ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади

11 0 Новини високих технологій

ІТ проекти можна формулювати і реалізовувати практично завжди і скрізь. Розвиток інформаційної сфери вже досягло рівня, коли немає необхідності «фантазувати» що і як робити. Крім того, якщо процеси інформатизації на підприємстві почалися, то зупинитися на досягнутому не буде можливості.

ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
Чим краще йдуть справи на підприємстві, тим більш складні інформаційні завдання йому доводиться ставити і вирішувати. Внаслідок безлічі факторів утворюється природна потреба вирішення супутніх ІТ завдань.


Налагоджена інфраструктура компанії обумовлює потребу в захисті від шкідливого коду, від кіберзагроз, від крадіжки конфіденційної інформації, від поведінки співробітників, які прагнуть завдати шкоди компанії. Фактично, розробка ІТ проекту компанії призводить до необхідності реалізації інших, суміжних проектів, зміст яких чітко визначений, але варіант рішення визначається конкретною ситуацією.

Сутність та об'єктивність ІТ проекту

Прийнято вважати, що бізнес або компанія - це певна інфраструктура. В першу чергу, це:
 • виробниче обладнання, комп'ютери, мережі, сайти та інші подібні ресурси;
 • програмне забезпечення;
 • технічна і організаційна документація;
 • законодавство і власні нормативні акти;
 • співробітники.
 • Незалежно від того, чи було створення підприємства пов'язане з розробкою власного ІТ проекту або оцінка ІТ проектів дозволила вибрати вже створений, подальша робота буде формуватись за трьома напрямками:
 • розробка (розвиток) програмного забезпечення;
 • впровадження інформаційних систем;
 • проекти інфраструктурного та організаційного характеру.
 • Ці три напрямки визначають склалося уявлення про види, на які прийнято ділити ІТ проекти. Це не дуже чітке визначення, але більшість фахівців його дотримується.


  Однак, керівники підприємств, фахівці і теоретики інфосфери об'єктивно переконані: без програмно-апаратного забезпечення немає ні бізнесу, ні державного управління, ні ефективних соціальних відносин.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Об'єктивна дійсність ще до появи комп'ютерної техніки чітко визначила: інформація - це суть всього, що живе (існує) і розвивається. Від того, як це розвиток відображено в реальному проекті залежить результат, для досягнення якого він розроблений.

  Фінансова сторона проекту

  Аналіз і оцінка ІТ проектів як виконаних (за фактом витрат), так і підготовлюваних (по передбачуваних інвестицій) свідчать про високу вартість, але не завжди адекватної віддачі від впровадження. Ризики витратити значні кошти даремно дуже великі. Реальна економічна ефективність від впровадження більшості ІТ проектів далеко не у всіх випадках може бути підтверджена. Практика свідчить про великий відсоток невдалих реалізацій. Дійсно, будь-проектування в ІТ сфері вимагає участі кваліфікованої праці, дорогого устаткування, часу на розуміння сфери застосування і, головне, принципів її розвитку. Всі сфери застосування унікальні. Можна виготовляти костюми і взуття серійно, але людина, яка піклується про своє здоров'я і зовнішній вигляд завжди вибирає особистого майстра.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Керівник ІТ проектів - важлива частина будь-якого проекту. Власне, його команда теж, але це менш критично. Результат роботи команди - необов'язково закінчений «працює» проект в реальності. Краще, коли першим результатом буде розуміння того, що саме потрібно було зробити. Розуміння «у розвитку» завжди важливіше статичного результату. Практика показує, поспішати в ІТ сфері не можна, а сподіватися на миттєвий успіх не слід. Інформаційні технології дуже швидко розвиваються. Щоб розраховувати на економічний успіх, потрібно орієнтуватися на динамічні ІТ проекти, які передбачають безперервний розвиток, а не конкретний статичний результат.

  Області застосування ІТ

  Не можна говорити, що ІТ проекти - це бухгалтерія, економіка і діловодство. Швидше - це три напрямки, в яких розробники ще довго йти до досконалості і що там за горизонтом ще мало кому видно. Всі блискучі досягнення в автоматизації бюрократичного та фінансово-облікового праці донині латаються хмаринками допоміжних програм і экселевскими табличками, без можливості автоматичного переносу даних з місяця в місяць. При цьому є безліч реальних сфер прикладання праці розробників з чітко поставленим завданням і, важко реалізованим, функціоналом. Тут немає необхідності думати, як зробити щось динамічно і красиво, а потрібно просто робити практично і ефективно.

  Приклад 1. Пропускна система

  Підприємству, у якого десяток філій у різних містах, сотні відвідувачів щодня, тисячі постачальників і контрагентів, потрібна пропускна система. У кожному відокремленому підрозділі існує свій пропускний режим та своє обладнання. Біда в тому, що це обладнання являє собою звіринець з пропускних систем різних поколінь, а нормативний режим пропуску залежить від менталітету підрозділу і часу його утворення на підприємстві.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Реалізувати такий ІТ проект, який об'єднає всі пропускне господарство по всьому відокремленим підрозділам в єдину систему, нескладно. Питання часу, і вище керівництво буде завжди знати, хто і коли прийшов на роботу, а працівник може пройти з своїм перепусткою у будь-який підрозділ у будь-якому місті.

  Приклад 2. Периметр захисту інфраструктури

  Сучасна інформаційна сфера - це зростаючий світ загроз. Як би це не здавалося дивним, але прогрес в ІТ сфері став стабільно супроводжуватися зростанням кількості і якості шкідливого коду і негативного поведінки, особливо, «ображених» співробітників компаній. Побудувати бастіон захисту по всьому периметру можливих негативних явищ досить складно. Противна сторона постійно вдосконалює механізми і якість атак. Це не пропускна система підприємства, але все ж такі ІТ проекти надзвичайно затребувані і життєво важливі для будь-якої компанії, особливо, для великого бізнесу. При формулюванні такого роду завдань ризики ІТ проектів істотно нижче, якщо команда розробників бере за основу вже перевірені й реалізовані ідеї, а не розробляє «свою думку» з самого початку. В даний час існує безліч перевірених рішень по створенню якісної захисту, а що найважливіше - всі вони забезпечують накопичення знань та евристичних методів для розподіленого застосування на місцях. Фактично, зробивши ставку на відоме рішення, компанія може зробити свій ІТ проект як підключення власної інфраструктури до механізмів захисту, які «самі по собі» розвиваються відповідно до зростання загроз.

  Приклад 3. Веб-ресурси: управління і подання

  Сайти - це недавнє минуле й уявлення про те, що сайт - це ресурс в інтернеті давно застаріло. Сьогодні веб-ресурс - це активна точка в локальній або глобальній мережі, що не змінює його нового статусу - це елемент управління інфраструктурою підприємства або особа компанії для її клієнтів, партнерів або просто відвідувачів. Нове ставлення до веб-ресурсів почалося, коли ідея оновлювати сторінку плавно трансформувалася в адекватну реакцію елементів сторінки на дії відвідувача, а HTML-код став вторинним. На провідні позиції вийшли серверні мови, мова браузера і AJAX. Веб-ресурс став реально інструментальним засобом, що дозволяє компанії будь-якого розміру формувати управління своєю діяльністю візуально, інтуїтивно зрозуміло і абсолютно еквівалентно по всіх віддалених офісів і за всім працівникам незалежно від того, як вони опинилися в інфраструктурі компанії, через який пристрій, за яким правом доступу, через якого адміністратора або програму.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Ідеї такого роду вкрай складні в реалізації, вимагають високої кваліфікації та обсягу компетенції від керівника проекту та ефективність ІТ проекту тут має найбільший ризик втрати інвестицій.

  Приклад 4. Модернізація діючого ЗА

  Ця сумна область інформаційних технологій проектування. Дивно, але по цей день живий і працює не тільки Clarion з далеких 80-х, Access часів розквіту Бейсика і FoxPro по всій лінійці версій від 2.6 до Visual FoxPro 6.0 (хитра лисиця).
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Проблема тут не в тому, що важко переписати спадщина минулого на рейки цього, а в тому, що менталітет керівництва компанії та її користувачів часто дуже важко змінити. Однак доцільність проектування в цій області не викликає сумнівів, просто пріоритет у технічному завданні на ІТ проект з модернізації потрібно зробити на освітній аспект. Технологічно тут ніколи немає нічого складного. Програмні продукти минулих років відрізняються простотою, дивовижною надійністю і безпекою. Слід особливо відзначити, що старе не піддається зараженню вірусами і не реагує на будь-які сучасні загрози. Особливість старого програмного забезпечення в контексті захисту інформації та комунікацій компанії слід виділяти особливо і прагнути до її реалізації як-то адаптивно зберегти в новому вигляді.

  Характеристики ІТ проектів

  Мета, сфера застосування, час виконання і оснащена команда важливі як уявлення про те, що буде отримано внаслідок реалізації ІТ проекту. Широкі теоретичні дослідження з чинним веб-ресурсів, форумів і знань експертів в області інформаційних технологій проектування, безсумнівно, мають значення.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  Але найважливішими характеристиками в будь-якому ІТ проекті буде чітка постановка завдання, зобов'язання довести рішення до працюючого результату або переконаного рішення про неможливість його досягнення. Шлях від початку формулювання мети ІТ проекту до фінального рішення повинен характеризуватися тільки трьома об'єктивними обставинами:
 • компетентна команда виконує свою роботу строго за планом, уточнюючи його в процесі роботи;
 • зацікавлений замовник сплачує команді своєчасно і безперервно контролює процес;
 • жодна із сторін не бере до уваги жодні перешкоди, ні часові, ні технологічні: обидві сторони спільно і взаимокорректно вирішують усі робочі проблеми.
 • Якщо реалізація ІТ проекту характеризується вищезазначеними обставинами, проект не тільки буде доведено до блискучого економічного ефекту, але й відкриє нові горизонти для розробника і замовника.

  Динаміка та самоадаптації в ІТ проектуванні

  ІТ проекти, приклади рішень, результати впроваджень - це не статика. Зокрема веб-ресурс - це не сайт з фіксованим меню, функціоналом і кількістю сторінок. Якщо це так, то результат буде короткостроковим і не перспективним. ІТ проект - це динаміка, навіть у першому прикладі (пропускна система), коли треба було уніфікувати доступ співробітників, партнерів та інших осіб на територію будь-якого офісу компанії в будь-якому місті. Ніщо не стоїть на місці, особливо у сфері інформаційних технологій. У контексті впевненою трансформації ІТ сфери в хмарні технології, мобільні програми та варіанти розподіленої роботи з будь-яких пристроїв, проблема самоадаптации всіх рішень стає вкрай важливою. Ідеально, коли веб-ресурс (програма, додаток) не проектується, як це бажає його власник або бачить його розробник, а пропонується так, як це потрібно клієнту (споживачеві). Постачальник функціоналу надає свої товари, послуги рішення, але вибір, як і що робити - це вибір споживача, веб-ресурс повинен відповідати інтересам кожного споживача, так як він того бажає.
  ІТ проекти: особливості, характеристики, ефективність і приклади
  При уважному розгляді такої перенесення центру ваги є реалізація об'єктивного та ефективного правила: ідеальне рішення - не приймати жодних рішень, але якісно надати іншим можливість приймати рішення, в даному випадку, споживачам.