Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера

308 0 Новини високих технологій

Всі без винятку комп'ютери і ноутбуки вимагають періодичної профілактики – в неї входить чистка, а також змащення кулерів (вентиляторів, що охолоджують процесор і інші важливі елементи). Процес очищення і профілактики кулерів нескладний, але є певні нюанси. Наприклад, не всі знають, чим змастити кулер комп'ютера, адже від наявності мастила залежить довговічна і безшумна робота пристрою.

Навіщо змащувати кулер?

У процесі роботи комп'ютера вентилятори постійно відчувають механічні навантаження – кулер регулярно обертається. У міру вироблення мастильних матеріалів всередині пристрій починає сильно шуміти.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Якщо шум відчувається постійно, то це говорить про те, що прийшов час для обслуговування пристрою. Якщо цього не зробити, то підшипник зноситься і вентилятор доведеться міняти.

Відповідні препарати для обслуговування

Потрібно знати, чим змастити кулер комп'ютера – далеко не всі речовини однаково корисні. Вважається, що найбільш ефективним і найкращим засобом буде звичайне масло. Природно, не потрібно використовувати рослинні і тваринні масла. Адже якщо використовувати соняшникову, оливкову або вершкове, то кулер зіпсується – в процесі роботи вал істотно нагрівається. Крім того, така мастило для кулера комп'ютера не підходить ще й тому, що ці речовини посилено збирають на себе бруд і пил.


Найбільш рекомендовані продукти для кулерів – це традиційні машинні синтетичні або напівсинтетичні моторні масла, які використовуються для автомобілів, швейних машин і різних електричних приладів. Чим змастити кулер комп'ютера? Також в якості мастила можна використовувати спеціальні склади для підшипників. Відмінно підходять і силіконові матеріали.

WD-40

Не рекомендується в якості мастила для кулера комп'ютера вибирати ті склади, які з часом стають густими – це різні солидолы, литолы, графітові мастила.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
WD-40 також не підійде – даний матеріал, навпаки, змиє масло, що залишилося. Це засіб призначений для обробки виробів, які якщо і рухаються, то не дуже інтенсивно. WD-40 ідеально підійде для обробки петель в дверях, але не для комп'ютерного вентилятора – він працює на високих обертах, причому постійно. Використання даного засобу суттєво знизить ресурс і термін служби кулера. Не варто його застосовувати - буде тільки гірше. Але як тоді бути? Є ще ряд продуктів, які можна застосовувати для кулера комп'ютера.

Графітове мастило

На численних комп'ютерних форумах радять, як вибрати масло для змащування кулера. Серед рекомендованих присутні графітові пластичні мастильні матеріали. Але професіонали з приводу цього препарату мають іншу думку. Графітове мастило не полегшить роботу приладу, а тільки погіршить ситуацію. Унаслідок високого вмісту графіту мастило відмінно проводить електрику і може стати причиною короткого замикання, що може призвести до поломки комп'ютера. Крім того, склад більш актуальне для маточин і ШРУСов в автомобілі – він ефективніше в навантажених механізмах, що працюють на помірних обертах.

Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Вентилятор в комп'ютері працює на високих обертах. Навіть найпростіший і мініатюрний прилад, охолоджуючий слабкі процесори від Intel або AMD, обертається на оборотах близько 1500 в хвилину. Швидкість обертання більш потужних пристроїв може доходити до 4 тисяч в хвилину. Тому перш ніж змастити кулер комп'ютера продуктом з вмістом графіту, варто ретельно подумати. Можна завдати більше шкоди, ніж принести користі. Графітові мастильні матеріали стануть причиною зниження обертів кулера, що сприятимуть інтенсивному зносу підшипників в механізмі, а також спричинять за собою перегрів.

Що потрібно знати про комп'ютерний кулер?

Більшість системних блоків мають кілька вентиляторів – найчастіше їх три і більше. Вони необхідні для охолодження блоку живлення процесора на материнській платі і на відеопроцесора відеокарті. Всі ці кулери дуже важливі для стабільної роботи комп'ютера. Досить виходу з ладу хоча б одного вентилятора, щоб почалися серйозні проблеми. Для чого ж потрібна періодична додаткова змазка? Вся справа в тому, що комп'ютерний вентилятор має певні конструктивні особливості. Так, прилад обертається за рахунок підшипників кочення або ковзання. Вони мають спеціальний вал. Останній крутиться всередині спеціальної втулки зі змазкою, завдяки якої створюється плівка.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Поступово в процесі експлуатації комп'ютера мастило старіє, випаровується, в ній збирається пил і бруд. Все це веде до того, що деталі з металу більше не працюють в масляній плівці, а починають працювати безпосередньо "металом об метал". Це тягне за собою не тільки шум, але і зниження оборотів. Іноді старий рідко обслуговується кулер не обертається зовсім. З-за цього згорає процесор.

Як часто змащувати кулер комп'ютера?

Частота залежить від того, наскільки запорошене і брудне приміщення. Якщо в будинку проживають тварини, то краще проводити очищення один раз на півроку. Якщо пилу і бруду небагато, то можна чистити ПК раз в рік. Також профілактика проводиться, коли кулер видає характерний шум.

Як очистити кулер процесора на ПК

Щоб вентилятор не видавав шумів, а елементи комп'ютера не нагрівалися, потрібно періодично проводити профілактичне обслуговування. Для очищення та змащування комп'ютерних вентиляторів використовується спеціальна ефективна схема. Першим ділом потрібно розібрати системний блок комп'ютера – це потрібно, щоб забезпечити доступ до вентиляторів. Найчастіше починають з процесорного вентилятора – його зняти простіше всього. Він знаходиться на самому видному місці. Для того, щоб його зняти, потрібна викрутка.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Разом з кулером знімають і радіатор. Кожен елемент від'єднується один від одного, потім ретельно очищається від пилу і бруду. Зручніше і швидше застосувати для очищення пилосос. Потім за допомогою ватної палички, яка попередньо змочена в спиртосодержащем розчині, слід ще раз очистити кулер і радіатор. В останньому очищають всі ребра. Місця, де вентилятор стикається з процесором, рекомендується ретельно і рівномірно обробити термопастою. Краще придбати складу подорожче. Стара суха термопаста легко забирається за допомогою ацетону або спиртовмісних коштів.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Далі все збирають у зворотному порядку, але не варто поспішати встановлювати кулер на його законне місце. Потрібно ще змастити прилад. Нижче ми розглянемо, як правильно змащувати кулери на комп'ютері. Це легко зробити своїми руками.

Мастило

На кулері є наклейка – зазвичай вона розташовується на звороті крильчатки в центрі. Зазвичай під наклейкою є механізм. Іноді, щоб отримати доступ до втулки і осі, потрібно вийняти гумову заглушку.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Під гумкою знаходиться втулка і вісь. За допомогою ватної палички або зубочистки вісь ретельно очищають – потрібно видалити стару змазку. Очистити слід її повністю. Потім приступають безпосередньо до самого процесу мастила, готують препарат для нанесення складу. На вісь наносять трохи мастильної рідини. У використанні великого обсягу мастила необхідності немає. Після установки гумової заглушки зайва частина продуктів буде видалено. Надмірна мастило може забруднити корпус. Тоді можуть виникнути труднощі з поверненням назад наклейки.
Чим змастити кулер комп'ютера? Як вибрати масло для змащення для кулера
Далі пробку повертають назад. При цьому важливо спостерігати, щоб мастило не вийшла з-під неї. Потім кулер протирають, і клеять наклейку. Якщо вона дуже сильно зношена, то її міняють на скотч. Але шматочок потрібно вирізати строго за розміром, інакше потім скотч буде шелестіти.

Висновок

Ось як розібрати кулер комп'ютера, змастити і зібрати назад. Це не так вже і складно, зате процес профілактики продовжить термін служби обладнання. Зазвичай цих дій вистачає, але можна розібрати весь вентилятор, і змастити все. За це варто братися, якщо є впевненість, що все вийде зробити самостійно. Таким же чином обслуговуються вентилятори на відеокарті і в блоці живлення. Точка мастила може бути як зверху, так і знизу. Як розібрати кулер комп'ютера, ми вже знаємо.