Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад

308 0 Новини високих технологій

Сольвентні чорнила являють собою барвник, виготовлений з використанням рідких розчинників. В основному, їх використовують при широкоформатного друку. Крім цього виду, бувають ще низкосольвентные і екосольвентному чорнило.

Компоненти складу

Склад сольвентних чорнил включає сольвент, за яким і отримали свою назву. Вони являють собою органічні розчинники з агресивною дією, плівкоутворювачі, пігменти та полімери. До складу даної групи чорнила входить речовина, зване циклогексанон, що представляє небезпеку для здоров'я людини при виробництво друкованої продукції, і не повністю нейтралізує ці властивості при її експлуатації.


У низкосольвентных чорнилі це речовина замінено на інші компоненти, що робить їх дорожче, але експлуатувати їх можна в приміщеннях з хорошою вентиляцією.
Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад
Найбільш безпечними вважаються еко - і биосольвентные чорнило. З допомогою сольвент здійснюється вплив на поверхню матеріалу, в результаті чого верхній шар розчиняється, а пігмент потрапляє всередину. Час випаровування сольвент обчислюється кількома секундами, при цьому фарбувальні речовини залишаються всередині матеріалу.

Характеристика

Можна дати наступне опис сольвентних чорнил. Це барвники, які мають величезний потенціал стійкості до абіотичних факторів навколишнього середовища і можуть використовуватися для друку на широкому спектрі матеріалів. Порівняно з сольвентними і низкосольвентными чорнилом, у экосольвентных стійкість трохи нижче.

Історія і сучасність

З часу своєї появи сольвентні чорнила пройшли 5 поколінь. Перші барвники в свій склад включали метилетилкетон, який був ще більш токсичний, ніж циклогексанон, а також пожежонебезпечний. Поступово барви стали вводити ефіри органічних кислот, що мають низьку молекулярну масу, що дещо знизило швидкість висихання чорнила.


Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад
Нові покоління чорнила почали утворювати плівку на поверхні замість проникнення вглиб. Виробники принтерів стали випускати нові головки для даних барвників, оскільки їх в'язкість ставала більше, що призводило до псування головок. Сучасні чорнило V покоління можуть не містити циклогексанону, або ж містити до 5%. В них в якості сольвентов використовують нешкідливі ефіри молочної кислоти.

Жорсткі чорнило

Жорсткі ще називають сольвентними чорнилом. Їх можна застосовувати тільки для матеріалів, які призначені для зовнішньої експлуатації, оскільки в їх складі присутні самі агресивні розчинники. Вони можуть застосовуватися на таких матеріалах, як папір, полімери, вінілова сітка, банерні тканини з непрозорою основою. Друк сольвентними чорнилами для інтер'єрних цілей неприйнятна. Робота з ними потребує дотримання низки вимог техніки безпеки, насамперед, роботи з засобами, що дозволяють здійснити захист організму людини від хімічних подразників, а також наявності коштів вентилювання приміщення. Самі чорнило мають неприємний запах, який досить тривалий час зберігається у надрукованих відбитках. Їх використовують при середньо - і широкоформатного печатках при створенні перетяжок, афіш, білбордів, банерів, транспортної реклами, а також зовнішньої реклами.

Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад

М'які чорнило

Даний вид чорнила також називають низкосольвентными. Тут застосовуються менш агресивні розчинники, що дозволяє продукцію, виготовлену з використанням цих чорнила, експлуатувати усередині приміщень.
Вони характеризуються високою адгезією і стійкістю до різних абіогенним факторів. Їх використовують для виготовлення фотошпалер, банерів, афіш, стендів, виставкової графіки. Небажано експлуатувати матеріали, вироблені з використанням даних чорнила, в умовах житлових і офісних приміщень. При роботі також необхідно дотримуватися вимоги техніки безпеки.
Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад

Екосольвентному чорнило

Цей тип чорнила являє собою сольвентні чорнила III покоління. Тут пігменти мають частинки мінімального розміру, кількість агресивних розчинників зведено до мінімуму. Вони можуть застосовуватися для інтер'єрної, зовнішньої та внутрішньої реклами. Чорнило мають ціну, яка значно нижча порівняно з низкосольвентными. Тому приставка "еко" в назві має подвійне значення: вона показує, що це екологічно безпечні чорнило, але в той же час, що вони найбільш економічно вигідні. Ці чорнило не дають неприємного запаху. Витяжної вентиляції не потрібно, але бажано добре провітрювати приміщення. На відміну від попередніх видів, ці барвники не проникають вглиб матеріалу, а фіксуються на його основі, з-за чого фарбувальний шар легко пошкоджується.

Биосольвентные чорнило

Чорнило IV покоління. Вони позиціонуються, як абсолютно безпечні, не містять агресивних розчинників. Тут зовсім відсутній неприємний запах. Друк ними не вимагає застосування спеціальних заходів захисту. Можуть бути використані для створення матеріалів, які будуть експлуатуватися в умовах житлового будинку, офісу всередині і зовні. Виробничі приміщення не потребують спеціального оснащення.

Друкуємо сольвентними чорнилом

Сольвентні чорнила: класифікація, безпека, склад
Жорсткі чорнило не дають необхідного якості друку при високому дозволі. Частіше їх використовують для плотерів та принтерів широкого формату (до 5 м). Низкосольвентные чорнило дають більш високу якість друку з роздільною здатністю від 720 DPI. З допомогою экосольвентных і биосольвентных чорнила отримують фотографічна якість друку.

На закінчення

Сольвентні чорнила пройшли у своєму розвитку 5 поколінь. Якість друку з кожним поколінням зростає, як і пошкоджуваність висохлих чорнила. Поліпшується безпека барвників. Краще всього використовувати еко - або биосольвентные чорнило.