Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

32 0 Новини високих технологій

Веб-програміст – це одна з найбільш трендових ІТ-спеціальностей. За прогнозами сайту CareerCast, до 2024 року популярність професії зросте ще на 24 %. В Росії за свою працю розробник сайтів отримує від 90 тисяч рублів, а верхній поріг зарплат може досягати 600 тисяч. Але гроші - далеко не всі переваги. Чим займається спеціаліст і яке це – бути програмістом Всесвітньої павутини, читайте далі.

Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

Опис професії

Хто такий веб-програміст? Це людина, що займається створенням технічної частини сайтів і додатків. Щоб було зрозуміліше, відкрийте в браузері сторінку. Усе, що ви перед собою бачите, створено спільними зусиллями веб-майстрів.


Дизайнер розробив ескіз, продумав кольорову гаму, фавикон, розташування футера і хидера. Верстальник перевів ідеї дизайнера на мову, зрозумілу браузеру, і створив розмітку. Контентщик наповнив ресурс текстом, заголовками, потрібною інформацією, і на даному етапі статична версія сайту готова. Навіщо тоді програміст? Щоб відвідувачі могли взаємодіяти з веб-ресурсом, реєструватися в гостьових книгах або підписуватися на оновлення, сайт повинен бути динамічним. Це якраз те, чим займається веб-програміст. Завдяки зусиллям розробника контент не відображається в статичних HTML-сторінках, а генерується в процесі. Вміст формується залежно від HTTP-запиту та URL користувача. Сайт фактично «дізнається» своїх відвідувачів і спілкується з ними. Отже, суть професії веб-програміст полягає в розробці інтерактивних інтернет-сайтів і додатків.


Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

Фронтенд vs бекенд

Діяльність програміста складається з двох етапів. Перший – розробка клієнтський сторони, або фронтенда, другий – бекенду, тобто серверної частини програми. Фронтенд включає всю видиму частину ресурсу, яка після запиту відкривається у вікні браузера. Слайд-шоу, що випадають меню, різні форми для заповнення, кнопки, що реагують на натискання. Кожен інтерактивний елемент створює веб-розробник. Що повинен знати веб-програміст клієнтської сторони програми:
 • мова розмітки HTML;
 • каскадні таблиці стилів CSS;
 • javascript.
 • Back End-розробка полягає в написанні прихованої від користувача частини програми, розташованої на сервері. Web-програмування бекенду набагато складніше. Включає роботу не тільки з самим додатком, але також з базою даних сервером. Для написання коду програміст використовує вже не клієнтські HTML, JS, а серверні мови Python, PHP, Ruby. Також розробка бекенду передбачає використання наступних технологій:
 • Oracle;
 • Microsoft SQL Server;
 • MySQL;
 • IBM DB2;
 • Apache;
 • MongoDB.
 • Це системи управління реляційними базами даних, які містять всю інформацію про сайт.
  Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

  Інструменти розробника

  Розробка додатків – складний і кропіткий процес. Щоб його контролювати, програмісти визначили для себе набір основних інструментів. Текстовий редактор - один з найважливіших елементів. За допомогою редактора web-програміст взаємодіє зі своїм кодом, формує елементи майбутньої конструкції сайту. У текстових редакторів є свої критерії. Розробник одночасно працює з декількома файлами. Тому редактор повинен забезпечувати комфортне і швидке використання файлової системи і коригування коду.
  Також редактори бувають з графічним інтерфейсом і термінальні, що працюють через командний рядок. Перші, звичайно, зручніше, у них є підказки та підсвічування синтаксису. Серед редакторів з GIU найбільшою популярністю користуються Coda, Text Mate і Sublime Text. Існують інтегровані середовища розробки, зразок Eclipse або Visual Studio. Вони забезпечують швидке редагування та керування кодом, але складні для початківців і включають багато інструментів для розробки промислового, а не веб-додатків. Програмісти використовують систему контролю версій для створення контрольних точок в коді, які бачить вся команда розробників. При цьому кожен учасник проекту працює над своїм фрагментом, не заважаючи іншим. Найбільшою популярністю користуються Git, SVN, Mercurial. Браузер - незамінний помічник програміста. Найчастіше для веб-розробки використовують браузери FireFox, Google на движку google chrome і Safari на движку WebKit.
  Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

  Переваги професії

  У кожного роду діяльності є свої позитивні і негативні сторони, і web-програмування не виняток. Очевидна перевага професії - її затребуваність. Безробіття веб-програмістам не загрожує. У кожної поважаючої себе фірми або компанії є свій сайт, з яким потрібно працювати і керувати ним. Ще один плюс – це зарплата. Веб-програмісти отримують солідні оклади, а іноді заробляють більше, ніж директор фірми. Якщо пред'являються вимоги, графік, умови не влаштовують, розробник завжди може піти у фріланс. Крім зарплат молодих і енергійних в професії приваблює можливість самостійного навчання. Веб-програмісту не потрібен офіційний диплом. Всі знання знаходяться в інтернеті. Для додаткового освіти створені безкоштовні платформи і безліч інтерактивних онлайн-курсів:
 • Codecademy;
 • Udemy;
 • курси від Google;
 • Coursera;
 • Stepic.
 • Для початківців веб-програмістів написано величезну кількість книг, які знаходяться у вільному доступі. Найкращим видавництвом для вивчення основ кодинга вважається «Орейлі». На YouTube ентузіастами викладена маса навчальних роликів будь-якого рівня складності.
  Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

  Чому складно бути веб-розробником

  Головний мінус професії «веб-програміст» в тому, що це сидяча робота. Праця загрожує болями в зап'ястях, спині та попереку, проблемами з хребтом, погіршенням постави. Напевно ви звертали увагу, що більшість комп'ютерників носять окуляри. У процесі розробки web-програміст взаємодіє з членами команди, і не завжди вдається досягти консенсусу. Іноді виникають труднощі з замовниками, які часом далекі від програмування і не завжди чітко пояснюють свої вимоги. Ще один недолік – ненормований робочий день. Коли потрібна термінова доробка і редагування проекту, програмісти цілодобово сидять над кодом. Представникам цієї професії доводиться постійно підлаштовуватися під нові віяння в технологіях і займатися безперервним самоосвітою. Веб-програміст не та професія, в якій, досягнувши певного рівня, можна спочивати на лаврах. World Wide Web – це сама мінлива та непостійна сфера. Кожен день з'являються нові розробки, інструменти, web 2.0 перетворюється в 3.0 і програміст зобов'язаний бути в курсі всіх новинок.
  Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

  Кому підходить ця професія

  Ви хочете стати веб-програмістом, мрієте створювати інтерактивні програми і жити в Кремнієвій долині. Але де гарантія, що професія вам підходить? Є ризик, що, витративши тисячі рублів і годин на навчання, ви в кінцевому рахунку розчаруєтеся. Вам підходить ця професія, якщо:
 • Ви любите інтернет і все, що з ним пов'язано, помічаєте тонкощі оформлення сторінок, знаєте про те, що таке прогресивні програми і цікавитесь новинами світу www.
 • Готові працювати в команді, співпрацювати з дизайнерами, проектним менеджером, адекватно приймати вимоги замовника та керівництва.
 • Ви посидючі і можете протягом тривалого часу виконувати монотонну роботу, тому що саме так і виглядає написання коду.
 • У вас багата уява, творчий смак і ви любите придумувати щось нове.
 • Якщо ці твердження повністю вас описують і ви не боїтеся майбутніх труднощів, тоді професія дійсно для вас.

  Як стати веб-програмістом

  Отже, ви твердо вирішили зайнятися розробкою веб-сайтів і додатків. Перше, що ви повинні зробити, – це підтягнути свою англійську. Саме на цій мові проходять безкоштовні курси, написані бібліотеки і вся офіційна документація. Наступний крок полягає у вивченні HTML, CSS і JS. Є два способи це зробити:
 • Самостійно, через книги, фільми онлайн-платформи.
 • З допомогою викладача, записавшись на платні курси.
 • У процесі навчання пишіть прості програми, сайти-одностраничники. Обов'язково займайтеся практикою і поступово знайомтеся з Node.js для реалізації скриптів на сервері. Освоївши фронтенд, переходите до бэкенду, бібліотек та бази даних.

  Вибір серверного мови

  Веб-програмісту недостатньо знати одну мову. Для написання повноцінних додатків крім JS вам знадобляться інші серверні мови. Згідно з індексом TIOBE хедлайнерами на сьогоднішній день є:
 • Java;
 • Python;
 • C#;
 • javascript;
 • PHP, але його рейтинги поступово падають.
 • Ми рекомендуємо зупинитися на Python. Це об'єктно-орієнтована мова з великими можливостями. Під нього написано безліч бібліотек і модулів. У мови дуже простий і зрозумілий синтаксис, який легко вивчити за короткий термін. На Python пишуться не тільки веб-додатки, але настільні програми і навіть відеоігри. Обравши мову, вчіть під нього фреймворки. Вони значно підвищують продуктивність додатків і полегшують процес розробки. Для Python це Django, самий популярний в США фреймворк Laravel для PHP. Якщо ви твердо вирішили працювати з JS, то вам знадобляться Angular.js.
  Веб-програмісти: опис професії, плюси і мінуси

  Просування своїх послуг

  Перше, що вам знадобиться, – це портфоліо. Збирайте в нього свої роботи, рекламуйте їх в соціальних мережах і stackOverflow. Обов'язково створіть обліковий запис на GitHub з яскравими прикладами ваших творінь. Потенційні роботодавці повинні бачити, на що ви здатні. Також ви будете порівнювати своє портфоліо з іншими і краще розуміти свої недоліки і те, до чого прагнути. Увійдіть у великі спільноти веб-програмістів, спілкуйтеся на форумах та будьте в курсі усіх новин, підписуйтесь на оновлення. Зареєструйтесь на сайтах фріланса і спробуйте взяти кілька простих замовлень. Створивши значне портфоліо, переходите на наступний рівень. Беріться за складні проекти, стартапи, рекламуйте себе і не переставайте вчитися.