Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості

682 0 Новини високих технологій

На відміну від електромоторів, двигуни внутрішнього згоряння, крім крутного моменту, виробляють багато тепла. У зв'язку з цим їм потрібно охолодження. На деяких автомобілях воно повітряного типу. Але якщо розглядати більшість сучасних авто, то в 97 випадках зі 100 буде використовуватися рідинна система охолодження. Так, в СОД використовуються тосолы або антифризи. На відміну від звичайної води, ці продукти не киплять при 100 градусах Цельсія. Але як і будь-витратний матеріал, ці продукти мають свій термін і періодично вимагають заміни. Багатьох автовласників лякає різноманітність асортименту. На полицях є каністри різних кольорів. Але який краще вибрати, відповісти важко. У сьогоднішній статті ми розглянемо, якого кольору буває антифриз і тосол, а також опишемо їх властивості.

Характеристика

Антифриз походить від англійського слова, яке дослівно перекладається як «неба». Що це таке? Це охолоджуюча рідина, що захищає двигун від перегріву і дозволяє йому працювати в оптимальному температурному режимі. Те ж саме стосується і тосола. До складу обох продуктів входять етиленгліколь і дистильована вода. Середня температура закипання даної рідини становить 140 градусів Цельсія. А вона кристалізується при 50 градусах морозу.
Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
Варто зазначити, що деякі зарубіжні виробники виробляють концентрат охолоджуючої рідини. При його використанні треба самостійно додавати воду. Але не звичайну, а саме дистильовану. Інакше можуть бути проблеми з елементами СОД. Що входить до складу додатково? Крім перерахованих вище складових, у складі є різні присадки. Вони запобігають спінювання рідини і уберігають елементи системи від внутрішньої корозії та окислення (у тому числі радіатор). Також ОЖ має змащувальні присадками, які позитивно позначаються на роботі помпи. На відміну від звичайної води, антифриз жирний на дотик. Це і свідчить про наявність необхідних присадок.


Різновиди

У світі автохімії дані продукти прийнято розрізняти за групами:
 • G11;
 • G12;
 • G12+;
 • G13.
 • Всі вони мають свій відтінок і технічні характеристики. Чому антифризи бувають різного кольору? Розглянемо нижче, оглядаючи кожну групу рідин.

  Тосол

  І почнемо ми з вітчизняного продукту. Він з'явився у часи СРСР з виходом перших «Жигулів». До цього періоду в усіх радянських авто застосовували звичайну воду. В зимовий час її зливали на ніч, а вранці заливали знову. Процес досить трудомісткий, тому інженерам був даний указ розробити нову рідину, яка не буде замерзати при нулі градусів і буде придатною для експлуатації в північних регіонах. Так з'явився тосол А40 який проводиться і по сей день. Він синього кольору і не має відтінків. Таку рідину використовують у «ГАЗелях», Уазика і ВАЗах. На ринку це самий дешевий продукт. Але для іномарок він може не підійти.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
  На яких іномарках можна застосовувати даний продукт? Лише на тих, де з заводу рекомендується використовувати охолоджуючу рідину G11. Саме до такої групи належить російський «Тосол», хоча офіційно до неї не прив'язаний. Температура кипіння рідини становить 110 градусів, а вона замерзає при мінус 40. Цього порогу цілком вистачає для цивільних вітчизняних авто.

  Антифриз G11

  Це продукт імпортний. Якого кольору буває цей антифриз? Він має зелений колір. Характеристики даної рідини схожі з тосолом. Та й по вартості цей антифриз найдешевший серед імпортних. Такий застосовувався на бюджетних авто 90-х років, а також на деяких «корейцях» початку 2000-х. У складі присутні етиленгліколь і вода. Що стосується присадок, тут є набір хімічних і органічних елементів. Це бораты, фосфати і карбонова кислота у невеликій кількості. Остання покликана боротися з корозійними процесами всередині системи.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
  Чи є недоліки у цій рідині? Відгуки відзначають малий термін служби – всього три роки або 90 тисяч кілометрів (нарівні з тосолом). До цього часу антифриз з даної групи починає випадати в осад. В розширювальному бачку можна побачити характерні пластівці зеленого кольору. Це говорить про те, що антифриз вичерпав свій термін. Іноді на ринку зустрічаються продукти G11+ і G11++. У чому їх відмінності? Різниця з звичайним антифризом невелика. Вона полягає лише в концентрації карбонової кислоти. В плані вартості такі продукти на 10-15 відсотків дорожче. Якого кольору буває антифриз з таким маркуванням? Відповідь - зеленим. Хоча є деякі продукти, пофарбовані в жовтий колір.

  G12

  Яких квітів буває антифриз з цієї групи? Відповідь – тільки червоним. Ці антифризи прийшли на зміну зеленим і мають більш розширений пакет присадок. Основа ж у них все та ж. Це вода і етиленгліколь. Що стосується присадок, хімічні тут відсутні у великій кількості – переважає органіка. Також у такого антифризу відгуки виділяють гарну корозійну стійкість. Термін служби такого продукту – 5 років або 150 тисяч кілометрів. Серед недоліків можна виділити лише велику вартість. Але вона цілком виправдана – відзначають відгуки. Завдяки присадкам всередині не утворюються пластівці, як у зеленого антифризу. Також у продуктів з 12-ї групи кращий тепловідвід. Це вдалося досягти за рахунок відсутності товстої плівки, що утворювалася раніше на стінках патрубків. Зверніть увагу: антифризи з даної групи не рекомендуються для використання на авто з алюмінієвим радіатором.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
  Ще можна виділити продукти G12+. Якого кольору буває антифриз для авто? G12+ теж червоний – відмінності тільки в меншій частині силікатів. Замість неї використовується більше карбонової кислоти (так само, як і в G11+). Тому такі продукти краще захищають металеві деталі від внутрішньої корозії.

  G13

  Якого кольору буває цей антифриз? Якщо у перших двох груп відтінки стабільні, то тут є відмінності. Так, антифриз з 13-ї групи може бути жовтим або фіолетовим. З'явився цей продукт відносно недавно – в 2012 році. Інша назва даних антифризів – лобридные. В основі є екологічно чистий пропіленгліколь.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
  Він менш агресивний і отруйний, що благотворно впливає на навколишнє середовище. Що стосується присадок, вони такі ж, як в 12-й групі. Це органіка - силікатні склади, а також карбонова кислота, покликана захищати від іржі. Температура замерзання у цих антифризів різна. Все залежить від того, в якій пропорції автомобіліст розбавить концентрат. Однак для середніх широт Росії фахівці рекомендують розбавляти його в пропорції 50 на 50. Так, температура кристалізації буде в районі 35 градусів морозу. Кипить ж 13-й антифриз при температурі +130-140 градусів, що прийнятно як для звичайних, так і для спортивних двигунів. Однак вартість такого продукту вдвічі більше, ніж у антифризу попереднього покоління. Та й не кожен виробник рекомендує використовувати його в більшість сучасних моторів досить заливати червону рідину, що охолоджує, а у вітчизняну «Калину» і зовсім зелену. До поганих наслідків це не призведе.

  Чому у антифризу відмінність кольору?

  Склади продуктів G13 напрочуд однакові. До речі, групи «Дженерал Моторс» і «ВАГ» навмисно використовують забарвлені в жовтий колір антифризи, хоча вони не належать до 13-ї, а до 12-ї групи за характеристиками. А деякі фірми під цим кольором пропонують і зовсім G11-й антифриз. Так навіщо ж така плутанина? Це лише маркетинговий хід. Кожна компанія забарвлює антифриз так, як їй заманеться. Тому вибирати його потрібно не за кольором, а саме по групі. Інакше виникнуть проблеми з системою охолодження.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості
  Не варто відносити антифризи з отруйним кольором до особливої групи. Це зроблено лише для того, щоб у разі витікання водій зміг відрізнити дану рідину від ряду інших і вчасно вжити заходів.

  Чи можна змішувати?

  Незалежно від того, якого кольору буває антифриз, змішувати його можна тільки з дистильованою водою. Категорично заборонено заважати його з іншими марками, навіть якщо за відтінком вони схожі. Якщо ви не пам'ятаєте, в якій пропорції розбавляли ОЖ з водою, скористайтесь аэрометром. Це спеціальний прилад, який замірятиме щільність охолоджуючої рідини. Він працює на продуктах будь-якої марки і групи. Неважливо, якого кольору буде антифриз – щільність повинна бути не менше 107 грама на кубічний сантиметр. В такому випадку температура кристалізації становить мінус 40 градусів Цельсія.
  Яким буває антифриз: колір, склад, види і особливості

  Висновок

  Отже, ми з'ясували, якого кольору буває антифриз. Як бачите, охолоджуюча рідина може бути різного відтінку. Вона буває червоною, зеленою, синьою. Антифриз не варто розрізняти за кольором. Адже жовтий продукт може бути як з 11-ї, так і з 13-ї групи. Завжди дивіться на маркування і заливайте ту рідину, що прописана виробником і є в інструкції з експлуатації.