Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки

309 0 Новини високих технологій

Освітлювальні прилади постійно удосконалюються, дивуючи недосвідчених споживачів все новими можливостями і високими експлуатаційними характеристиками. Не так давно пройшла хвиля популярності світлодіодних ламп, і ось, новим трендом в сегменті стало розвиток засобів керування приладами. І якщо раніше принциповим проривом вважалася дистанційна регулювання, то на даному етапі розвитку виробники роблять упор на повністю автоматизовані системи. Широким розповсюдженням, зокрема, може похвалитися лампочка з датчиком руху, контроль роботи якої здійснюється за допомогою чутливого елемента.

Особливості конструкції приладу

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Головною відмінністю пристрою від звичайних моделей світильників є наявність реагуючого компонента. Корпус може виконуватися в вигляді плафона, ліхтаря, стельової люстри або торшера. Сама ж лампа нічим не відрізняється. В складі з датчиком руху можуть застосовуватись люмінесцентні, галогенні, світлодіодні і інші варіанти сучасних ламп. Але частіше використовуються LED-пристрої як найбільш технологічні, компактні і функціональні з точки зору можливостей установки. В начинку також входять патрони, електротехнічна ланцюг і роз'єми для проводки. Опціонально світлодіодний світильник з датчиком руху може доповнюватися контролерами і автономним реле управління. Це стосується переважно світлодіодних моделей, які дозволяють власнику регулювати параметри світіння і яскравість. Залежно від місця експлуатації може знадобитися і впровадження запобіжного блоку та інших захисних систем. Вони захищають від короткого замикання, перенапруги і теплових перевантажень.


Як працює лампочка з датчиком руху?

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Призначення сенсорного елемента зводиться до визначення факту перебування користувача в зоні обслуговування. Світильник як такої до реакцій на певні дії в заданому ділянці відношення не має, але сигнал від датчика дає автоматично команду на включення або відключення. В залежності від виду детектора, ознакою активності може виступати звук, тепло, інфрачервоне випромінювання і т. д. В момент фіксації дії в поле охоплення сигналу сенсор активує раніше запрограмовану функцію на реле. Це може бути не тільки команда на включення, але і встановлення певного параметра диммера. Наприклад, лампочка з датчиком руху і регулятором може налаштовуватися на різні показники світіння залежно від часу доби.

Ці та інші параметри взаємодії сенсора, керуючого реле і світильника залежать від раніше виставлених налаштувань системи. Таким же чином користувач може встановити і час затримки на включення. Це спеціальна функція, яка відсуває момент активації лампи на зазначений інтервал, що дозволяє економити електроенергію.

Різновиди датчиків руху

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Найбільш поширені сенсори, дія яких ґрунтується на інфрачервоному, ультразвуковому та мікрохвильовому випромінюванні. Лампи частіше доповнюються ІЧ-детекторами, срабатывающими на зміну характеристик теплового поля. Такі пристрої вигідно відрізняються широким кутом захвату, точністю настройки і безпекою випромінювання для людей і тварин. Але застосовувати світильник з інфрачервоним датчиком можна тільки в приміщеннях, так як на вулиці в силу мінливості температури порушується їх функція. Універсальні ж лампочки з датчиком руху для будинку й саду реагують на ультразвукові частоти. Такі моделі приладів освітлення можна сміливо встановлювати на вулиці, не боячись стороннього впливу навколишнього середовища, температури і вологості. Але і ультразвукові сенсори мають ряд недоліків, серед яких скромна за площею зона дії, низька точність і негативний вплив на психологічний стан тварин, що вловлюють випромінювання.
Що стосується мікрохвильових датчиків, то вони працюють за допомогою випромінювання електромагнітних хвиль на частоті близько 58 ГГц. Світильники з таким опціоналом підходять скоріше для виробничих або господарських приміщень, де потрібне обслуговування декількох зон з можливістю подолання сигналом стін і перегородок.

Установка і підключення приладу

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Монтажні роботи виконуються за загальними принципами. Корпус встановлюється на місці майбутньої експлуатації на несучу основу або шляхом інтеграції в стіну або подпотолочную нішу. Існують моделі для наземної установки, вуличні ліхтарі, які фіксуються на стовпах, та інші види конструкцій. Спосіб підключення може бути прямим і обхідним. У першому випадку прилад безпосередньо зв'язується з детектором, що забезпечує автоматичне включення і відключення лампи. При обхідний конфігурації організується послідовна схема підключення через диммер або простий клавішний вимикач. В обох випадках необхідно передбачити прокладку контуру напруги і заземлення.

Якщо використовується вулична лампочка з датчиком руху в одному корпусі, то є сенс передбачити і бездротової контакт з системою управління в будинку. У цьому випадку буде потрібно застосування акумуляторної батареї для енергопостачання, але зате відпаде необхідність створення мережі проводів.

Поради по експлуатації пристрою

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Про ризики негативних факторів впливу слід подумати ще до покупки приладу, оцінивши заздалегідь ступінь захищеності корпусу. Але і в процесі експлуатації важливо не забувати про контрацепцію чутливого елемента від стороннього впливу. Згубним є кліматичне обладнання. Зону робочого охоплення сенсора необхідно звільнити від різного роду обігрівачів, осушувачів, іонізаторів і вентиляторів. Такі прилади не тільки призведуть до некоректним реакцій світильника, але і стануть причиною короткого замикання з перевантаженнями в мережі. Якщо планується встановлювати лампочки з датчиком руху в під'їзді, то буде не зайвим продумати і антивандальний захист.
Існують і багатофункціональні моделі з відеокамерами в корпусі. Прилади освітлення цього типу вирішують відразу кілька завдань, позбавляючи від необхідності окремої установки системи відеоспостереження.

Виробники і ціни

Одним із найстаріших представників сегмента світлотехніки є виробник Feron. Його асортимент доступний російським споживачам понад 15 років, і сьогодні на цій базі активно формується окрема ніша систем, забезпечених датчиками руху. Зокрема, на увагу заслуговують моделі AL-559 і FN1200 що відрізняються потужним світловим потоком і оригінальним дизайном. Не менш привабливі та рішення від німецької компанії Steinel. В її сімействі популярністю користується світлодіодний світильник з датчиком руху на інфрачервоних чутливих елементах. Це модифікації RS LED D1 і RS 16L, до переваг яких відносять надійність і довговічність. Вартість більшою мірою визначається навіть не реалізацією сенсора, а типом лампи. Так, LED-моделі можуть коштувати 1-15 тис. руб. А звичайні галогенні або енергозберігаючі аналоги – близько 500-700 руб.
Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки

Відгуки про лампочці з датчиком руху

Самі власники приладів освітлення з сенсорними регулюючими компонентами відзначають безліч сильних сторін. У їх числі і зручність управління, та економія енергії, а також можливість повної автоматизації регулювання робочих параметрів. Є, звичайно, і критика, але в основному вона пов'язана з якістю чутливого елемента та його налаштуванням. Наприклад, помилкові спрацьовування – одна з найпоширеніших проблем лампочки з датчиком руху, як зазначається у відгуках про них, і складність пошуку оптимального балансу чутливості, так як потрібно враховувати безліч різних факторів експлуатації. Самим точним і чітким у плані коректності реакцій багато називають ультразвуковий датчик, але і він може грішити у вуличних умовах застосування.

Висновок

Лампочка з датчиком руху: принцип роботи, установка, відгуки
Виробники у рекламі таких світильників основний упор роблять на енергозберігаючу функцію. Фахівці також наголошують, що порівняно із звичайними приладами освітлення лампа з датчиком руху дозволяє економити до 15-20% електроенергії. Але, знову ж, досягти таких результатів можна лише в разі грамотної установки і налаштування світильника. Не варто повністю виключати і варіант роздільного підключення датчика і лампи. Така конфігурація дає можливість до одного сенсора підключати кілька функціональних пристроїв, які не обов'язково повинні бути пов'язані із системою місцевого освітлення.