Що таке програмний код, застосування, помилки

32 0 Новини високих технологій

Будь-яка програма або онлайн-сервіси, наприклад, Word, Microsoft Windows, WhatsApp або ж браузер, які щодня запускають сотні мільйонів людей, так чи інакше, складаються з особливих інструкцій. Або спеціального програмного коду, який зрозумілий машині, каже, що їй робити або, навпаки, не робити. Або як правильно реагувати на дії користувача. Що таке програмний код, буде розглянута в цій статті.

Опис

Програмний код програми — це текст, виконаний на особливому мовою, зрозумілою машині. Він може виконуватися безпосередньо по тексту з допомогою інтерпретатора або транслюватися в особливий вид з допомогою компілятора.


Що таке програмний код, застосування, помилки
Вихідний код програми може складатися з декількох файлів. При цьому всі вони повинні бути однакового формату. Текст програми, що міститься в них, повинен бути написаний на одному і тому ж мовою. Правда, можуть зустрічатися і виключення. Наприклад, у веб-розробці у файлі сторінки містити декілька різних мов програмування і стандартів. В залежності від складності проекту, можуть бути присутніми такі мови і технології, як PHP, HTML, javascript, Java та інші. Складні програмні комплекси при складанні можуть вимагати великої кількості файлів, яка може обчислюватися цілими сотнями. Для спільної роботи над такими великими проектами програмісти дуже часто використовують системи контролю версій. Вони дозволяють одночасно працювати з декількома екземплярами вихідного коду, який на певному етапі розробки можна з'єднати в один загальний.


Що таке програмний код, застосування, помилки

Якість коду

Комп'ютер не здатний зрозуміти, як написаний код для нього, або погано добре. Якщо він буде працездатний і не містить помилок, то машина запустить його в будь-якому випадку. Поганий код може ускладнити завдання супроводу програмного забезпечення. Особливо актуально це для великих проектів. Зазвичай якісний код характеризується кількома параметрами:
 • Читаність коду. Одного погляду на нього повинно вистачати, щоб узагальнено зрозуміти, що реалізується ділянкою коду.
 • Присутність зрозумілих і змістовних коментарів. Даний параметр дуже сильно впливає на читаність, легкість у налагодження, тестування підтримки та усунення помилок програмного коду.
 • Низька складність.
 • Оптимізація коду. Організувати його треба таким чином, щоб програма використовувала як можна менше системних ресурсів, таких як пам'ять, час процесора і простір жорсткого диска.
 • Відсутність сміття. Тобто не використовуваних змінних або блоків коду, в якій ніколи не заходить управління програмою.
 • Шкідливий програмний код

  Крім корисних програм, існують такі, які можуть завдати шкоди системі або навіть обладнанню. Як правило, пишеться такий код людьми, які зацікавлені в якій-небудь вигоду від процесу, що відбувається. Наприклад, програми, які можуть викрадати особисті дані з комп'ютерів користувачів. Ними можуть бути номери платіжних карт, паспортні дані, або яка-небудь інша конфіденційна інформація. Інші можуть просто впливати на роботу системи, тим самим викликаючи збої і заважаючи повноцінної функціональності.

  Рекомендації з написання гарного коду

  Джефф Вогел - програміст з великим досвідом - поділився кількома порадами для того, щоб навчити початківців розробників правилами хорошого коду.
  Що таке програмний код, застосування, помилки
  Зокрема, він пропонує завжди коментувати свій програмний код. Що таке коментар? Це зрозуміле і короткий опис того, що відбувається у цій рядку коду або функції. Справа в тому, що розробка певної програми може затягнутися на місяць або взагалі припинитися на якийсь час. Повернувшись до роботи над проектом через пару місяців, навіть досвідченому програмісту буде складно розібратися в своїй програмі. Але докладні коментарі зможуть відновити ланцюжок подій і поведінку коду. Далі він рекомендує використовувати у програмі глобальні змінні як можна частіше. Це пояснюється тим, що при зміні програмного коду, доведеться коригувати значення змінної лише в одному місці. При цьому всі використовують значення функції або процедури відразу про це дізнаються і будуть проводити операції вже з новими даними.

  Імена змінних і виявлення помилок

  Правильна назва змінних також допоможе значно скоротити час на вивчення вихідного коду програми, навіть якщо код написаний власними руками. Тобто хорошим кодом вважається такий текст, де змінні і функції мають імена, за якими можна зрозуміти, що саме вони роблять або зберігають. При цьому потрібно намагатися не використовувати довгих імен змінних.
  Що таке програмний код, застосування, помилки
  Дуже важливо приділяти велику увагу своєчасному усуненню помилок. Що таке програмний код, який виконується ідеально? Це код, в якому немає помилок. Тобто будь розгалуження циклу або зміна змінної, або зовсім якісь непередбачені дії користувача, завжди приведуть до очікуваного результату. Це досягається за рахунок тестування готового програмного продукту по кілька разів. Виявлення помилок програмного коду, а точніше, їх передбачення можливо на етапі проектування програми. Присутність в коді різних перевірок умов і можливих винятків, допоможе вести управління програмою з визначеним курсом.
  Оптимізація має колосальне значення для написання дієвої програми, яка буде економно використовувати ресурси комп'ютера і при цьому не допускати помилок виконання програмного коду. Що таке оптимізована програма? Це продукт, який здатний виконувати весь заявлений функціонал, ведучи себе при цьому "тихо" і економно.
  Що таке програмний код, застосування, помилки
  Практично завжди оптимізації для стабільної роботи програми можна досягти тільки в результаті проведення декількох тестів на різних платформах і в різних умовах. Якщо програма починає вести себе непередбачувано, потрібно визначити, що стало причиною і по можливості усунути або перехопити процес.

  Висновок

  Що таке програмний код? Говорячи простою мовою, це набір інструкцій і понять для комп'ютера. Він містить текст, який компілятор або інтерпретатор можуть перетворити в зрозумілий машині мову. Тобто, по суті, програмний код - це посередник між людиною і комп'ютером, який спрощує їх взаємовідносини.