Desktop: що це? Основні трактування терміна

395 0 Новини високих технологій

Практично всі користувачі комп'ютерів, незалежно від того, яка саме операційна система у них використовується, чули про таке поняття, як Desktop. Що це таке, в більшості випадків багато хто собі уявляє, розуміючи цей термін як «Робочий стіл». Частково вірно, але не зовсім. Справа в тому, що саме це поняття має більш широке значення, ніж прийнято вважати.

Desktop: що це таке в розумінні форм-фактора комп'ютера?

Почнемо з того, що спочатку сам термін застосовувався виключно як опис форм-фактора самого комп'ютерного пристрою. Посудіть самі, адже на сьогоднішній день такого обладнання в різних варіаціях можна знайти дуже багато (стаціонарні термінали, ноутбуки, нетбуки, ультрабуки і т. д.).


Desktop: що це? Основні трактування терміна
Але зупинимося на загальному розумінні терміна Desktop. Що це таке? Прийнято вважати (виходячи з дослівного перекладу - «поверхня столу»), що дане визначення відповідає настільного (стаціонарного) комп'ютера з системним блоком, який використовується в офісі або вдома. Навпаки, Laptop (lap – «коліна») – це звичайний ноутбук. Netbook або Nettop – невеликі ноутбуки без дисковода, орієнтовані в основному на роботу в інтернеті. Palmtop – кишеньковий ПК на зразок мобільного телефону або планшета.

Windows Desktop: загальновживане значення

Проте сортування комп'ютерів саме по форм-фактору виконання на сьогоднішній день є кілька неактуальною. Наприклад, у системах Windows, Linux або Mac OS X дане позначення (Computer Desktop) відповідає саме «Робочого столу», на якому розташовуються основні елементи управління графічним інтерфейсом. Це вже в більшою мірою відповідає «поверхні столу».


Desktop: що це? Основні трактування терміна
Що Mac Desktop, що «Робочі столи» інших операційних систем між собою дуже схожі. Враження таке, що об'єктно-орієнтоване програмування, що використовується для створення всіх ОС, без цього не обходиться. Таким чином, розглядати сам термін у нинішній його інтерпретації будемо саме з цієї точки зору.

Налаштування Робочого столу»

Що ж стосується самого десктопа, в його функціональних можливостях слід виділити декілька основних параметрів. По-перше, на «Робочому столі» при установці програм практично завжди, якщо в процесі інсталяції програми ця функція відключена, створюються ярлики додатків для швидкого доступу, минаючи різного роду кнопки старту/пуску.
Desktop: що це? Основні трактування терміна
По-друге, саме через меню ПКМ на вільному області «Робочого столу» в більшості випадків можна отримати швидкий доступ до основних параметрів екрану і налаштувань персоналізації оформлення. По-третє, тут же є можливість зміни параметрів графічного адаптера (знову ж, з контекстного меню).
Desktop: що це? Основні трактування терміна
По-четверте, через ПКМ на Робочому столі (принаймні, в Windows) можна використовувати для створення файлів/документів/папок основних типів, зареєстрованих в операційній системі (офісні документи, контакти, архіви, каталоги тощо).

Можливості доступу до параметрів і програмами

Але це тільки коротко про розуміння терміна або елементу графічного інтерфейсу у вигляді Desktop. Що це з точки зору форм-факторів і робочих областей, трохи зрозуміло. Тепер кілька слів про доступ до програм через ярлики з можливістю їх швидкого запуску з підвищеними привілеями. Припустимо, у користувача на «Робочому столі» є посилання (ярлик) на програму, але при старті система постійно видає повідомлення про те, що для старту програми необхідні права адміністратора. Немає нічого простіше, ніж встановити постійний запуск аплету як раз з правами адміна.
Desktop: що це? Основні трактування терміна
Через меню ПКМ вибираємо властивості ярлика, а потім активуємо постійний запуск від імені адміністратора (після цього до основної іконці буде додано значок у вигляді щита). Те ж саме стосується і отримання додаткових дозволів або перегляду базової інформації про видавця програми.
Desktop: що це? Основні трактування терміна
Принагідно варто відзначити ще одну досить цікаву налаштування. Справа в тому, що деякі програми на самі останні модифікації операційних систем не орієнтовані і функціонувати в їх середовищі не можуть. Що робити в ситуації, коли встановилася програма, а працювати, м'яко кажучи, не хоче? Тут, знову ж, приходить на допомогу розділ властивостей, де можна встановити старт програми в режимі сумісності з більш низькою версією ОС. І для цього зовсім не обов'язково заходити в якісь розширені системні налаштування.

Замість підсумку

Взагалі, як вже, напевно, зрозуміло, сам розглянутий термін можна віднести і до видів комп'ютерів, і до робочих областях. Однак варто врахувати, що хоч він і застосовувався виключно до опису форм-факторів, що на сьогоднішній день досить високою мірою втратив своє колишнє значення. На заміну йому прийшло розуміння звичайного «Робочого столу», який можна зустріти практично в будь-якій системі, заснованої на об'єктно-орієнтованому програмуванні з створенням графічного інтерфейсу, за допомогою якого комп'ютер і встановлене програмне забезпечення взаємодіє з користувачем без застосування спеціалізованих команд (як це було, наприклад, у застарілих DOS або UNIX-системах).