Програма для дефрагментації диска в Windows 10: засоби системи і сторонні додатки

132 0 Новини високих технологій

Дефрагментація диска є одним з основних умов, що забезпечує безперебійне функціонування операційної системи з зменшенням часу доступу до найбільш часто використовуваних файлів служб і додатків та їх відкриття. Виконати цей процес можна і засобами системи, і за допомогою сторонніх утиліт. Але от сказати, яка програма для дефрагментації диска в Windows 10 краща, досить складно. Пов'язано це тільки з тим, що всі такі програми мають абсолютно різні між собою алгоритми роботи, а їх використання може призводити до збоїв в системі (далі буде зрозуміло чому).


Для чого потрібна програма для дефрагментації диска в Windows 10 або будь-який інший системі?

Почнемо з того, що являє собою сам описуваний процес. Будь-яка, навіть вбудована в Windows 10 програма для дефрагментації диска служить виключно для впорядкування розрізнених файлів на комп'ютері. Незважаючи на те, що користувач в тому ж «Провіднику» бачить упорядковану деревовидну структуру файлів та директорій, насправді, вона такою не є. Файли і папки в менеджері об'єднані лише за деякими ознаками, але розкидані по всьому жорсткому диску.
Програма для дефрагментації диска в Windows 10: засоби системи і сторонні додатки
Програма для дефрагментації SSD-диска Windows 10 мається на увазі або навіть будь-який інший тип вінчестера, не настільки важливо) покликана не тільки упорядкувати файли, але і здійснити їх переміщення в найбільш швидкі області диска для прискорення доступу до них або запуску програм. Як показує аналітичне дослідження, саме за рахунок дефрагментації можна підвищити продуктивність всієї системи. Не дивно, адже їй потрібно менше часу для пошуку потрібного компонента і пов'язаних з ним елементів для старту програм (в процесі вони об'єднуються в блоки, які зчитуються з жорсткого диска набагато швидше).


Як зробити дефрагментацію диска Windows 10 власними коштами?

Насамперед зупинимося на власних засобах Windows-систем. Вбудована програма для дефрагментації диска в Windows 10 викликається через меню ПКМ (права кнопка миші) на виділеному розділі в «Провіднику» з вибором вкладки сервісу.
Програма для дефрагментації диска в Windows 10: засоби системи і сторонні додатки
Цей стандартний інструмент рекомендується застосовувати незалежно від того, встановлена чи стороння програма або програма-оптимізатор, оскільки упорядкування може бути абсолютно різним.
Програма для дефрагментації диска в Windows 10: засоби системи і сторонні додатки
Утиліта використовує власний алгоритм переміщення файлів і папок, але в оптимальному варіанті слід зазначити всі дискові та логічні розділи. Попередньо, щоб даремно не витрачати час, можна провести аналіз дисків (можливо, для деяких з них дефрагментація і не потрібно). На жаль, як показує практика, оптимізацію дисків і розділів необхідно проводити хоча б раз на місяць.

Чому виникають проблеми зі сторонніми утилітами?

Тепер подивимося на той момент, чому стороння програма дефрагментації диска в Windows 10 чи іншій модифікації цих ОС може викликати порушення в роботі додатків або зниження потенціалу самої системи. Справа тут навіть не в тому, що для установки таких програм багато розробники використовують рекламні трюки, на зразок того, що їх дефрагментатор здатний підвищувати продуктивність ледве чи не на 30-50%, а в тому, що для виконання всіх цих процесів застосовуються різні алгоритми. Деякі утиліти, за заявами розробників, можуть виробляти оптимізацію дисків у фоновому режимі, що може викликати підвищене навантаження на процесор і оперативну пам'ять. Але вбудований дефрагментатор системи теж не дрімає. Звідси багаторазове переміщення файлів з місця на місце, що в кращому випадку веде до зниження продуктивності, а в гіршому – до зносу самого вінчестера за рахунок постійного контролю переміщення шпинделя і прочитуючих головок.

Яка програма краще?

Тим не менш, багато користувачів не довіряють власним засобам системи, а намагаються використовувати стороннє програмне забезпечення. Що ж, це їхня справа. Проте можна виділити кілька утиліт, хоча і відмінних за принципами дії, тим не менш не викликають проблем ні з жорсткими дисками, ні з операційною системою. І, в першу чергу, сюди варто віднести оптимізатори начебто Advanced SystemCare, в яких є вбудовані модулі перевірки та оптимізації диска в один клік.
Програма для дефрагментації диска в Windows 10: засоби системи і сторонні додатки
Далі можна запропонувати утиліти зразок Smart Defrag від iObit, Disk Defrag від Auslogics, PerfectDisk Professional, Magical Defrag від Ashampoo, Vopt та ін. Взагалі, варто зазначити, що програмні продукти iObit і Ashampoo настільки тісно пов'язані з Windows-системами, що поява сторонніх конфліктів виключається практично на будь-якому рівні.