Ефективне використання інтелект-карт

19 0 Новини високих технологій

Шкільна освіта є важливим етапом розвитку людини, та використання ефективних інструментів тут вкрай актуально. Інтелект - це система образів, що сприймаються комплексно, використовуваних у взаємозв'язку з іншими знаннями і подіями. Це не тільки зір, слух або органи почуттів. Є інтуїція, підсвідомість, маса незрозумілих закономірностей.

Ефективне використання інтелект-карт
Однак, щоб отримати якісні знання, навчитися швидко та правильно їх застосовувати, зовсім не обов'язково глибоко розуміти «пристрій» природного інтелекту і принципи побудови знань і зв'язків між ними. У будь-якій сфері освіти і областях застосування знань цілком достатньо використовувати прості ідеї інтелект-карт, щоб отримати відмінний складний результат.


Історія методу і його сутність

Іноді вважають, що ідеї інтелект-карт випливають із сфери мозкового штурму, психоаналізу та інших складних алгоритмів з розвитку інтелекту для обдарованих дітей, розвитку здібностей до вирішення специфічних або нестандартних завдань. Все набагато простіше - це звичайний шкільний метод ефективного отримання знань, елементи якого історично використовуються в дитячому садку і батьками кожен день. Просто в школі за фразою "застосування інтелект-карт" стоїть конкретний методичний процес. Часто обговорюваний, оновлюється і розвивається в ході всієї навчальної діяльності. Це відмінний інструмент в шкільній освіті.
Ефективне використання інтелект-карт
Можна згадати британця Тоні Бьюзену, поляка Альфреда Коржибски або, взагалі, звернутися до стародавніх філософів і мудреців: Порфірію, Аристотелем, Раймунду Луллию, суть від цього не зміниться. Це та ж сама інтелект-карта, приклади застосування якої ми можемо бачити скрізь і у всі часи.


Немає такої людини, яка б не записував в цілях систематизації або зберігання важливої інформації. Немає такої сфери застосування, якою б не виготовлялися картки технологических процесів, чек-листи, настінні плакати та інші інформаційні вироби, що містять систематизовану інформацію, увязанную за змістом з іншими інформаційними об'єктами.

Школа і бізнес: різні сфери, одні карти

Інтелект-карти за темами освіти і бізнесу не надто відрізняються. У першому випадку вони навчають, у другому - працюють. Але що таке вчити і працювати, і в першому, і в другому випадку - поняття відносні. Застосування інтелект-карт у навчальному процесі може бути направлено:
 • на тренування пам'яті;
 • на розвиток здібностей до аналізу та систематизації інформації;
 • складання розкладу;
 • графічному складання алгоритму дій;
 • презентацію проекту.
 • Ідей у школі багато, важливо, щоб процес складання карт був захоплюючим, практичним і не давав учням часу відволікатися на інші справи. Важлива акуратність і барвистість процесу складання кожної картки, важливі взаємозв'язки між картами, послідовність їх розташування і логіка прийняття рішення. Застосування інтелект-мап у бізнесі орієнтується на цілі його оптимізації, обліку і контролю первинних документів у бухгалтерії або на виробництві, фінансового контролю, аналізу і прийняття рішень по діям конкурентів та інших питань.
  Ефективне використання інтелект-карт
  Обидві сфери кардинально відмінні, але створення інтелект-карт абсолютно ідентично. Повинні обов'язково дотримуватися прості умови:
 • карта повинна містити мінімум інформації;
 • карта повинна бути виконана акуратно, точно й барвисто;
 • взаємозв'язку з іншими картами точно позначені;
 • Карта - не обов'язково окремий листок паперу: всі картки можна відобразити на одному аркуші паперу відразу з усіма графічними зв'язками, що відображають зміст. Головне умова при навчанні або роботі з використанням інтелект-карт: не слід використовувати ластик, тобто нічого і ніколи не стирати! Якщо щось пішло не так, потрібно начисто все переробити і не слід одразу викидати застарілий варіант, він майже завжди дасть нову ідею. Всі ці прості дії дадуть змогу зменшити вміст кожної картки, поліпшити взаємозв'язку, спростити рішення.

  Класичне програмування

  В епоху великих обчислювальних машин, які займали чверть футбольного поля, а в результаті їх роботи виділялось стільки тепла, що можна було обігріти невеликий багатоквартирний будинок, без карт не обходилося ні проектування самих ЕОМ, ні їх програмування. До шкільного варіанту інтелект-карт це не має прямого відношення, але досвід тих часів представляє істотний інтерес.
  Ефективне використання інтелект-карт
  По суті, розробка тієї чи іншої методики - це спроба навчити вмінню вибирати мету та процедуру досягнення необхідного результату. Людина щохвилини займається програмуванням, але не надає цьому ніякого значення. Використання карт дозволяє зрозуміти, як і що відбувається:
 • візуально;
 • графічно;
 • семантично.
 • Природні, несвідомо виконуються і звичні алгоритми перетворюються у видимі елементи, вміст яких потрібно чітко визначити, вибудувати смислові зв'язки та розмістити на площині в певній послідовності.

  Об'єктне програмування

  Тут немає ніяких послідовностей, але є реальні об'єкти, які мають цілком конкретний зміст та можливості взаємодії з іншими об'єктами. Тут кожна інтелект-карта = приклади реальних об'єктів. Зовсім не важко навчитися описувати реальний об'єкт графічно, позначати його властивості та способи взаємодії з іншими об'єктами.
  Ефективне використання інтелект-карт
  Проблема і суть тут кардинально відрізняються тим, що загальна логіка будується на середовищі «проживання» безлічі об'єктів. Середовище - це своя система інтелект-карт, а кожен об'єкт - окрема структура. Середовище починає функціонувати, навчальний або реальний бізнес-процес набирає обертів, але який саме і коли спрацює реальний об'єкт, сказати важко. Все визначається сформованою ситуацією.

  Інтелект-карти, мова рекурсії

  Рівень середовища існування об'єктів і власне об'єктів - відмінні знання, практичні вміння систематизувати інформацію, оптимізувати знання і розвивати інтелект. Але там, де впало одне яблуко, може виявитися яблуня. На екрані монітора може бути не одне вікно, а кілька. При спілкуванні в Мережі важко обмежити себе бесідою в одному стилі з єдиним співрозмовником і уникнути впливу інших програм. Кожна реальна система об'єктів, кожна картка може спрацювати не один раз і зовсім не обов'язково, що вона «звернутися» до іншої картці. Вона може звернутися до самої себе і отримати назад власний результат. Картка це може зробити багато разів.
  Ефективне використання інтелект-карт
  Рівень мислення, коли автор інтелект-карт дає їм право на рекурсію - це вищий рівень мислення. До простих умов побудови карт, зазначеним вище, додається складне і важливе умова: всяка інтелект-карта повинна бути закінченим повнофункціональним виробом, що допускає звернення до самої себе без втрат інформації, порушення цілісності і працездатності.

  Ефективність карт для придбання і використання знань

  Почавши з простих інтелект-карт, що реалізують елементарні категорії даних і взаємозв'язку між ними:
 • через виявлення самостійних об'єктів, що функціонують в середовищі;
 • до рекурсії, тобто здатності створювати собі подібних і взаємодіяти з навколишнім середовищем та іншими об'єктами;
 • навіть за умови, коли з'являється об'єкт невідомої природи і призначення.
 • Цих трьох позицій достатньо для рішення практично будь-якої задачі. Досвід відомих розробників методик по інтелект-карт, безумовно, важливий. Слід використовувати роботи засновників і відомих дослідників-теоретиків, але зупинятися на досягнутому не варто. Практика показує, що ефективність інтелект-карт в навчанні і бізнесі не допускає сумнівів: будь-яка спроба систематизувати інформацію і позначити всі смислові взаємозв'язки - сама по собі успіх будь-якої справи. Але ніколи не слід зупинятися на досягнутому. Світ динамічний, все безперервно змінюється, без повнофункціональних об'єктів з рекурсією ніяк не обійтися.