Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема

198 0 Новини високих технологій

Ще 50 років тому в якості основного силового елемента в автомобілях використовувалася рама. Причому вона була навіть на легкових машинах. Зараз же несучим елементом є сам кузов. Така схема практикується не тільки в легковиках, але і мікроавтобусах, а також кросоверах. Одна з основних частин кузова будь-якого автомобіля – це лонжерон. Що таке лонжерон, знає не кожен автомобіліст. Отже, давайте розглянемо цей елемент більш докладно.

Характеристика

Що таке лонжерон? Це слово походить від французького longer, що перекладається як «рухатися вздовж». Лонжерон – це основний силовий елемент кузова, який розташовується по всій його довжині. Варто відзначити, що це поняття зустрічається не тільки в автомобілебудуванні. Лонжерони є частиною таких інженерних споруд, як мости, вагони, кораблі та літаки.
Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
Якщо говорити про автомобіль, то даний елемент лежить по всій довжині машини. У кузові всього є два лонжерона. Саме вони складають заміну рамі. З'єднуються дані елементи за допомогою перемичок. До конструкції також кріпляться елементи підвіски, двигун та інші деталі. Зважаючи такого будови, лонжерон автомобіля в колах автомобілістів називається сходової рамою.

Як виглядає?

Зовні цей елемент являє собою якийсь металевий профіль з прямокутним перетином. Він проходить по всій довжині машини і знаходиться з двох її сторін. Лонжерон здатний витримувати чималі навантаження, які чинять на нього удари підвіски і вага самого автомобіля.


Функція, особливості

Яку функцію виконує лонжерон? ВАЗ це або німецька БМВ, завдання цієї деталі одна - лонжерон покликаний витримувати навантаження від двигуна, кузова та багажу. Це найміцніша деталь в автомобілі. Передній лонжерон ВАЗа виконує також функцію амортизатора.
Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
Він поглинає деформаційні спотворення у разі ДТП. Якщо дана конструкція буде жорсткою (як рама на вантажівках), енергія не буде нівелюватися, а весь удар передасться на кузов і на водія. Саме щоб поглинати силу удару при аваріях, передній лонжерон має деформуються зони. Вони можуть бути організовані кількома способами:
 • Шляхом зменшення товщини стінок. Мінус такого рішення – мала міцність силової конструкції. До того ж при ударі кузов буде м'ятися нерівномірно. Тому така схема реалізації деформованих зон сьогодні практично не використовується.
 • Шляхом створення складок в лонжероне. Ці складки дозволяють м'яти силову конструкцію при ДТП в так звану " гармошку. У даному випадку енергія удару максимально нівелюється. Така конструкція є не тільки на передньому, але і на задньому лонжероне. ВАЗ 2170 також не є винятком. Завдяки складкам суттєво пом'якшується ударна сила як з тильного, так і з фронтальної сторони.
 • Додатково лонжерон може послаблюватися шляхом пробивання отворів в ньому. Але найчастіше вони потрібні для кріплення навісних вузлів і агрегатів. Такі отвори присутні і на рамах вантажівок. Частково вони теж виконують функцію деформованих зон.

  Види

  Розрізняються дані елементи за місцем розташування. В залежності від типу автомобіля лонжерони можуть розміщуватися горизонтально, під кутом, або бути вигнутими і розташовуватися в горизонтальній площині. На деяких машинах дані елементи впроваджені паралельно один до одного. Це в основному комерційний транспорт. На кросоверах застосовується схема з горизонтальним розташуванням і під кутом.
  Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
  Для чого це потрібно? Робиться це для максимального кута повороту колеса. На спортивних автомобілях лонжерони згинаються вертикально. Це сприяє більш низькому центру тяжіння. В такому кузові підлога знаходиться на максимально низькому рівні, що дає машині хороші характеристики керованості. А горизонтально вигнуті лонжерони покликані підвищити безпеку при бічному зіткненні. Така схема теж знижує кузовний рівень підлоги.

  Поперечки

  У конструкції обов'язково присутні і поперечки. Вони роблять кузов більш жорстким і міцним при навантаженнях «на кручення. Поперечки мають різну форму і можуть бути:
 • х-подібними;
 • к-образними;
 • прямолінійними.
 • Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
  Незалежно від типу вони виготовляються з гнутого металевого профілю і кріпляться до лонжеронам шляхом зварювання. На комерційному транспорті поперечки скріплюються клепкою. А двигун і інші вузли автомобіля встановлюються на поперечки допомогою кронштейнів різної форми.

  Переваги

  В першу чергу лонжеронна конструкція відрізняється своєю легкою вагою. Жодна конструкція не важить так багато, як рама, будь то схема з горизонтальним чи вертикальним розташуванням елементів. При цьому такий кузов більш безпечний. Лонжерон має можливість деформації, під час якої забирається частина енергії при ударі. У випадку з рамою все навантаження йде далі на елементи. Кузов з лонжеронами володіє хорошою пасивною безпекою. Причому це спостерігається як при лобовому, так і бічному зіткненні.

  Недоліки

  Є у такої конструкції і мінуси. Недоліки стосуються взаємозв'язку всіх елементів. При аварії порушується геометрія всіх деталей, будь то правий лонжерон або лівий. Причиною того є рівномірна ударне навантаження. При ДТП енергія розподіляється по всій несучій конструкції. У випадку з рамою пошкодження були б мінімальними, а геометрію можна було б відновити дуже легко. Лонжерони ж мають низьку ремонтопридатність. У країнах Західної Європи такий автомобіль зовсім списують в «тотал», особливо якщо удар торкнувся зони з заливною горловиною. Але в Росії такі машини намагаються відновити. І це не заміна лонжерона, а витягування деформованого елемента на стапелі - спеціальному стенді для вирівнювання геометрії кузова.
  Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
  Майстер зачіпляє кліщами за край кузова і рівняє пошкоджені поперечки. Але біда в тому, що при ДТП повторно колишню безпека лонжерон не забезпечить. Він не буде гасити і пом'якшувати удар так, як в перший раз, тим більше, якщо була проведена зварювання у відповідальних місцях. Зовні відновлений автомобіль виглядає як заводської, однак про пасивної безпеки говорити не доводиться. Зверніть увагу: при неякісному ремонті такий автомобіль можна розпізнати за нерівномірним зазорам. Якщо вони занадто великі і розходяться в різних місцях, значить, машина побувала в серйозному ДТП. Не варто купувати такі авто навіть за півціни. Це чревате наслідками.

  Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
  Зазначимо, що з лонжеронами пов'язані багато системи, і при найменшому порушенні геометрії це проявляється в управлінні. На такому авто неможливо виставити розвал-сходження, із-за чого на швидкості машина буде «шукати дорогу» або йти в одну сторону. Можлива також неправильна робота трансмісії, оскільки мотор буде нахилений під кутом. На «тотальних» авто часто лопається лобове скло. Щоб цього не траплялося, майстрам деколи доводиться виробляти ювелірну роботу по виставленню геометрії. Але не кожен фахівець може зробити це.

  Можна посилювати лонжерон?

  Що таке посилення? При ремонті деякі майстри додатково підсилюють дані елементи кузова, наваривая куточки. Чому цього не можна робити? В посиленні жорсткості лонжеронів є і зворотна сторона медалі. При ДТП такий елемент не буде м'ятися зовсім, і вся ударне навантаження піде далі. Так, автомобіль вціліє. Але чи буде живий водій після таких навантажень, ніхто не дасть гарантії.

  Заміна

  Можлива заміна лонжерона? При значному пошкодженні силової конструкції і неможливості списати авто в «тотал» найбільш оптимальний варіант – заміна елемента на новий. У такому випадку старий лонжерон вирізається і на його місце вваривается новий за допомогою дугового газозварювання. При цьому неприпустимо використання з'єднувальних муфт і інших пристосувань. Це негативно позначається на міцності конструкції. Правильно замінений лонжерон не змінить геометрію кузова, і така машина буде ще придатна для експлуатації.
  Лонжерон: що таке в автомобілі, пристрій і схема
  Чому багато автомобілістів віддають перевагу саме ремонт? Це здійснюється через економічні міркування. Витягнути старий кузов набагато дешевше, ніж морочитися його правильним відновленням. Але зазвичай такі авто відразу виставляються на продаж.

  Висновок

  Отже, ми з'ясували, що таке лонжерон і які функції він виконує. Як бачите, це дуже важлива деталь в будові кузова автомобіля. Від її стану залежить багато чого, починаючи з рульового управління і закінчуючи пасивною безпекою. Зважаючи на це варто відмовлятися від придбання машин, які раніше побували на стапелі. Можливо, повторного навантаження відновлений лонжерон не витримає через "втому" металу.