Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

240 0 Новини високих технологій

Приходить час, коли стара електропроводка в квартирі або приватному будинку приходить в непридатність. Причиною тому стає час, що особливо впливає на алюмінієві кабелі. Також причиною виникнення необхідності заміни може стати постійно збільшується кількість побутових приладів, навантажувальних домашню силову мережу. При її оновлення буде потрібно провести певні розрахунки, щоб визначити оптимальне перетин дроти для розеток. Це необхідно зробити в цілях власної безпеки. Про подібних обчисленнях і розповість сьогоднішня стаття.

Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

Для чого проводяться розрахунки перерізу і який кабель вибрати

Матеріал виготовлення проводів відіграє дуже важливу роль. Вироби з алюмінію обійдуться значно дешевше, однак варто розуміти, що в цьому випадку доведеться придбати жили з більшим перетином, та й термін служби буде значно менше, ніж у міді. Саме з цих причин фахівці радять використовувати більш дорогі кабелі.


Розрахунок перерізу проводу для розеток у квартирі важливий для нормального функціонування домашній силовий мережі, відсутність нагріву жив в процесі експлуатації. Занадто тонкі кабелі можуть не витримати навантаження при включенні декількох побутових приладів. Багато хто може сказати, що краще придбати провід товстіший, проте і тут є свої мінуси. Надлишкова величина перерізу тягне за собою даремні витрати фінансових коштів і сил при монтажі – укладати їх буде значно складніше.
Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

Як провести розрахунки перерізу: основні правила

Перш ніж приступити до обчислень, необхідно переписати всі дані по споживаної потужності знаходяться в будинку електроприладів. При цьому потрібно вирахувати не тільки загальне споживання по квартирі, але і той же показник по окремих приміщеннях. Це необхідно для визначення кількості ліній, які будуть заведені в приміщення. Для прикладу можна взяти квартиру на 4 кімнати. В цьому випадку лінії будуть розподілені наступним чином:


 • Кухонні розетки.
 • Вітальня з встановленим у ній домашнім кінотеатром, комп'ютером та акустичною системою.
 • Дві спальні і вітальня – тут особливого навантаження на розетки не передбачається.
 • Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

  Нюанси обчислень для різного обладнання

  Якщо при складанні споживаної потужності приладів, розташованих на одній лінії, показник склав менше 3 кВт, то подальші обчислення можна не проводити – у такому випадку оптимальним буде застосування найпоширенішого перерізу мідного кабелю, рівного 25 мм 2 . Перевищення величини в 3 кВт вимагає подальших розрахунків. Важлива інформація! Пропускна здатність мідних та алюмінієвих кабелів відрізняється. В першому випадку вона становитиме 10 А/мм, у другому 8 А/мм. Ці дані необхідні при розрахунках перерізу проводу під розетки.

  Обчислення площі перерізу кабелю на прикладі максимально обладнаної кухні

  Виходячи з того, що в приміщенні знаходиться багато різноманітної техніки, слід розуміти – дроти будуть товстішими, ніж ті, які підходять до вітальні. Кухня обладнана наступними пристроями (із зазначенням потужності Вт):
 • тостер – 1000;
 • кавоварка – 1000;
 • електрочайник – 1000;
 • духова шафа – 1500;
 • електроплита – 2500;
 • холодильник - 500;
 • НВЧ-піч – 750.
 • Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях
  Тепер слід зрозуміти, яке перетин дроту для розеток потрібно. Для цього складаємо показники потужності і ділимо отримане значення на напругу мережі. Отримаємо 8250/220=375 А. Це і буде споживана приладами сила струму. Тепер вибираємо матеріал виготовлення провідника. При використанні міді виробляємо наступні обчислення: додаємо запас у вигляді 5 А, після чого отримуємо (375 + 5)/10 = 425/10 = 425. Це означає, що відповіддю на питання, якого перетину повинен бути провід для розеток при такому навантаженні, буде 45 мм 2 .

  Обладнання силового розподільного шафи

  Для правильного розрахунку параметрів захисної автоматики знадобиться не тільки споживана потужність побутових електроприладів, але і освітлення, яке повинно бути запитано від однієї або двох окремих груп. Найчастіше це поділ квартири на лінії «спальня/кухня/спальня» і «вітальня/дитяча/ванна/санвузол». Тут з кабелями все досить просто. У сучасних будинках рідко можна зустріти галогенове освітлення з підвищеною споживаної потужністю – сьогодні найчастіше використовуються світлодіоди. Тому якщо питання, якого перетину провід потрібен для розеток, важливий, то з лампами все елементарно. Найчастіше для ліній освітлення використовується мідний кабель в півтора квадрата.
  Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

  Маркування кабелів, використовуваних у домашніх силових мережах

  Купуючи кабель, необхідно звернути увагу на його ізоляцію. Визначити її склад візуально не представляється можливим, проте всі параметри можна дізнатися з маркування, яка складається з декількох букв і цифр, що вказують на кількість жил та переріз проводу. Для розетки кращим варіантом буде 3 x 25. А ось на буквених позначеннях варто зупинитися докладніше.
  ВВГ – полівінілхлоридна ізоляція в 2 шари. Такий мідний дріт відмінно підійде для розетки, проте слід пам'ятати, що можливості до самостійного загасання у нього немає. ВВГнг – той же кабель, але вже в негорючої ізоляції, про що і говорять 2 останні літери. ВВГнг-LS – негорючий кабель в полівінілхлориді, який не поширює їдкого диму при впливі високих температур. Часто застосовується в дошкільних та інших навчальних закладах. Літера NYM позначає більш дорогу різновид ВВГнг німецького виробництва. Якщо перед перерахованими маркуванням розташована літера «А» (АВВГ, АВВГнг), це означає, що жили кабелю виготовлені з алюмінію.
  Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

  Наслідки неправильного вибору перерізу проводу для розетки

  Якщо проігнорувати детальні розрахунки даного параметра, можна згодом дуже сильно пошкодувати про це. В результаті таких дій люди позбавляються свого майна, а іноді й життя. Звичайно, багато залежить від захисної автоматики, располагаемой у вступному розподільчому шафі, проте навряд чи людина, яка не приділяє належної уваги товщині кабелю, зможе правильно підібрати обладнання аварійного відключення.

  Занадто малий перетин дроту для розетки при високому навантаженні призводить до його нагрівання. Наслідком подальшої експлуатації стає займання кабелю, в результаті чого ізоляція вигорає і відбувається коротке замикання. Найчастіше до цього часу квартира вже охоплена вогнем, тому спрацював автомат нічого не вирішує. Якщо перегородки в будинку дерев'яні, досить 2-3 хвилин, щоб всі будівлю палахкотіло. І не факт, що подібного не станеться вночі, коли всі сплять. У таких випадках рідко кому вдається вибратися назовні. Додає небезпеки та корпусні меблі. При займанні кабелю навіть у бетонних перегородках рівня підвищення температури цілком достатньо, щоб загорілись шпалери, а слідом і шафа, який встановлений впритул до стіни. Про отруйному диму від палахкотіння ДСП можна не говорити.
  Перетин дроту для розетки: види проводів, перетин, марка, монтаж електропроводки в житлових і виробничих приміщеннях

  Висновки по викладеній інформації

  Незважаючи на те, що людина сьогодні не уявляє життя без електрики, його можна назвати досить небезпечним. Але це твердження вірне лише при неправильному підході до його використання. Яке перетин дроту для розеток буде вибрано, вирішувати домашньому майстрові. Головне – щоб були проведені всі необхідні розрахунки, і кабель не виявився тонше, ніж потрібно. Якщо подивитися з цього боку, то більш товсті дроти хоча і складні в монтажі, але забезпечують надійну подачу напруги, виключаючи небезпеку перегріву та займання.

  Популярі новини
  Загрузка...