Ati Radeon HD 4800 Series: опис архітектурних особливостей застарілої серії відеокарт

59 0 Новини високих технологій

Серія Ati Radeon HD 4800 Series іменується класично. Перша цифра позначає покоління адаптера. За другий ховається сімейство. Останні ж дві вказують на конкретну модель. Спочатку вартість відеоплат даного покоління починалася з позначки 5000 рублів. Зараз, коли випуск даних пристроїв припинився, вторинний ринок може запропонувати подібні апарати за ціною від 1000 рублів.

Ядро

Відеопроцесор отримав найменування RV770. Він включає в себе більш ніж 900 мільйонів транзисторів. Звичайно, це досить багато, але не рекордно. Проте вдосконалений 55-нм техпроцес дозволив знизити ціну їх випуску та ненадовго обійти конкурентів.


Ati Radeon HD 4800 Series: опис архітектурних особливостей застарілої серії відеокарт
Треба сказати, що частоти GPU ATI Radeon HD 4800 Series досить сильно знижені порівняно з ядром попереднього покоління. Однак зростаюча потужність текстурних процесорів повинна збалансувати недолік частоти GPU. Особливої уваги заслуговує пам'ять GDDR5. Її зробило застосування можливим підняти планку пропускної здатності шини без збільшення її розрядності. Зрозуміло, ціна GDDR5 висока, проте це відіграє мінімальну роль, так як спрощується розташування всіх приладів на платі. Найпроблемніше місце відеоплат з порядковим номером 3 - текстурні процесори. Збільшення їх кількості до 40 дозволило вирішити головну проблему.

Поліпшення ALU

Будь-яка відеокарта ATI Radeon HD 4800 Series дуже залежна від рівня оптимізації коду шейдерів в 3D програмі. Однак адаптери серії комплектуються восемьюстами ALU, а на кожному ядрі процесора є диспетчер задач для оптимізації роботи в автоматичному режимі. В найгіршому випадку код буде одночасно оброблятися в 160 ALU. Якщо ж кожен обчислювальний блок буде завантажений на максимум, обчислювальна потужність стане дорівнює одному терафлопу. Цей показник можна порівняти з флагманом компанії NVIDIA дев'ятого покоління.


Кінець кільцевої архітектури

Розглядаючи процесор відеоплати ATI Radeon HD 4800 Series під мікроскопом, можна побачити, що в загальному збережені всі технічні особливості попереднього покоління ядра. Однак тепер архітектура некольцевая.
Ati Radeon HD 4800 Series: опис архітектурних особливостей застарілої серії відеокарт
Контролери пам'яті об'єднані інтерфейсами, які працюють двонаправлено. Блоки, яким не потрібен швидкий доступ до інструкцій, розташовані навколо ядра. Крім цього, поруч з процесором знаходиться комутатор, він пов'язує пристрої, для яких пропускна здатність не критична. Якщо ефективність роботи елементів ядра минулого покоління могла досягати позначки 85%, то удосконалення дозволили довести її до практичного максимуму. Фахівці компанії ATI заявляють, що обчислювальні блоки стали на 40% ефективніше.

Dispatch Processor

Диспетчер завдань можна назвати ключовим апаратом будь-якого графічного процесора. Його робота полягає в ефективному розподілі ресурсів. При цьому всі частини ядра повинні бути завантажені однаково. Якщо така умова буде дотримано, продуктивність стане максимальною.
Ati Radeon HD 4800 Series: опис архітектурних особливостей застарілої серії відеокарт
В процесорі ATI Radeon HD 4800 Series кількість блоків для зберігання і обробки коду збільшилася. Також стало великим і число SIMD-масивів. Завдяки цьому кожен масив тепер працює не ізольовано, при необхідності можливий обмін даними. Крім цього, оптимізації піддалися і алгоритми роботи диспетчера завдань.

Текстурні блоки

У третьому поколінні відеоадаптерів було всього 16 блоків текстур, чого абсолютно недостатньо для більшості 3D-додатків. Причому на кожен TMU припадав лише один блок фільтрації. Особливо помітно це ставало при включенні анізотропної фільтрації, а вона застосовується скрізь. Розробники врахували досвід попередніх помилок. Тепер у кожному модулі TMU знаходиться 16 блоків, які здійснюють вибірку текстур і 4 блоки фільтрації і адресації. Укупі з збільшеною пропускною здатністю TMU продуктивність цього елемента зросла в 25 рази. Модулі, як і в відеоадаптерах старого покоління об'єднані по 4. Однак з-за оптимізації кількість транзисторів тут зменшилася.

Кеш

Відеокарта ATI Radeon HD 4800 Series, характеристики якої помітно виросли порівняно з молодшими адаптерами, отримала нову систему кешей. Тепер обмін даними з кешем першого рівня відбувається на швидкості близько 480 Гб/с, другої - понад 380 Гб/с. Крім цього, на всі ядра SIMD тепер встановлюється своя пам'ять, що дозволяє оперувати одночасно великою кількістю інформації.

Нові можливості

Крім основних інновацій, не зайвим буде відзначити і більш дрібні. Всі відеокарти HD 4800 мають у своєму наборі контролер Realtek, який дозволяє працювати одночасно з вісьмома каналами. При цьому максимальний вихідний бітрейт становить трохи більше 6 Мб/с. Верхня планка частот дискретизації знаходиться на рівні 192 КГц.
Ati Radeon HD 4800 Series: опис архітектурних особливостей застарілої серії відеокарт
Розширені можливості дуже важливі для тих, хто збирається підключити до комп'ютера мультимедіа-систему. ATI Radeon HD 4800 series, відгуки про яку і без того райдужні виробнику, з-за описаних вище особливостей отримала свою армію фанатів ще і користувачів, які не цікавляться комп'ютерними іграми. Вбудований універсальний відеодекодер не тільки легко справляється з відтворенням відео високої чіткості, але і може одночасно виводити його на два різних монітора. При цьому на кожне пристрій виводу можна вивести різні сигнали.