Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення

118 0 Новини високих технологій

Прилади для регулювання характеристик живлячого струму широко використовуються в різних сферах вже більше 50 років. За цей час вони пройшли чималий шлях розвитку від електромеханічних і магнітних до електронних моделей. Наявність цифрової апаратури дозволило не тільки полегшити процес експлуатації обладнання, але і збільшило кількість виконуваних завдань. Особливо яскраво переваги сучасних мережевих регуляторів демонструє електронний стабілізатор струму. Його наявність в будинку стало обов'язковим як засобу забезпечення електричної безпеки для побутових приладів, а на підприємствах використання даного пристрою є гарантією безперервного робочого процесу.


Призначення приладу

Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення
Стабілізація напруги необхідна для вирівнювання електричних навантажень на цільове обладнання. У якості останнього можуть виступати і малопотужні побутові прилади, і вимогливі до ресурсів споживання промислові агрегати. Мабуть, найбільш популярний сегмент, в якому представлені електронні стабілізатори напруги для газових котлів, чутливих до мережевих коливань. В процесі експлуатації опалювального обладнання на газовому паливі особливо важливі питання безпеки. Такі котли вимагають підключення до надійного джерела струму з похибкою в показнику напруги близько 5%. Оптимальним варіантом для страховки даної характеристики буде стабілізатор з хорошою реакцією і малим коефіцієнтом відхилення. Також поширені спеціальні моделі для обслуговування холодильників, комп'ютерів і телевізорів. У кожному випадку передбачаються свої нюанси вибору, але принциповим є перехід до електронних пристроїв. В якості альтернативи деякі виробники все ще пропонують більш доступні за ціною релейні стабілізатори, які в певних умовах дійсно виявляються більш виграшним варіантом. Наприклад, електромеханіка краще електронних моделей переносить низькі температури, що вигідно для холодильного обладнання. Але, з іншого боку, релейні версії стабілізаторів можуть іскрити при перевантаженнях, а це неприпустимо при експлуатації того ж газового обладнання.


У чому переваги електронних стабілізаторів?

Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення
Такі моделі також називають дискретними, тобто здатними забезпечувати ступінчасте регулювання напруги. Якщо в електромеханічних стабілізаторах налаштування мережевого балансу забезпечується графітовим повзунком, то в електронних аналогах схожу функцію корекції кількості обмоток виконує набір цифрових ключів автотрансформатора. Які плюси дає цей принцип регулювання? В першу чергу, швидкий відгук зміни в показниках вхідної напруги. Відповідно, кінцеве обладнання в нестабільної мережі з більшою ймовірністю отримає оптимальний для своїх потреб струм. По-друге, наявність цифрового дисплея з повним переліком робочих показників полегшує завдання самого користувача, який має прямий доступ до інструментів приладу, індикаторами і т. д. Звичайно, є і недоліки, головним з яких є точність. Але для побутового стабілізатора для дому, наприклад, діапазон відхилень у 2-10% не принципове. Ті ж холодильники з телевізорами зберігають повну працездатність при зниженні або підвищенні напруги в межах до 20-30 Вт.

Конструкція приладу

Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення
Незважаючи на різницю в принципах вирівнювання напруги, електромеханічні та електронні моделі стабілізаторів мають багато спільних елементів пристрою. Насамперед, це кілька захисних систем від короткого замикання, грози, перевищення навантаження і т. д. Передбачається і тепловий захист на випадок перегріву трансформаторної обмотки. Причому кожне захисний пристрій перед відключенням дає відповідні сигнали за допомогою індикаторів – принаймні даний функціонал представлений в електронному стабілізаторі, що забезпечує автоматичний контроль роботи обладнання. Входять у конструкцію і прилади для вимірювання мережевих показників, які перетворюють значення за принципом цифрового мультиметра. В якості опциональной начинки можуть передбачатися байпаси і засоби фільтрації мережевих перешкод.

Характеристики обладнання

Серед першорядних робочих параметрів варто виділити мощностный потенціал і діапазон підтримуваного вхідної напруги. Початковий рівень потужності становить 500-700 Вт. Цієї величини достатньо для обслуговування в одиночному порядку малоемкой ресурсів побутової техніки. Але для газових котлів, холодильників або кліматичного устаткування буде потрібно регулятор на 1000-2000 Вт. Комплексні моделі для групового обслуговування всієї техніки в будинку розташовують запасом потужності в 10-15 кВт. На промислових об'єктах нерідко використовується електронний стабілізатор напруги на 30-35 кВт, також забезпечує працездатність декількох агрегатів одночасно. Що стосується діапазону показників вхідної напруги, то нижчий рівень в середньому становить 135-150 Вт, а верхня межа – від 240 до 470 Вт.
Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення

Види стабілізаторів

Базову класифікацію можна визначити як позначення приналежності приладу до побутового або промислового класу. З технічної точки зору, це будуть однофазні і трифазні моделі, відповідно. Втім, бувають також виключення – в домашніх умовах для підтримки енергоємного опалювального устаткування може використовуватися регулятор напруги на 380 В, а на виробництвах для точкової коригування мережевих параметрів на окремих вузлах часто використовують однофазний стабілізатор на 220 Ст. Відмінності між двома типами приладів, в основному, проходять по характеристикам конструкційної та електротехнічної стійкості. Крім того, максимальний рівень підтримуваних напружень у випадку з трифазними апаратами становить понад 420 Вт.

Виробники стабілізаторів

Одним з найвідоміших виробників даного обладнання на російському ринку є «Ресанта». Це латвійська фірма, під маркою якої випускаються електронні версії стабілізаторів з примусовим обдувом та точністю регулювання в межах 5-8%. Переважно компанія пропонує однофазні моделі на 220 В. Також електронні стабілізатори «Ресанта» забезпечуються датчиками від перегріву, таймерами і вольтметрами. Гідні за характеристиками і потужні регулятори напруги можна зустріти в лінійках Sturm і Elitech. Приміром, перший виробник пропонує трифазні електронні стабілізатори силовим потенціалом до 30 кВт, максимальна вхідна напруга яких становить 430 Ст. Elitech містить в асортименті та побутові та промислові моделі, роблячи ставку радше на конструкційну надійність і довговічність робочої начинки.

Доповнення для приладу

Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення
Незважаючи на широку комплектацію сучасних стабілізаторів, може знадобитися і допоміжний інструментарій для обслуговування техніки. Якщо прилад не має систем захисту, то буде незайвим передбачити окремий автоматичний вимикач, який встановлюється між стабілізатором і лічильником. Він забезпечить захист від короткого замикання і перевантажень. Також у домашньому господарстві може знадобитися разове підключення стороннього обладнання по окремій лінії. У цьому разі той же однофазний стабілізатор доцільно оснащувати перекидним рубильником з байпасним відведенням, забезпечивши тим самим додатковий контур надійного енергопостачання. Для виконання діагностики та технічної профілактики буде не зайвим обзавестися набором електромонтажника, що включає мультиметр, тестер, вимірювальні кліщі, викрутку з індикатором і т. д.

Установка стабілізатора

Як правило, таке обладнання не вимагає спеціального кріплення. Побутові моделі досить розташувати в оптимальній зоні розподілу електроживлення, а промислові моделі зазвичай розміщуються в спеціальних каркасах, оберігають від негативних виробничих впливів. Але в будь-якому випадку важливо враховувати мікрокліматичні умови в місці інсталяції. Середня температура, при якій справно функціонує стабілізатор для будинку, наприклад, знаходиться в діапазоні від 5 до 45 °C. У трифазних моделей мінімальний поріг температурної чутливості становить -5 °C. Також при розміщенні стабілізатора слід врахувати, що в процесі роботи корпус виділяє тепло. Для відводу гарячих потоків передбачається активна вентиляція, але її напрямок має орієнтуватися на вільний простір у радіусі 50 див. тобто впритул до стін і предметів інтер'єру ставити прилад небажано.

Нюанси експлуатації стабілізатора

Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення
Після установки у відповідному місці обладнання слід підключити до мережі. Найпростіші однофазні моделі мають у складі шнур з вилкою і декількома розетками. За допомогою даної фурнітури спочатку необхідно включити стабілізатор в розетку, а потім вже вводити в систему живлення цільові прилади. Деякі версії мають на корпусі тільки клеми, розраховані на енергопостачання від мереж 220 або 380 Ст. В цьому випадку окремо купується відповідний кабель і через нього здійснюється шляхом з'єднання привинчивания. Регулюючі ключі електронного стабілізатора разом з позиціями щіток повинні зберігатися при підключенні, якщо тестером був зафіксований струм з підходящими характеристиками. Після завершення з'єднувальних операцій захисні системи переводяться в активний стан. Про готовність приладу до повноцінної роботи буде свідчити відповідний індикатор мережі. Далі можна включати в роботу і обслуговується побутову електротехніку.

Особливості електронного стабілізатора для камери

Це окрема група аксесуарів, мають зовсім інше призначення. Такі пристрої входять у набори фурнітурних комплектів відеокамер Go-Pro і виконують завдання фізичної стабілізації приладу. Оскільки цільова апаратура в даному випадку піддається сильним вібраційних впливів, для отримання чіткої картинки в процесі зйомки потрібні спеціальні утримувачі або так звані стэдикамы. Найбільш сучасним і зручним у застосуванні представником пристроїв цієї групи якраз і є електронний стабілізатор для камери, що забезпечують фіксацію апаратури у потрібному положенні при будь-яких умовах експлуатації. Існують спеціальні модифікації стэдикамов з функціями дистанційного керування через Bluetooth, можливостями тонкої настройки швидкості повороту і бездротовим підключенням до смартфону.
Електронний стабілізатор: огляд, характеристики, призначення

На закінчення

Присутність в будинку стабілізуючого пристрою для вирівнювання робочих показників місцевої електричної мережі сьогодні можна розглядати не тільки як засіб захисту. У новітніх версіях це ще й ефективний інструмент управління і діагностики. Зокрема, електронний стабілізатор напруги вартістю близько 10-12 тис. руб. цілком може виступати і в якості тестера лінії енергопостачання. Ця функція дозволить прорахувати ризики електричних коливань стосовно і до холодильника з телевізором, і до системи освітлення, сигналізації і т. д. Адже навіть малоемкие електроприлади перестають коректно працювати в умовах сильних перепадів напруги, хоча ймовірність повного виходу з ладу для них мінімальна.

Популярі новини
Загрузка...