Інжектор: що це таке в автомобілі?

270 0 Новини високих технологій

Двигун внутрішнього згоряння – досить складний і технологічний агрегат. З роками його конструкція вдосконалюється, з'являються нові системи і механізми. Ще недавно на вулицях можна було зустріти карбюраторні автомобілі. Зараз навіть «дев'ятки» їздять на інжекторі. Вважається, що це більш сучасна система живлення, яка дозволяє збільшити потужність силового агрегату і знизити витрату палива. Не кожен знає, як працює інжектор. Що це таке, з чого складається — дізнаємося з даного матеріалу. Також розглянемо особливості даної конструкції та принципи її роботи.

Характеристика

Назва походить від англійського слова Inject, що дослівно перекладається як «впорскувати». Що це таке – інжектор? Це спеціальна форсунка, що встановлюється на двигун внутрішнього згоряння і є частиною його системи харчування, більш вдосконалений аналог карбюратора. Основне завдання клапана інжектора – це розпорошення паливно-повітряної суміші в камері згоряння.
Інжектор: що це таке в автомобілі?
Вперше така система була впроваджена на початку 50-х років на двотактному двигуні купе Goliath 700. Через невеликий час почала з'являтися на «Мерседесах» (в тому числі на моделі 300 SL). Однак масове витіснення карбюраторів відбулося лише в 70-х роках. Німецькі виробники почали використовувати механічний інжектор (також відомий як «До-Джетроник»). З роками система отримала електронне управління.

Інжектор на Вазі

До автомобілів ВАЗ він дістався лише в нульових роках. Першим автомобілем з таким двигуном стала вітчизняна «десятка». Далі виробник почав встановлювати інжектор на ВАЗ-211421099 і інші моделі. Ера карбюраторів припинила своє існування.


Пристрій інжектора

Якщо розглядати саму форсунку, то вона складається з кількох елементів:
 • Фільтра тонкого очищення.
 • Натискної пружини.
 • Електромагніту.
 • Коннектора.
 • Обмотки електромагніту.
 • Гумових ущільнювачів.
 • Голки клапана.
 • Захисного кожуха.
 • Розташована вона між паливної рейкою і впускним колектором.
  Інжектор: що це таке в автомобілі?
  Крім цього, форсунка взаємодіє з такими деталями:
 • Паливним насосом (погружного типу, з електричним приводом).
 • Регулятором тиску.
 • Електронним блоком (основний керуючий елемент).
 • Різними датчиками (температури ДВС та концентрації СО у газах).
 • В залежності від типу, інжектор (що це таке, ми вже знаємо) може здійснювати подачу палива безпосередньо в циліндр або у впускний колектор. Остання схема практикувалася на автомобілях з моновпрыском. Але незабаром автовиробники перейшли на більш вдосконалений, розподілене впорскування. У такому разі для кожного циліндра стоїть своя форсунка.
  Інжектор: що це таке в автомобілі?
  Принцип роботи будь-якого інжектора (8-клапанного ВАЗа в тому числі) полягає в подачі бензину з повітрям через спеціальний клапан. А далі ця суміш підпалюється свічок в камері, і поршень робить корисну роботу.

  Типи розподіленого уприскування

  Існує кілька способів подачі палива на автомобілях з розподіленим уприскуванням:
 • Одночасний. У такому разі всі інжектори одночасно подають порцію бензину.
 • Парно-паралельний. Клапан форсунок відкривається парно. Так, одна відкривається перед випуском, інша – перед упорскуванням.
 • Фазований. В даному випадку клапан інжектора відкривається перед тактом уприскування.
 • Прямий. Тут подача суміші здійснюється прямо в камеру згоряння.
 • Щоб відбувся впорскування, необхідно забезпечити в конструкції відповідний тиск. Його виробляє електричний занурювальний бензонасос. Знаходиться він в баку. А кількість подаваного палива і момент відкриття клапана регулюються електронним блоком управління і датчиками, що зчитують необхідну інформацію.
  Інжектор: що це таке в автомобілі?
  На сучасних авто робота інжектора (ВАЗ 2110 — не виняток) залежить від встановленої в ЕБУ програми. Вона може бути «залита» позаштатно. Якщо мова йде про вітчизняних ВАЗах, то це «Січень» (зазвичай версії 51). Для чого це робиться? Перепрошивка електронного блоку дозволяє більш раціонально використовувати паливо та енергію для роботи і руху автомобіля. В результаті інжектор, 8 клапанів працює не гірше, ніж 16-клапанний.

  Про допоміжних елементах

  Одного блоку управління, недостатньо для коректної роботи інжектора. Тому такі авто оснащуються додатково каталітичним нейтралізатором і лямбда-зондом. Для чого потрібен перший елемент? Він необхідний для допалювання незгорілого бензину, який вилітає з камери разом з відпрацьованими газами (останні також фільтруються, проходячи крізь стільники всередині). Ресурс каталізатора становить близько 120 тисяч кілометрів. Часто стільники елемента оплавляються, і гази не в змозі пройти через них у повній мірі. Це відбувається з-за збагаченої суміші, яку подає інжектор. Що це таке? Дана суміш має велику концентрацію палива в собі, ніж належить нормою. Зважаючи на це, частина бензину догорає у випускній системі.
  Інжектор: що це таке в автомобілі?
  Лямбда-зонд теж взаємодіє з інжектором. Що це таке? Це датчик, що вимірює концентрацію кисню у відпрацьованих газах. Встановлюється він у вихлопній системі. На підставі показань лямбды блок визначає, в якій пропорції готувати суміш інжектору. В ідеалі значення має становити близько одиниці. Якщо показання не відповідають нормі, суміш буде багатою або бідною. В обох випадках це шкідливо для двигуна.

  Несправності

  Чи існують несправності у інжектора? Незважаючи на свою технологічність, ця система теж має свої слабкі місця. Так, інжектор сильно схильний до забруднень. Він погано перетравлює» бензин сумнівного походження. Частина відкладень залишається всередині форсунки. Це відбувається при випаровуванні палива після виключення ДВС. Так, форсунка залишається все ще «мокрою». Пари бензину випаровуються, а більш важкі фракції залишаються всередині. Вони не в змозі пройти через сітку, із-за чого форсунка починає лити, а не розпорошувати паливо. Це помітно при роботі силового агрегату. Мотор починає троїти, не тримає обороти, а машина погано йде на розгін.

  Чи можна повернути нормальну роботу інжектора? Для цього необхідно зробити його чистку. Процес виконується двома способами:
 • На місці, не знімаючи форсунки. В даному випадку використовується спеціальна присадка в бак.
 • Інжектор: що це таке в автомобілі?
  Вона змішується з паливом і розріджує бруд на сітці. Але, як показує практика, результат від такого застосування залишає бажати кращого. До того ж, можна пошкодити гумові елементи системи і насос, оскільки присадка містить в собі багато хімії і досить агресивна.
 • Зі зняттям і розбиранням. Це більш ефективний метод. Але таку чистку краще робити на стенді. Останнім часом популярною стала ультразвукова чистка інжектора. Як відзначають відгуки, вона досить ефективна. З інжектора видаляється вся бруд і непотрібний наліт.
 • Перебіг форсунок

  Перераховуючи несправності, варто відзначити таку річ, як протікання форсунок. Інжектор стає негерметичних зважаючи зносу сідла клапана. Це відбувається на пробігу за 200 тисяч. Також форсунка тече з-за попадання нагару між сідлом або голкою. В результаті клапан не в змозі повністю закритися, і частина палива проникає в камеру згоряння. Це супроводжується підвищеною витратою палива, неприємним запахом вихлопу і падінням потужності двигуна.

  Який інжектор вибрати?

  Якщо належить покупка уживаного авто, варто поцікавитися, який впорскування у даного двигуна. Багато автомобілів 90-х оснащені єдиної форсункою. Це так званий моновприск. Особливих проблем не викликає, але при можливості варто вибирати авто з розподіленим уприскуванням. Така система більш надійна і проста в ремонті. Який інжектор вибирати не варто, так це механічний з приставкою «Джетроник».
  Інжектор: що це таке в автомобілі?
  Їм укомплектовували «Мерседеси» в 80-х і початку 90-х років. Систему дуже важко налаштувати. Деякі навіть роблять заміну механічного інжектора на електронний. Але коштує це близько 400 доларів. Тому якщо і вибирати автомобіль з інжектором, то тільки з розподіленим уприскуванням, де для кожного циліндра передбачена своя форсунка з електронним управлінням.

  Висновок

  Отже, ми з'ясували, що таке інжектор, як він працює і в чому його особливості. Система досить технологічна і дозволяє проводити більш точне сумішоутворення і рівномірне розпилення бензину, ніж в карбюраторі. При використанні якісного палива інжектор прослужить дуже довго. Система не вимагає яких-небудь налаштувань і регулювань, як карбюратор. До того ж на тому ж полуторалитровом моторі можна отримати більше крутного моменту і знизити витрати. Тому така система знайшла настільки широку популярність і визнання серед автомобілістів.