Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації

1068 0 Новини високих технологій

Люди, турбуються про «здоров'я» нашої планети, особливу увагу приділяють питанням утилізації сміття. Причому він може бути самим різним: наприклад, харчовим, утилізованим, відновлюваним. Існують і вкрай небезпечні відходи. До них можна віднести самі звичайні батарейки! Шкоди від них просто величезний, а тому їм не місце поміж іншого сміття. Пропонуємо поговорити про те, якої шкоди ці маленькі помічники можуть завдати природі. Дамо корисні поради по утилізації і мінімізації шкоди, що завдається батарейками!


Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації

Що являють собою батарейки

Батарейки – невід'ємна частина життя практично кожної людини. Саме на них базується робота стільникових телефонів, ноутбуків, різноманітних дитячих іграшок. До того ж вони забезпечують роботу пристроїв, що працюють від мережі, при відключенні електроенергії. Батарейки бувають сухими, літієвими, лужними. Незважаючи на удавану зовнішню простоту, ці маленькі автономні джерела живлення влаштовані досить складно. Під металевим корпусом ховаються пастоподібний електроліт, деполяризующая суміш, графітовий стрижень. Вкрай складно уявити собі, який шкода від батарейок для навколишнього середовища, особливо від речовин, що містяться у відпрацьованих батарейках.

Хімічний склад

Що ж входить в склад відпрацьованих батарейок? В них містяться свинець, олово, магній, ртуть, нікель, цинк і кадмій. Всі ці токсичні елементи завдають непоправної шкоди як здоров'ю людини, так і навколишнього середовища!
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації

Статистика

Вчені з різних країн підрахували: одна пальчикова батарейка, яка була викинута в лісовій або парковій зоні, здатна забруднити двадцять квадратних метрів ґрунту або 400 літрів води! Але це далеко не всі наслідки. Окремо варто сказати і про те, що при спалюванні батарейки виділяють діоксин, що отруюють повітря. Ці діоксини можуть переміщатися на кілометри!


Вчені називають ці предмети зброєю масового ураження. Екологи зуміли підрахувати, чим саме може обернутися звичка, викидати джерела живлення. Є навіть конкретне цифрове вираження шкоди, що завдається такими батареями: один такий пристрій може стати причиною того, що не виростуть два дерева, не виживуть кілька тисяч дощових черв'яків, які роблять грунт родючим, загине кілька сімей їжачків і кротів! Хоч батарейки і становлять лише 025% від усіх відходів, на їх частку припадає не менше 50% токсичних металів у смітті.
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації
Результати досліджень свідчать: за один рік російська сім'я використовує 188 батарейок. Тобто, в середньому на людину припадає 696 батарейок. А на звалищах однієї тільки Москви щорічно виявляється понад 15 мільйонів автономних джерел харчування! Викидаючи батарейки разом з іншими відходами, люди навіть не підозрюють, якої шкоди вони завдають довкіллю! Зруйновані батарейки виділяють важкі метали, які проникають у ґрунтові води. Забруднена вода застосовується при поливі рослин, її п'ють тварини, в цій воді живуть риби. Разом з усім цим токсини потрапляють на наш стіл!

Шкоду для людини

Боятися нових батарейок не варто. А ось використані джерела живлення таять у собі масу небезпек! Яку шкоду приносять батарейки людині? Луги, які входять до складу цього пристрою, здатні записувати слизові оболонки і шкіру, кадмій завдає істотної шкоди ниркам і легким. Міститься у відпрацьованих батарейках свинець взагалі «рекордсмен» за кількістю неприємностей, які він може доставити: від нього гинуть клітини крові, він вражає печінку і нирки, завдає непоправної шкоди нервовій системі і кістковим тканинам! Ртуть надає негативний вплив на органи дихання, а цинк і нікель пошкоджують головний мозок!
Всі ці отруйні елементи накопичуються в людському організмі, приводячи навіть до репродуктивних і онкологічних захворювань.

Шкоду для дітей

Особливу шкоду використані батарейки наносять дітям. Адже саме діти активно пізнають світ, причому, частіше за все вони роблять це, засовуючи предмети в рот.
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації
А тепер уявіть, що може статися, якщо малюк засуне в рот неробочий елемент живлення. Зрозуміло, почнеться хімічна реакція, яка може призвести до непоправних наслідків. До того ж відпрацьовані батарейки з часом починає «текти», тобто, небезпечне вміст випливає, викликаючи хімічні опіки шкірних покривів.

Як зменшити шкоду батарейок для навколишнього середовища?

Способи запобігти екологічну катастрофу є. Приміром, кажуть дослідники, можна купувати батарейки, які можна заряджати. У того ж, існують батарейки, до складу яких не входять ртуть і кадмій, а значить, шкоду для батарейок навколишнього середовища істотно знижується. А краще взагалі відмовитися від тієї техніки, для якої потрібні такі джерела живлення. Варто зробити вибір на користь приладів, що працюють від мережі, на ручному заводі або від альтернативних джерел.

Як у них?

Щорічно жителі Європейського Союзу споживають 160 тисяч батарейок для побутового застосування. У всіх країнах Євросоюзу, а також у Сполучених Штатах Америки і в Канаді розташована величезна кількість пунктів прийому відпрацьованих батарейок. У Нью-Йорку є закон, який забороняє викидати відпрацьовані елементи живлення в сміття.
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації
Так як шкоду батарейок науково підтверджено, виробники і великі магазини в ЄС, продають батарейки, обов'язково повинні приймати відпрацьовані пристрою. В іншому випадку влада зобов'язують організації виплатити штраф, розмір якого становить 5 тисяч доларів. До речі, відсоток на утилізацію спочатку включений у вартість батарейки, а покупець, який здав її, отримує знижку на нову! Знаючи про те, якої шкоди від батарейок для навколишнього середовища, японці просто збирають ці джерела живлення і зберігають їх до тих пір, поки не з'явиться оптимальна технологія їх переробки!

Утилізація в Росії

У нашій країні поки все не так райдужно. Якщо людина, яка знає про шкідливість батарейок, вирішить утилізувати їх, то йому доведеться витратити чимало часу на пошук пункту прийому. Навіть у столиці їх не так багато, що вже говорити про невеликих містах. Незважаючи на те, що державний контроль у цій сфері відсутня, пункти збору використаних батарейок засновують волонтери. Привертають до утилізації та школярів. Педагоги і діти працюють над проектами про шкідливість батарейок.
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації

Як правильно утилізувати?

В черговий раз змінюючи батарейки в плеєрі, пульті або іграшці, не поспішайте до сміттєвого відра. Загорніть елементи живлення в папір і обов'язково покладіть їх в пакет. Не збирайте велика кількість батарейок, знайдіть пункт прийому і неодмінно відвозити їх туди. Є ще одна цікава можливість утилізувати шкідливі батарейки: проявіть ініціативу і організуйте їх збір прямо у себе в хаті! Підготуйте коробку, помістіть поряд оголошення – можливо, сусіди піде за вашому прикладом. Потім необхідно зателефонувати в керуючу компанію – саме вони повинні вивозити відпрацьовані елементи живлення в пункти прийому.

Що відбувається з батарейками далі?

Після того як батарейки були зібрані, починається процес переробки. Зазвичай він складається з декількох етапів. Наприклад, переробка виробів з отриманням свинцю складається з 4-х етапів.
Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації
Батарейки завантажують у велику ємність, звідки по конвеєрній стрічці потрапляють в бетонний колодязь. Над цим колодязем розташовується великий електромагніт, притягує зайвий металобрухт. Дно колодязя являє собою сітку, саме так електроліт може стікати в спеціальну ємність. Після починається розділення матеріалів. Робиться це за допомогою водяного пилу, яка подається при тиску в декілька десятків атмосфер. Дрібні елементи і пластик осідають в окремому резервуарі, а великі частини батарейок механічний ківш поміщає в каустичну соду, перетворюючи їх у свинцеву пасту. Третій етап – плавка свинцю до рідкого стану. Завершальна частина процесу переробки – рафінування. У результаті виходить два компоненти – сплави свинцю і рафінований свинець. Сплави зазвичай відразу відправляються на заводи, а з рафінованого металу фахівці виливають злитки, рівноцінні за своєю якістю тим, що були зроблені з видобутої руди.