Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців

355 0 Новини високих технологій

Мікрофони (вбудовані або підключаються окремо) або мобільних комп'ютерних системах стали такою ж буденністю, як і багато інші пристрої. Вони використовуються і для живого спілкування в спеціалізованих програмах, і для звукозапису. Але іноді при їх підключенні буває необхідно штучно знизити рівень сприйняття вхідного сигналу, оскільки занадто чутливе обладнання додатково захоплює ще величезна кількість сторонніх шумів, може створювати перешкоди і наведення, а також викликати спотворення голосу при трансляції або при записі. Як зменшити чутливість мікрофона, далі і спробуємо розібратися. Зробити це можна або апаратним або програмним методом. Але для початку зупинимося на кількох первинних азах, які слід враховувати при налаштуванні будь-якого мікрофону типу.


Загальні правила налаштування чутливості

Насамперед зупинимося саме на комп'ютерах з їх програмним забезпеченням і побутової техніки, з допомогою якої можна підключати мікрофони і відтворювати голос. Взагалі, регулювання рівня вхідного сигналу безпосередньо залежить від моделі пристрою та його основних характеристик. Але негласно серед музикантів і звукоінженерів прийнято вважати, що рівень запису або гучність відтворення повинна складати приблизно половину від максимально можливого значення. Воно може коливатися в незначних межах (плюс-мінус десять відсотків). Крім усього іншого, на чутливість будь-якого такого пристрою може впливати і безліч сторонніх чинників:
 • тип і характеристики самого мікрофона;
 • різниця в опорі мікрофона і входу, через який він підключається;
 • звукові параметри приміщення (розмір, звукоізоляція, коефіцієнт відбиття звуку і т. д.);
 • тип і потужність гучномовців (колонок);
 • використовується для запису і відтворення устаткування або програми.
 • Повний рівень гучності ніколи не виставляється. Це аксіома! Але давайте подивимося, як зменшити чутливість мікрофона, так би мовити, підручними засобами. У найпростішому випадку штучне заниження можна зробити за рахунок обгортання мікрофона ганчірочкою або марлею.


  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  По всій видимості, багато хто помічав, що в студіях в якості додаткового аксесуара використовуються спеціальні сіточки, що встановлюються для того, щоб виключити потрапляння на пристрій слини, що може викликати появу небажаних клацань та інших побічних ефектів. Ще одне правило – відключення системи гучномовців при записі щоб уникнути появи наведень (свисту) в динаміках. Одночасно говорити або співати в мікрофон з прослуховуванням власного голосу краще з використанням навушників. Нарешті, не рекомендується спочатку встановлювати на вході деякі додаткові ефекти обробки голосу начебто еквалайзерів, ревербераторів, хорів, зміна, нормалізаторів і т. д. Виняток становить хіба що ефект де-эссера (De-Esser), який усуває шуми в режимі реального часу або при пост-обробці. Якщо говорити про те, як зменшити чутливість мікрофона ще одним простим методом, деякі фахівці рекомендують проводити підключення пристрою через блок з додатковим змінним резистором, опір якого за номіналом перевищує власний опір мікрофона приблизно в десять разів (зазвичай використовується щось подібне 10 кОм). Найбільш простим методом, як вже було сказано вище, є звичайнісінька встановлення зниженого рівня гучності на вході.

  Як зменшити чутливість мікрофона на Windows 7 або будь-якої іншої системи?

  Що ж стосується комп'ютерів, у всіх операційних системах є спеціальний розділ "Налаштування параметрів звуку". Тут, загалом-то, абсолютно без різниці, яка саме ОС встановлена у користувача на комп'ютері. У найпростішому випадку необхідно через ПКМ на значку гучності в системному треї відкрити мікшер і знизити рівень гучності там. Якщо такий фейдер відсутня, знадобиться відкрити розділ пристроїв запису, виставити потрібні опції. Також можна скористатися Панеллю керування».
  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  На вкладці рівнів потрібно виставити бажану гучність і відсоток посилення. За замовчуванням його значення знаходиться на позначці +10 дБ. Підвищувати його небажано, але для мікрофонів з малою чутливістю, як свідчать відгуки деяких користувачів, рівень без появи побічних спотворень можна збільшити до 20-30 дБ.
  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  А ось кажучи про те, як зменшити чутливість мікрофона на Windows 10 більш доцільно звернутися до меню параметрів, де в потрібному розділі провести перевірку і настройку вбудованого або підключеного зовнішнього мікрофона.

  Додаткові параметри

  Параметри звукової карти у всіх останніх системах можна знайти спеціальну вкладку установки типу оточення (Enhancements).
  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  Якщо проводиться запис з мікрофону, такі доповнення краще відразу ж відключити. З усіх доступних обробок можна залишити тільки корекцію приміщення (Room Correction), але, як вже говорилося вище, в момент запису «чистого» голосу додаткові ефекти краще не задіяти. Вони можуть стати в нагоді, наприклад, тільки у разі співу з використанням караоке.

  Регулювання вхідного сигналу в програмах звукозапису і аудиоредакторах

  Більшість сучасних програм для запису і обробки звуку пропонує користувачам досить широкі можливості. Деякі професійні звукорежисери при записі вокалу відштовхуються саме від таких параметрів, хоча спочатку рівень вхідного сигналу і регулюється засобами операційної системи. У таких програмах, окрім звернення до мікшера системи, можна використовувати власні налаштування для вхідного пристрою і надходить з нього сигналу (Wave In). Як зменшити чутливість мікрофона в таких додатках?
  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  Тут можна задати безліч таких налаштувань, які в Windows просто відсутні (отримання на виході після запису 32-бітного аудіо, включення оффсета zero-DC і т. д.). Зрозуміло, що пересічному користувачеві розібратися з такими параметрами буде досить проблематично, але можна поекспериментувати.

  Як зменшити чутливість мікрофона на телефоні?

  Тепер перейдемо до мобільного техніці. Давайте розберемося, як зменшити чутливість мікрофона на «Андроїд».
  Як зменшити чутливість мікрофона: опис, налаштування, покрокова інструкція виконання роботи та поради фахівців
  Для цього знадобиться увійти в інженерне меню, використовуючи спеціальну комбінацію, вибрати розділ Audio, перейти до пункту Mic, встановити бажаний рівень (Level) у межах від 1 до 6 потім виставити значення, регульоване в межах 0-255 і натиснути на кнопці Set. Аналогічні дії можна виконати у додатках як Mobileuncle Tools або Volume+. Другий аплет не вимагає наявності root-прав і доступний навіть у «Плей-маркеті».

  Короткі висновки

  Як бачимо, налаштування мікрофону на різних пристроях і для різних цілей – справа досить клопітка, і без спеціальних знань встановити правильні параметри не завжди буває можливо. Незважаючи на це, в самому загальному випадку можна скористатися простими порадами, наведеними вище, а заодно трохи поекспериментувати з налаштуваннями. Головна умова – не використовувати максимальні значення гучності і чутливості щоб уникнути появи спотворень сигналу і небажаних сторонніх ефектів.

  Популярі новини
  Загрузка...