Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo: навіщо він потрібен, як працює і як його відключити?

11 0 Новини високих технологій

Сьома версія Windows з моменту її виходу піднесла користувачам чимало сюрпризів. Так, багато виявили в системі (точніше, в «Диспетчері пристроїв») драйвер для тунельного адаптера Teredo від Microsoft. Що це таке, зрозуміло не всім. Тому варто зробити акцент на тому, що ж це таке і як це все працює. Окремо будуть розглянуті питання, пов'язані з тим, наскільки доцільно його використання в комп'ютерах на пострадянському просторі.

Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo?

Почнемо з самого розуміння цього терміна. Не варто плутати технології VPN, які передбачають використання тунелювання з шифруванням даних і зміною IP початкової точки у вигляді комп'ютерного терміналу або мобільного пристрою, з якого здійснюється спроба доступу на той чи інший сайт, з функціонуванням Teredo.


Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo: навіщо він потрібен, як працює і як його відключити?
Для розуміння того, що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo, потрібно зв'язати воєдино всі використовувані протоколи доступу до інтернету. На даний момент Windows-системи пропонують тільки два варіанти: IPv4 і IPv6. Шоста версія на пострадянському просторі не використовується (за рідкісним винятком, оскільки далеко не всі провайдери і оператори мобільного зв'язки мають в своєму розпорядженні сервери DHCPv6). А драйвер тунельного адаптера Microsoft Teredo, встановлений в останніх версіях Windows, працює як перетворювач. Але перетворювач чого і на що? Далі дивіться, як це все працює, і робіть висновки з приводу того, використовувати цей пристрій чи ні.


Як працює тунельний адаптер Teredo?

Західні країни пішли від нас вперед (це і не дивно). Багато оператори і провайдери, що надають послуги доступу до інтернету, на відміну від наших відмовилися від використання протоколу IPv4 який не тільки морально застарів, але і не може обслуговувати всі наявні на сьогоднішній день IP-адреси, а віддали свою перевагу його шостий версії. В цьому відношенні корпорація Microsoft випередила всіх. Однак, як з'ясувалося, при використанні відповідного підключення шоста і четверта версія TCP/IP між собою несумісні. Латаючи дірки, компанія Microsoft спочатку випускала оновлення, але це ні до чого не призвело. В кінцевому результаті і з'явився віртуальний адаптер, який нібито здатний перетворювати дані з IPv6 в IPv4. Але тільки цим розробники не обмежилися і включили підтримку протоколи UDP.

Проблеми з адаптером та найпростіші способи їх усунення

Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo як віртуальне пристрій, здається, трохи зрозуміло. Тепер розглянемо декілька питань, пов'язаних з постійно виникаючими проблемами. Це віртуальне пристрій (невідомо, з яких причин) здатне викликати безліч помилок (хоча деякі з них безпосередньо до адаптера відношення не мають).
Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo: навіщо він потрібен, як працює і як його відключити?
Якщо вже така проблема виникла і в «Диспетчері пристроїв» адаптер визначився, але позначений жовтим маркером, найпростіше оновити або перевстановити драйвер. Звертатися до сторонніх ресурсів немає сенсу, оскільки це пристрій є саме розробкою Microsoft Windows навіть при видаленні пристрою з системи, перезавантаження, хочете ви цього чи ні, все одно встановить нові драйвери зі своєї бази. Якщо є активне підключення до інтернету, це тільки вітається.
Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo: навіщо він потрібен, як працює і як його відключити?
З іншого боку, якщо ви не використовуєте адаптер, можна встановити заборону на підключення з його залученням через командний рядок, як показано вище. Ці команди деактивує не тільки сам адаптер, але і все, що з ним пов'язано (недарма весь пакет носить назву Pseudo Interface). Помітили? Саме «псевдо»! До реального стану справ це не має ніякого відношення.

Наскільки доцільно використання Teredo?

Якщо підходити до Windows-систем, що містять такий інструмент, з практичної точки зору, його присутність у версіях ОС, які розраховані на використання в колишньому СРСР, абсолютно не обгрунтовано.
Що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo: навіщо він потрібен, як працює і як його відключити?
Ну, так, може бути, через пару-трійку років ми до цього дійдемо. Але що потім? Ці ж фахівці випустять сьому чи восьму версію протоколу, яка після шостого підтримуватися не буде, хоча їй прогнозують ще кілька десятків років.

Замість підсумку

Ось, власне, і все, що стосується питання з приводу того, що таке тунельний адаптер Microsoft Teredo. В якості підсумку варто зазначити, що тут не були розглянуті спеціалізовані терміни і способи впровадження таких технологій в комп'ютерні системи, а дано лише загальні уявлення про те, що це таке і як працює. Звичайно ж, насправді все набагато складніше, але заглиблюватися в теорію при простоті практичного використання, в принципі, навіть не потрібно. Для відключення можна було б порадити звернутися до розділу служб або реєстру, але для рядового користувача, не знайомого з тонкощами виконання таких дій, вистачить і того, що є. Хоча Навіть якщо ви знайдете в реєстрі Teredo і видаліть всі ключі, система все одно їх відновить при рестарті. Для повного видалення драйвера і самого пристрою можете скористатися програмами-деинсталляторами зразок iObit Uninstaller, які деинсталлируют навіть власні аплети Windows-систем, які звичайними методами неможливо видалити.