигуна, при цьому він не втратив міцність попередніх аналогів. Оптимальна конструкція ЯМЗ-236 забезпечує простий ремонт та обслуговування механізму.

Регулювання ЯМЗ-236

Для регулювання ЯМЗ-236 потрібен спеціальний інструмент, роблять її вручну. Сама регулювання складається з безлічі етапів. В основному в регулюванні потребують:
 • зчеплення ЯМЗ-236 для регулювання якого потрібен спеціалізований стенд;
 • подача дизельного палива через ТНВД ЯМЗ-236;
 • клапани, для яких потрібен спеціальний щуп.
 • Регулювання рекомендується проводити тільки в автосервісі за допомогою спеціально призначеного для цього обладнання, яке до того ж навряд чи знайдеться в звичайному гаражі.
  Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки

  Обслуговування дизельного двигуна ЯМЗ-236

  Обслуговування даного механізму досить просте, як вже йшлося вище. Для цього потрібно просто розбиратися в його конструкції. Найбільш часто потрібно:
 • замінити масло (для цього потрібна мастильна рідина для дизельного двигуна);
 • замінити фільтрувальні елементи (фільтри вимагають заміни через кожні 15 тисяч кілометрів пробігу);
 • продути форсунки (тобто відрегулювати впорскування);
 • замінити прокладки клапанних кришок;
 • підтягти або замінити приводні ремені.
 • Це основні моменти обслуговування двигуна. Інші проблеми вимагають ремонту. Для цього буде потрібно спеціальне устаткування, тому всі роботи зазвичай виробляють тільки в автосервісі.

  Особливості в роботі механізму

  Щоб механізм безвідмовно і довго працював, необхідно знати деякі особливості. В першу чергу необхідно уважно проводити всі регламентні роботи, передбачені інструкцією заводу-виготовлювача. При обкатці нового двигуна підлаштовуються всі його тертьові поверхні, тому важливо дотримуватися правил обкатки - вони зазвичай зазначаються у відповідному розділі інструкції. Змащувати двигун важливо також по відповідній таблиці. Всі дозволені змащувальні матеріали в ній зазначені. Охолоджуюча рідина в працюючому двигуні повинна мати температуру від 75 до 98 градусів. Непрогрітий двигун працювати під навантаженням не має. Запускаючи холодний мотор, не можна різко збільшувати обороти, так як густе масло не встигає дійти до підшипників колінчастого, і вони виходять з ладу.
  Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки
  Рівень масла не повинен опускатися нижче 300 кПа, в іншому разі можуть швидко зноситися тертьові поверхні. Кріплення головок циліндрів, затягивающиеся з допомогою гайок, потрібно закручувати зі строгою періодичністю, послідовністю і заданим крутним моментом. Якщо цього не дотримуватися, порушиться герметичність ущільнення і перегорять прокладки.

  Майбутнє двигуна ЯМЗ-236

  Двигун ЯМЗ-236: характеристики, пристрій, особливості та відгуки
  До 2020 року завод, можливо, припинить випускати дану модель двигуна, так як розробляється вже його покращена модифікація - ЯМЗ-660. Потужність його буде більше на 100 кінських сил, а об'єм двигуна - 12,5 літра. Розташування циліндрів і клапанів залишиться класичним, а ось паливний насос нової моделі, порівняно з ТНВД ЯМЗ-236 стане електронним та випускатиметься за стандартом "Євро-5", завдяки чому нові двигуни зможуть вільно продаватися на світовому ринку.

  Відгуки

  На думку користувачів, ЯМЗ-236 - відмінні двигуни, але вже застарілі. У них багато переваг, але є й недоліки. Наприклад, ГБЦ при перегріві веде себе непередбачувано. При цьому його марно ремонтувати - потрібно тільки міняти. Досвід експлуатації ЯМЗ-236 показує, що він є найбільш безпроблемним двигуном на сьогоднішній день. Самим ненадійним тут є регулятор на ТНВД, при покупці його потрібно як слід перевірити. Мотор цей є досить надійним, так і ТНВД зазвичай служать вірою і правдою. Головне - вчасно проводити перевірку і регулювання, тоді особливих проблем не виникне - всі вони будуть виявлені на ранніх стадіях і вчасно усунуті. Наприклад, ТНВД рекомендується перевіряти не рідше 1 рази в рік.