Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення

320 0 Новини високих технологій

Система мастила в гідроприводних механізми відіграє велику роль, так як від її функції залежить якість роботи цільового агрегату. Типові схеми розподілу масла для змащення деталей застосовуються в транспортних засобах. Вони бувають регульовані і нерегульовані. У конструкціях першого типу підтримується стабільний рівень тиску без необхідності його зміни. Системи без регулювання, навпаки, вимагають корекції робочих параметрів на виході. Цю задачу виконує редукційний клапан тиску масла, завдяки якому мастило оптимально розподіляється по цільовій області в потрібних пропорціях.

Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення

Призначення системи

Клапан включається в роботу відразу після запуску двигуна і починає контроль рівня тиску. Власне, підтримання цього показника в потрібних межах і є основним завданням пристрою. Продуктивність самого розподільника буде залежати від того, на який тиск масла налаштований редукційний клапан і його автоматика. В режимі програмованої експлуатації діапазон в середньому може варіюватися від 05 до 4 Атм. При цьому тривале утримання низьких показників може свідчити про порушення в системі охолодження або неполадки в самому клапані. Отже, з'являється ризик недостатньої мастила цільових деталей.


В нормальному робочому режимі клапан не тільки відповідає за контроль тиску, але і може керувати безпосередньо подачею масла. Від того, наскільки велика пропускна здатність запірної арматури, буде залежати максимальна завантаження редукційного клапана тиску масла. Призначення його функції як регулятора все ж має обмеження, зумовлені конструкцією конкретного масляного насоса.

Пристрій клапана

Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення
Незважаючи на відповідальну задачу, клапан має просту конструкцію. Його основу формують шестерні, пружинний блок і запірний кулька (упорний болт), який безпосередньо регулює пропускну здатність усього механізму. В якості корпусу використовується кожух, але про повноцінної герметизації з тонкими стінами блоку мови не йде. Основні робочі функції виконує підключається через патрубки система каналів, по якій і здійснюється циркуляція масла.

Головний запірний елемент у вигляді металевого кульки в залежно від характеру поточних потреб закриває або відкриває до певного рівня редукційний клапан тиску масла. Пристрій може передбачати повний розбір або бути замкнутим. Перший варіант кращий, так як невеликі поломки при порушенні техніки експлуатації зустрічаються часто, тому можливість ремонту буде не зайвою. З іншого боку, інтегровані нерозбірні конструкції в системах розподілу олії спочатку більш надійні і довговічні.

Де розташований редукційний клапан тиску масла?

Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення
Стандартна технологія експлуатації передбачає встройку регулюючого механізму прямо в масляний насос. У цьому випадку при необхідності виконання ремонту доведеться демонтувати всю конструкцію незалежно від характеру поломки. Тому в сучасних моделях використовується схема роздільної установки, при якій регулятор фіксується поруч з насосом. Зокрема редукційний клапан тиску масла може перебувати за генераторною установкою, на кришці насоса або на фільтрі.

Принцип дії

Як уже зазначалося, головним робочим органом механізму є упорний болт. Він чинить тиск на пружину і замикає тим самим клапан, регулюючи обсяг подачі масла. Ефект регулювання досягається в момент, коли рідина почне долати всю складову частину пружинного блоку, виштовхуючи запірну панель. Відбувається цей процес на тлі підвищення тиску в контурі. В результаті масло перейде в спеціальну камеру, відбудеться розвантаження тиску і клапан повернеться в початковий стан.
На базовому рівні, незалежно від регулятора, тиск контролюється обертання коленвала. Він і визначає первинний темп подачі рідини, з яким згодом працює редукційний клапан тиску масла. Принцип роботи пристрою ґрунтується на розвантаження каналів циркуляції, коли швидкість і обсяги наповнення перевищують допустимі величини. Цей процес можна порівняти з функцією гідроакумуляторів, ємності яких призначені для прийому надлишкової води, що підвищує навантаження на лінію трубопроводу. Тільки у випадку з редукційним клапаном відбувається переправлення рідини в картер.
Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення

Установка клапана

Згідно з типовою схемою монтажу, механізм інтегрується в лінію масляного трубопроводу в доступному для цієї операції ділянці. До речі, деякі системи подачі рідини спочатку забезпечуються патрубками для введення додаткових контурів. Але важливо врахувати, що установку слід здійснювати тільки в точці після фільтра, інакше є ризик забруднити і картер, і конструкцію регулятора. Механічна фіксація здійснюється гвинтами. Конкретна конфігурація монтажу залежить від розмірів редукційного клапана тиску масла – деякі пристрої і зовсім не вимагають спеціального затиску в силу невеликої маси. Втім, треба мати на увазі і вплив коливань, які можуть розбовтати контур і навіть при надійній встановленні в трубопроводі призведуть до втрати герметичності. Як мінімум, слід загальну лінію подачі масла зафіксувати хомутами.

Техобслуговування клапана

Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення
Незалежно від характеру вже наявних поломок і слабких місць конкретної інфраструктури обслуговування масла, потрібно регулярно виконувати наступні заходи:
 • Чистку масляного насоса, його контурів і поверхонь клапанів.
 • Перевірку технічного стану регулятора і всіх його функціональних компонентів.
 • Розхідники і неметалічні елементи в системі необхідно замінювати при перших же ознаках зносу.
 • Регулярне оновлення масла і фільтрів.
 • Слід також ретельно стежити за параметрами роботи механізму. Якщо потрібно штучно підняти тиск масла редукційним клапаном, то для цього існує два способи. Перший передбачає підкладку під пружинний блок декількох шайб, а другий – притирання робочих поверхонь в самому насосі. Обидві заходи підвищать продуктивність механізму і оптимізують процеси подачі мастильного матеріалу.

  Діагностика системи

  В сучасних системах контролю тиску передбачаються спеціальні індикатори, які також вказують на можливі порушення. Наприклад, при високих оборотах може загорітися піктограма від датчика рівня масла. Це буде натяк на необхідність перевірки насоса. При таких сигналах слід зупинити автомобіль і обстежити всю інфраструктуру. Якщо навіть з лінією напрямку масла буде все нормально, не виключені порушення герметичності в картері. Текти в його корпусі, приміром, повинна фіксуватися індикатором тиску. На всякий випадок треба перевірити і рівень рідини відповідним щупом. Можливо, слід просто долити відсутній обсяг і продовжити рух. Якщо виконані маніпуляції погасять аварійний індикатор, значить редукційний клапан масляного насоса в порядку і проблема вирішена. Але при повторній сигналізації доведеться виконати більш ретельну діагностику з комплексної чищенням всіх робочих поверхонь і контурів системи.
  Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення

  Заміна пристрою

  Жалюгідний технічний стан регулятора з клапаном зажадає оновлення. В цьому випадку доведеться виконати демонтаж пристрою і зворотний установку вже нового механізму. Втім, іноді виконується часткове оновлення – за допомогою заміни пружини або шестернею. Якщо ж вирішено проводити повну реконструкцію, то слід дотримуватися наступної послідовності дій:
 • В першу чергу, видаляється масляна помпа, яка відкриє доступ до насоса і дозволить злити рідину.
 • Перед зливом масла необхідно розігріти ДВС до робочих температур, потім відкрити отвір і дочекатися, поки рідина витече.
 • Далі розбирається картер. Знімаються фіксують його болти і інша кріпильна оснащення.
 • На цьому етапі важливо відзначити, що разом з насосом і його контурами може демонтуватися і фільтр. У такій конфігурації, наприклад, встановлюється редукційний клапан тиску масла на ВАЗ, де діє комбінована мастильна система. У полнопоточного фільтра нерозбірна конструкція, тому доведеться комплексно знімати систему.
 • На заключному етапі з трубопроводу виділяється вже сам клапан і його суміжні механізми.
 • Проводиться установка нового елемента з тими ж параметрами.
 • На закінчення

  Редукційний клапан тиску масла: пристрій, принцип роботи і призначення
  Запорукою якісної і стабільної змащення вузлів і агрегатів двигуна стане регулярне техобслуговування системи подачі і розподілу масла. Не варто сприймати регулюючий контур як самодостатній і найбільш відповідальний. Дрібні поломки в сполучених комунікаціях також приведуть до порушення в роботі редукційного клапана масляного насоса, якщо їх вчасно не усунути. Як показує практика, найбільш часті порушення працездатності даної інфраструктури обумовлюються забрудненнями і деформацією м'яких компонентів конструкції. З цієї причини рекомендується часта заміна витратних деталей і підтримання чистоти в контурах.