Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?

19 0 Новини високих технологій

Файлові архіви - це якийсь файл, створений за допомогою спеціальної програми, що називається архіватором, і містить у собі від одного до декількох файлів і/або каталогів (папок) в упакованому вигляді.

Історичний аспект

Найбільш активно такі архіви застосовували під час використання флоппі-дисків, оскільки файлові архіви дозволяють стиснути деякі типи файлів (виключаючи графічні і відео) для того, щоб розмістити їх на невеликому обсязі дискети. З їх зникненням використання архівів в основному перемістилася в Інтернет, де вони продовжують використовуватися переважно в файлообмінниках і на ftp-серверах.


Класифікація архівів

Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?
Виділяють наступні види файлових архівів:
 • звичайні - в одному архівному файлі розташовані кілька файлів і/або папок, стислих яким-небудь методом;
 • саморозпаковуються - являють собою виконувані файли з розширенням .exe; при запуску необхідно тільки вказати шлях розпакування, все інше виконає сама програма;
 • багатотомні - включає в себе певну кількість частин архіву, які можуть крім свого власного розширення мати додаткове, що показує номер частини: part01;
 • безперервні - архіви з максимально можливим ступенем стиснення, в яких всі файли і папки являють собою єдине ціле; розпакування одного файлу (папки) неможлива;
 • захищені паролем - архіви, що вимагають для свого відкриття введення пароля.
 • Розширення файлових архівів

  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?
  У кожного файлу є певні розширення. Не є винятком і файлові архіви. Це, насамперед, zip, rar, 7z - найбільш популярні розширення, які використовуються в операційній системі Windows. Такі розширення в ОС GNU/Linux можна зустріти дуже рідко, в основному від тих користувачів, які нещодавно перейшли на використання цієї ОС після Windows. Тут найбільш поширеними архівами є gz, bz2 xz. Робота з даними розширеннями зазвичай супроводжується компресією tar, в результаті чого загальне розширення виглядає як tar.gz, tar.bz2 tar.xz. Найчастіше tar.bz2 і tar.xz виявляються ефективнішими за стиску, ніж zip. Дані формати не поширені в ОС Windows, проте там можуть успішно використовуватися у всіх поширених архіваторах.


  Кращою ступенем стиснення в найбільш поширеною ОС Windows є 7z, однак проведені тести показують його невелику перевагу над іншими розширеннями файлових архівів. Робота з zip у Windows доступна після встановлення системи, так само як і в Mac OS X, більшість дистрибутивів GNU/Linux також працює з даними архівом з коробки, оскільки разом з дистрибутивом встановлюються архіватори, які підтримують більшість поширених форматів файлових архівів.

  Робота з файловими архівами

  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?
  Файлові архіви припускають наявність спеціальних програм, які могли б ефективно створювати і розпаковувати. Необхідно відзначити, що більшість архіваторів під ОС Windows створюють відповідні пункти контекстного меню, яке викликається клацанням правою кнопкою миші. Ми розглянемо файлові архіви для стаціонарних комп'ютерів, але існують такі і для гаджетів, які можна знайти в відповідних магазинах.
  Розглянемо найбільш поширені програми файлових архівів.

  WinZip

  За замовчуванням зберігає файли в zip, однак можна зберегти і в інших форматах. За допомогою цього архіватора можна стиснути файли mp3 а також jpeg-файли до 25%, не втрачаючи якості. Метод стиснення вибирається автоматично. Є функції роздруківки файлів, які стиснуті в даний архів, перевірки їх антивірусом та інші. Останні версії програми підтримують відкриття файлів 7z, rar і zipx. За запевненням розробників, WinZip забезпечує захист, використовуючи шифрування банківського рівня. Крім цього, останні версії отримали можливість підключатися до хмар. В даній програмі файлові архіви можуть бути відкриті нові формати документів MS Office: docx, xlsx і т. д., а також формати, що відповідають міжнародному стандарту ODF. Як кажуть розробники, зменшення розміру графічних файлів відбувається за рахунок того, що одні формати замінюються іншими. У разі випадкового видалення, копіювання, перейменування файли можуть бути відновлені.
  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?

  WinRAR

  У всьому світі лідирують zip-архіви за популярністю, але Росія йде своїм шляхом, і у нас самий популярний архіватор - WinRAR. Цей архіватор має режим командного рядка (саме він використовується в середовищах GNU/Linux), останні версії також навчилися ефективно стискати медіаконтент. Має власний алгоритм стиснення, що підтримує різноманітні формати, включаючи популярні rar і zip, так і менш популярні gz, tar, bz2 lzma та інші. У WinRAR можна вибрати час стиснення, при цьому необхідно враховувати, що більш сильне стиснення призведе до великих витрат часу на процес архівування. В налаштуваннях цього архіватора можна встановити низький пріоритет, що збільшить час завантаження-розпакування, але зате і зменшить навантаження на процесор, а можна задіяти всі ядра процесорів, що призведе до більш сильному завантаженні, але зате скоротить час створення архіву або розпакування.

  PeaZip

  Ця програма є кроссплатформної і може бути встановлена в багатьох операційних системах. Здатна відкривати понад 180 форматів файлових архівів. Це, мабуть, рекорд. Тут підтримується одночасна робота з декількома архівами. В останніх версіях забезпечена підтримка відкриття zipx, rar, включаючи його п'яту версію.
  Цей додаток також підтримує шифрування даних, в ньому присутня можливість конвертації диска у файлову систему NTFS, є можливість створення ключів, резервних копій файлів. Програма випускається як для 32-бітних платформ, так і для 64-бітних.
  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?

  7-zip

  За допомогою цього архіватора створюються рідні формати 7z, хоча підтримується і ряд інших, включаючи популярні формати в Windows і POSIX-системах, в тому числі GNU/Linux і Mac OS X. Він у числі інших дозволяє відкривати архіви rar, deb, які містять бінарні файли установників програм в ОС GNU/Linux. За заявами розробників, ступінь стиснення перевершує WinRAR на 30-70%, а WinZip - на 2-10%. На відміну від перших двох архіваторів, які хочуть від користувачів одержати гроші за їх використання, останні два належать до open source програм і є безкоштовними. У 2007 році даний архіватор проектом SourceForge.net був визнаний кращим. Шифрування реалізується з допомогою алгоритму AES-256 для файлових архівів формату 7z і zip. Архіви, упаковані з використанням методу LZMA, розпаковуються буквально на льоту. Як і у PeaZip, є програми як для 32-, так і для 64-бітових платформ.

  Файлові архіви в Інтернеті

  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?
  Безліч серверів у Всесвітній павутині містять їх. Сервери Інтернету, містять файлові архіви, носить назву ftp-серверів. До недавнього часу на цих серверах можна було знайти практично все - від музики до іграшок і програм для різних систем. Боротьба з піратством в нашій країні кілька підкосила даний сегмент, і тепер там в основному розміщується вільна продукція. На ftp-серверах розміщуються репозиторії ОС GNU/Linux, завдяки чому кожен користувач цих систем має можливість вільного встановлення програм, підписаних цифровими ключами, що виключає можливість проникнення шкідливого коду на комп'ютер користувача, завдяки чому дані системи славляться відсутністю вірусів. Ftp-сервери можна переглядати з будь-якого браузера, існують для них і спеціальні клієнти. Обмін даними ftp-сервера з користувачами відбувається за допомогою TCP. Менеджмент обміну регулюється в стандарті протоколу TELNET. При використанні протоколу ftp можливо не тільки викачувати файли на локальний комп'ютер, але і передавати на віддалений сервер. Систему файлових архівів за допомогою використання сервера ftp може будь-яка зацікавлена особа. Дані сервера забезпечують надання та отримання файлових архівів як анонімними користувачами, так і авторизованими користувачами. Більшість ftp-серверів є анонімними.
  Файлові архіви - що це таке і для чого вони потрібні?
  Незважаючи на зазначені переваги, ftp-сервери не позбавлені недоліків. Величезна частина файлових архівів у них представлена без опису, і здогадатися, що перед вами, можна тільки по цілеспрямованому пошуку. Передача файлів може здійснюватися текстовим способом або бінарним. У разі неправильного вибору файл може пошкодитися. Ftp-серверів немає універсального пошуку. Існує кілька рішень, але всі вони не універсальні. Найбільш поширеним серед них є сервіс Archie. Сервера Archie сильно завантажені і працюють тільки з анонімними ftp. Однак дані сервера децентралізовані, пошук здійснюється за не зовсім зрозумілим алгоритмом, в результаті чого, перебравши всі сервера (а їх близько десятка) можна не виявити шукану інформацію. Крім цього, необхідно вміти створювати шаблон пошуку при використанні даного сервісу. Крім використання протоколу ftp для доступу до файлових архівів може використовуватися протокол http. У файлових архівах представляють не тільки відкрите програмне забезпечення, там можна знайти різні тексти, демо-версії пропрієтарних програм і багато іншого.

  На закінчення

  Таким чином, файлові архіви - це необхідна річ для того, щоб передати великий обсяг інформації у стислому вигляді. Даний архіви можуть використовуватися як локально - на окремих комп'ютерах, так і в глобальній мережі Інтернет за допомогою використання спеціальних ftp і http-серверів. Найбільш поширеними програмами для створення архівів та їх розпакування є WinRAR, WinZip, PeaZip, 7-zip. Останні дві програми є вільними і можуть використовуватися безкоштовно. Більшість архіваторів підтримує всі найбільш поширені формати архівів.