Твердотільне реле своїми руками: схема

555 0 Новини високих технологій

Виготовити твердотільне реле своїми руками під силу навіть починаючому радіоаматорові. Нічого складного в конструкції цього пристрою немає, але розібратися з схемотехнікою, особливостями застосування і підключення, все ж потрібно. Твердотільне реле – це елемент, виготовлений на основі напівпровідників. У його конструкції є силові ключі на симісторах, тиристорах чи транзисторах. Ці реле, що працюють безшумно, є гарною заміною контакторів і пускачів. З їх допомогою пристрої підключаються більш надійно і безпечно.


Проста схема реле

В силовій електроніці часто виникає необхідність використовувати одно - 3 х-фазне твердотільне реле. Своїми руками виготовити цей пристрій можна за однією із схем, представлених у статті.
Твердотільне реле своїми руками: схема
Перевага твердотільного реле перед механічними контакторами очевидно – у них ресурс набагато вище. І це з-за того, що в них немає жодного механічного компонента, а саме вони є найбільш уразливими. Для виготовлення твердотільного реле можна використовувати ланцюжки, що складаються з схеми управління і симістора. Гальванічну розв'язку здійснює симисторная оптопара. У схемі використовуються такі елементи:
 • Оптопара типу МОС3083.
 • Сімістор марки ВТ139-80016А з ізольованим анодом.
 • Обмежуючий резистор, який знижує струм, що проходить через світлодіод.
 • Світлодіод для індикації роботи пристрою.
 • До керуючого електроду симістора підключається резистор 160 Ом.
 • А тепер давайте розглянемо більш детально процес виготовлення пристрою.


  Особливості процесу виготовлення

  Рекомендується укладати всі елементи схеми в металевий корпус, щоб охолодження відбувалося набагато краще. Для надійності потрібно заливати короб за допомогою клейового пістолета. Головне при роботі – це правильно підібрати металеву підкладку, щоб забезпечити найкраще відведення тепла. Для виготовлення використовується опалубка, в яку укладається твердотільне реле постійного струму. Своїми руками виготовити її можна з будь-якого матеріалу. Ідеально підійде пластикова коробка або відрізок труби. Все залежить від того, який розмір у вироби. Металева підкладка повинна розміщуватися у цій опалубці. Ретельно потрібно залити клеєм всі елементи схеми, отвори в корпусі, щоб забезпечити якісну ізоляцію. Зверніть увагу на те, що у сімісторов висновки зазвичай неоднозначно визначаються, тому їх потрібно перевірити заздалегідь. Для перевірки відкриття симістора необхідно використовувати мегомметр. Як тільки симистор відкриється, опір зміниться від декількох десятків мегаом до 1-2 кОм.

  Особливості пристрою твердотільного реле

  Незалежно від того, який виробник твердотільного реле, елементна база у нього постійна – у рідкісних випадках можна знайти незначні відмінності. На вході зазвичай встановлюється резистор, що з'єднується він послідовно з оптичним пристроєм. Іноді опір виготовляється за складної конструкції, в яку включається захист від зворотної полярності і регулятор струму. Потрібно виділити такі властивості твердотільні реле:
 • За допомогою оптичної розв'язки забезпечується ізоляція різних ланцюгів електронного пристрою.
 • За допомогою перемикає ланцюга вдається здійснити подачу на навантаження живлячої напруги.
 • З допомогою тригерній ланцюга обробляється вхідний сигнал і відбувається його перехід на вихід.
 • Промисловий зразок Siemens V23103-S2232-B302

  Схема твердотільного наведена на рисунку:
  Твердотільне реле своїми руками: схема
  За цією схемою своїми руками твердотільне реле можна досить швидко виготовити, труднощів при цьому не виникне. Головне – це знайти необхідні компоненти або аналоги. Захист може знаходитися як всередині корпуса реле, так і окремо. Тепер потрібно розглянути додаткові пристрої, які необхідно використовувати спільно з реле.

  Особливості захисної ланцюга

  Як бачите, труднощі при виготовленні немає ніяких. Якщо сумніваєтеся у своїх силах, то краще, звичайно, придбати промисловий зразок пристрою. Можна виділити ключові особливості саморобних реле:
 • Керуюча напруга – 330 В, постійний струм.
 • До виходу допускається підключати джерела напругою 115280 Ст.
 • Вихідна потужність 400 Вт.
 • Мінімальний струм, при якому працює пристрій, складає близько 50 мА.
 • Якщо пристрій використовується для комутації низьких струмів (до 2 А), то немає необхідності встановлювати радіатор. Але якщо струми високі, буде відбуватися сильний нагрів елементів. Тому про охолодження потрібно подбати – встановіть додатковий радіатор і кулер (якщо є можливість організувати харчування для нього).
  Твердотільне реле своїми руками: схема
  Зверніть увагу на те, що при управлінні асинхронними моторами потрібно збільшувати приблизно в 10 разів запас по струму. При запуску двигун «тягне» з мережі струм, який у кілька разів перевищує робоче значення. Саме з цієї причини потрібно використовувати силові елементи зі значним запасом по струму.

  Особливості роботи і схеми включення реле

  При виготовленні своїми руками твердотільного реле на польовому транзисторі важливо враховувати параметри схеми, в якій воно буде використовуватися. Але давайте, щоб розібратися в особливостях роботи твердотільних елементів, розглянемо звичайні електромагнітні реле. У них, коли на обмотку подається напруга, генерується магнітне поле. З його допомогою відбувається притягання контактів.
  Твердотільне реле своїми руками: схема
  При цьому ланцюг або розмикається, або замикається. Є один недолік у такого механізму – є в конструкції чимало рухливих елементів. У твердотільних їх немає, а це є основною перевагою. Також можна виділити наступні особливості:
 • Включення і відключення навантаження відбувається тільки в тому випадку, коли напруга проходить через нуль.
 • При роботі не відбувається поява перешкод електричного типу.
 • Досить великий діапазон напруг, при якому працює пристрій.
 • Між ланцюгами управління і навантаженням якісна ізоляція.
 • Висока механічна міцність виробу.
 • А ще при роботі не видається жодного звуку – просто відкривається і закривається перехід напівпровідника.

  Приклад підключення твердотільного реле

  Ви знаєте, як виготовити твердотільне реле своїми руками. Аналоги такого пристрою в продажу трапляються досить часто. Можна використовувати як аматорські схеми, так і промислові – залежить від того, які можливості потрібно отримати від пристрою. За допомогою такого пристрою забезпечується контакт високовольтної і низьковольтної ланцюгів. Велика частина промислових пристроїв і саморобок має схожу структуру. Відмінності несуттєві, на роботу не впливають ніяк. Переконатися в цьому неважко. На малюнку наведена найпростіша схема включення реле:
  Твердотільне реле своїми руками: схема
  Структура пристрою:
 • Оптична розв'язка ланцюгів.
 • Тригерна ланцюг (може бути декілька).
 • Захисні пристрої і перемикачі.
 • Входи.
 • Вхід – це первинна ланцюг, в якій встановлюється постійний опір. Функція входу полягає в прийомі сигналу і передачі потрібної команди на пристрій, яке виробляє комутацію навантаження.

  Розв'язка оптичного типу

  Твердотільне реле своїми руками: схема
  Оптична розв'язка – це прилад, який здійснює ізоляцію входів і виходів. Коли відбувається обробка сигналу, що надходить на вхід, обов'язково потрібно використовувати триггерную ланцюг. Це окремий компонент, але іноді він включений в конструкцію оптичної розв'язки. Ланцюг перемикання використовується в тому випадку, коли потрібно подати напругу на навантаженні.

  Популярі новини
  Загрузка...