Перевірка хеш-сум: що це таке?

125 0 Новини високих технологій

Багато користувачів комп'ютерів з часом, при більш детальному знайомстві, задаються питанням з приводу хеш-сум. Їх ще називають контрольними сумами. Що ж це таке? Для чого потрібно? Яким чином обчислюються ці суми?

Визначення

Перевірка хеш-сум: що це таке?
Контрольною сумою називається певне значення, яке розраховане для даних за допомогою спеціальних алгоритмів. Призначення хеш-сум – перевірка цілісності даних при передачі. Найбільш поширені алгоритми для розрахунку – MD5 CRC32 і SHA-1. Контрольні суми також можна використовувати для порівняння наборів даних на нееквивалентность, що застосовується для виявлення вірусів на комп'ютері.


Популярність використання цього методу отримало з-за того, що перевірка легко реалізується в цифровому обладнанні, що працює з двійковою системою числення. Вона без проблем аналізується і відмінно підходить для пошуку помилок, які викликані наявністю шуму в інформаційних каналах.

Алгоритми для перевірки

Перевірка хеш-сум: що це таке?
Алгоритм MD5 використовується не тільки для того, щоб перевіряти цілісність даних, але і дає можливість отримати досить надійний ідентифікатор, який часто використовується в тих випадках, коли на комп'ютері відшукуються однакові файли. Таким чином, відбувається порівняння не вмісту, а їх хеш-сум. Алгоритм CRC32 застосовується в роботі архівуються програм. Розшифровується вона як «циклічний надлишковий код». Алгоритм SHA-1 знайшов застосування при перевірці цілісності даних, що завантажуються за допомогою програми BitTorrent.

Приклад

Наприклад, користувач хоче встановити операційну систему або гру на свій комп'ютер. Він викачує образ і хоче упевнитися в тому, що цілісність файлу в порядку і при передачі нічого не втрачено. Найпростіший спосіб для цього – порівняння хеш-сум завантаженого файлу та наданого автором. Якщо вони збігаються, то образ не містить помилок. Ну а якщо хеш-суми файлів відрізняються, треба перекачувати заново, так як стався якийсь збій.


Ця елементарна процедура служить профілактичним заходом від некоректної роботи, зависань. Виконуючи її, можна бути впевненим, що установка операційної системи, програми або гри буде правильною. Далі будуть описані утиліти, відмінно справляються з обчисленням і перевіркою контрольних сум даних.

Програма HashTab: перевірка хеш-суми

Перевірка хеш-сум: що це таке?
Дана утиліта є плагіном, який інтегрується в операційну систему і використовується в моменти потреби. Її можна завантажити з офіційного сайту абсолютно безкоштовно у вигляді інсталяційного файлу. Інсталяція програми інтуїтивно зрозуміла. Після установки у властивостях кожного файлу буде присутня нова додаткова вкладка для обчислення контрольної суми. За замовчуванням вони будуть обчислюватись за тим самим трьом алгоритмам, описаним вище. Як перевірити хеш-суми? Для цього в полі «Порівняння» потрібно вставити суму, яка вказана автором. Якщо скачаний файл успішно пройшов перевірку на справжність, з'явиться зелена галочка. В іншому ж випадку користувач побачить червоний хрестик. У такому разі рекомендується завантажити файл заново.
Налаштування на вкладці «Хеш-суми файлів» можна змінити, якщо натиснути на відповідний пункт. Відкриється вікно параметрів, де є можливість виставити відображення потрібних контрольних сум для перевірки та обчислення. Для того щоб все було наочним, рекомендується відзначити галочкою чекбокс, дозволяє показувати контрольні суми малими символами. Таким чином, працювати з даною програмою дуже просто. З нею зможе розібратися навіть малодосвідчений користувач.

Програма MD5 File Checker

Перевірка хеш-сум: що це таке?
Ця утиліта також завантажується з офіційного сайту, але установки вона не вимагає. Потрібно лише запустити її. Вона використовує для перевірки однойменний алгоритм. При скачуванні файлу потрібно скопіювати в буфер обміну хеш-суму оригіналу, а потім вставити її в полі для перевірки. Наступний крок – вибір файлу, який користувач бажає протестувати на цілісність. Після натискання на кнопку «Перевірити» буде отримано повідомлення з результатом роботи, де буде сказано, чи збігається контрольна сума файлів або файл пошкоджений і відповідності немає. Додатковою можливістю утиліти є розрахунок суми за алгоритмом MD5 для будь-якого файлу на комп'ютері.

Висновок

Отже, було розглянуто поняття «контрольної суми». Стало ясно, для чого вона використовується. Для рядового користувача це легкий варіант для того, щоб перевірити файл на цілісність і відповідність оригіналові. Були описані корисні утиліти для обчислення і порівняння хеш-сум. Перша здатна порівнювати різні суми, а друга тільки за одним алгоритмом, але зате не вимагає інсталяції, що актуально при відсутності прав адміністратора. Якщо збираєтеся встановити операційну систему або будь-який інший програмний продукт, рекомендується обов'язково перевіряти хеш-суми після завантаження всіх файлів. Це заощадить багато часу і, що важливіше, нервів.