Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості

360 0 Новини високих технологій

Якщо з-під колінчастого вала сочиться масло, то це говорить про знос спеціального ущільнювача. Текти масла може доставити власникові авто масу проблем. В цьому випадку необхідна заміна сальника коленвала. На СТО вартість роботи далеко не низька, особливо якщо тече задній сальник. Давайте подивимося, як виконати операцію заміни самостійно. Це допоможе заощадити і підвищити кваліфікацію автовласника з ремонту.

Призначення сальника

Для ефективної роботи двигуна потрібна постійна змазка. Щоб вирішити цю задачу, інженери впровадили в ДВС мастильну систему, в якій здійснюється циркуляція масла під тиском. Мастило подається до різних вузлів і деталей усередині мотора. Масло під тиском розбризкується. Іноді мастило здійснюється самопливом. Головне завдання – максимально зменшити тертя, видалити продукти зносу, захистити від пошкоджень і від перегріву. При цьому потрібно виділити колінчастий вал. Він виходить з корпусу силового агрегату назовні, а щоб масло не випливало, отвір, в якому обертається колінчастий вал, необхідно ущільнити.


Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
В якості ущільнювача використовується сальник колінчастого вала. Інша його назва – корінний сальник. Є два таких ущільнювача. Один – передній (з боку шківа коленвала), другий – задній (з боку маховика).

Як виглядає сальник?

Ці ущільнювальні елементи виготовляються з силікону або фторкаучуковой гуми. Ці матеріали обрані не випадково – вони відрізняються стійкістю до високих температур, а також до впливу мастильних рідин. Це дозволяє повністю уникнути ризику пошкодження деталі з причини перегріву, який виникає при терті. Фактично деталь являє собою кільце. Розмір дорівнює діаметру коленвала двигуна.

Де встановлений сальник?

Ущільнювач встановлений на блоці циліндрів двигуна в тому місці, де колінчастий вал виходить з блоку назовні. На різних автомобілях і моделях ДВС це місце може відрізнятися. Так, на класичних задньопривідних ВАЗах, де мотор розташований подовжньо, а привід ГРМ ланцюговий, сальник встановлений в щитку колінчастого вала за опорним підшипником. На передньопривідних автомобілях мотор розташований поперечно, а механізм ГРМ частіше ремінною. Сальник в таких моторах встановлений в блоці циліндрів з-за того, що щити коленвала на таких ДВС відсутні.

Несправності

Навіть з урахуванням того, що ущільнювач колінчастого вала стійко витримує високі температури, зносостійкий матеріал, ресурс його обмежений. Щоб зрозуміти, коли необхідна заміна сальника коленвала, слід враховувати, що якісні оригінальні деталі служать не більше 200 тисяч кілометрів. При цьому потрібно сказати, що вийти з ладу елемент може по ряду причин.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Серед причин можна виділити несвоєчасну заміну масла і фільтра, а також перегрів мотора. У маслі, яке довго не змінювали, міститься бруд, пил, продукти зносу деталей двигуна. Ущільнювач знаходиться в постійному контакті з маслом. Брудне масло стає причиною утворення подряпин і задирів на поверхні ущільнювача. Потім з часом подряпини збільшуються, а кромка сальника в місці контакту з колінчастим валом починає пропускати мастильну рідину.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Що стосується перегрівів, сальник розрахований на роботу при високих температурах, але і у нього є межа. Унаслідок сильних перегрівів виріб деформується, втрачається еластичність, і воно більше не може забезпечувати достатню герметичність. Утворюються течі масла. У такому випадку необхідна термінова заміна сальника коленвала, інакше все масло витече.

Заміна та особливості

Очевидно, що головною причиною заміни є текти моторного масла. При цьому витік може бути як інтенсивного, так і незначною. І в першому, і в другому випадку краще замінити зношену деталь. Експлуатувати авто з «потеющим» сальником не рекомендують.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Ущільнювачів в двигуні два: задні і передні. Якщо виконується заміна переднього сальника коленвала, то також бажано замінити і задній. Але передній особливо важливий. Справа в тому, що він знаходиться біля ременя ГРМ – якщо масло потрапить на ремінь, то існує серйозний ризик проскакування ременя на зуб або декілька. Також ременя матеріал може втратити свої характеристики, і можливий обрив. Задній сальник встановлений на стику двигуна з КПП. Якщо тече масло тут, то це призведе до зниження рівня мастильної рідини, а також до бруду в нижній частині мотора. Масло може потрапити на зчеплення, і воно буде пробуксовувати.

Порядок заміни переднього сальника

Давайте подивимося, як здійснюється заміна переднього сальника коленвала. Потрібно розуміти, що процедура трудомістка.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Першим справою здійснюють демонтаж шківів. Потім знімають захисний кожух, під яким знаходиться ремінь ГРМ. Далі знімають ремінь. Після знімають зубчастий шків колінчастого валу. І нарешті видаляють передній сальник, а замість нього встановлюють нову деталь.

Задній сальник

Щоб виконати заміну заднього сальника коленвала, треба зняти КПП, потім демонтувати зчеплення. Далі демонтують пошкоджений ущільнювач і очищають посадочне місце. Після цього встановлюють новий ущільнювач. Потім всі вузли збирають у зворотному порядку.

Заміна сальників на "Опелі"

Давайте подивимося, як здійснюється заміна сальника коленвала на "Опелі-Астра". В загальних рисах процедура зрозуміла, але є тонкощі і особливості. Діагностувати текти заднього сальника можна за замасленному диску зчеплення. Для заміни потрібно зняти КПП, зчеплення, відзначити положення маховика щодо коленвала. Далі відвертають кріпильні болти маховика – їх п'ять. Щоб маховик не проворачивался, його утримують викруткою. Далі відкручують і вивертають шостий болт маховика і знімають його.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Потім демонтують приймальну трубу, зливають масло з ДВС, знімають колодку датчика рівня масла. Після цього відвертають болти, які кріплять картер двигуна до зчеплення. Також відкручують болти картера, які прикручені до блоку циліндрів, і знімають масляний піддон. Потім вивертають гвинти, які утримують ДПКВ, і дістають датчик. Далі відвертають болти кришки корінного підшипника коленвала, знімають кришку, витягують задній сальник з його обойми. На кромку нового сальника наносять трохи олії, а установку здійснюють за допомогою спеціальної оправки. Потім всі демонтовані елементи встановлюють у зворотному порядку. На "Опелі" заміна переднього сальника коленвала здійснюється за такою ж схемою. Особливих складнощів в цьому процесі немає.

Заміна сальників на задньопривідних авто

Тут процедура складніша, ніж на передньопривідних моделях. Для заміни необхідно розібрати багато елементів. Так, у випадку з ВАЗ-2107 знадобиться зняти передню кришку. Для цього потрібно зняти ремінь генератора, кожух охолодження разом з вентилятором, відвернути болт шківа колінчастого вала. Потім потрібно зняти сам шків. Після відкручують кришку піддону. Її знімають разом з прокладкою. Коли передня кришка знята, заміна сальників коленвала ВАЗа не складе праці. Нова деталь встановлюється на місце старої в кришку. Робоча кромка повинна бути спрямована всередину. Деталь запресовують на місце молотком. Потім всі збирають у зворотному порядку.
Заміна сальника коленвала: покрокова інструкція та особливості
Щоб дістатися до заднього сальника, потрібно розібрати ще більше – процедура зажадає величезних зусиль і великої кількості часу. Тут також необхідно зняти КПП, карданний вал, маховик, стартер, а також всі елементи, які можуть перешкодити зняти коробку передач. Після цього демонтують зчеплення. Тільки тоді можна отримати доступ до сальнику. Заміна сальника коленвала своїми руками в даному випадку – це дуже довго і складно, тому потрібно запастися терпінням.

Висновок

Ось як здійснюється процес заміни ущільнювачів колінчастого вала. На передньопривідних авто це завдання здійсненне навіть новачками. Що стосується заднього приводу з поздовжнім розташуванням мотора, то процедура вимагає величезних витрат і часу. Ціна заміни сальників коленвала на СТО доступна (від двох тисяч рублів), тому можна довірити машину фахівцям.

Популярі новини
Загрузка...