Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки

24 0 Новини високих технологій

Деякі моделі материнських плат канули в Лету. Але їх як і раніше живе, а користувачі хочуть дізнатися про колишніх технічних досягненнях. Asus P5PL2 змогла свого часу стати непоганою материнською платою, яка б поєднувала в собі необхідні характеристики для кожного споживача.

Ціна

Складно в це повірити, але даної моделі більше 10 років. Вона вперше стала відома в 2006 році і викликала багато суперечок, а головне, підняла основне питання про продукті Hi-End. "Материнка" Asus P5PL2 була недорогим рішенням. Саме вона розвіяла всі міфи про те, що чим дорожче системна плата, тим краще. Межа між доступними і дорогими продуктами стала розмиватися.
Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
Більшість користувачів розуміли, що для повсякденних рішень приріст продуктивності в декілька відсотків ролі не грає. Причому таку ж тенденцію стали помічати і в процесорах. Останні стало важко розрізняти. Звичайний середньостатистичний юзер не міг відразу знайти істотну різницю між Pentium 4 і Athlon 64. Навіть показники частоти не вирішували в цьому випадку нічого. У підсумку відчути, наскільки материнська плата Asus P5PL2 гірше своїх дорогих конкурентів, стало практично неможливо.

Бюджетні варіанти

Так, в 2006 році стало зрозуміло, що навіть бюджетний варіант здатний дати користувачу все, що йому потрібно. На той час практично всі моделі були оснащені шестиканальним звуком, стомегабитовой мережею, достатнім набором портів і шиною PCI Express.


Мало того, що цього вже було достатньо, вибагливі покупці могли доплатити копійки, щоб звук став восьмиканальним, а мережа працювала на 1 Гбіт/с. Плата Asus P5PL2 вийшла на ринок в декількох модифікаціях, які розрізнялися буквою в індексі і вартістю. Кожна модель все одно була недорогим рішенням. Різницю можна було помітити в наборі логіки.

Відмінності

Наприклад, основна версія працювала з логікою 945PL. Цей чіпсет зустрічається і в моделі Asus P5PL2-e. Він підтримував процесори від Intel:
 • Pentium 4.
 • Pentium 4 Extreme Edition.
 • Pentium D.
 • Pentium Extreme Edition.
 • Логіка представлена шиною FSB з частотою до 1066 МГц. Підтримувалася пам'ять, вже застаріла на сьогодні, DDR2. На плату можна було помістити 4 модулі об'ємом до 4 Гб. Була двоканальна архітектура.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки  На системну плату можна було встановити дискретну відеокарту. Для цього використовувалася шина PCI-Express x16. Цікаво, що в підсумку було доступно 12 слотів розширення. З них доступна була половина, оскільки виробник в той час розводив слоти. Чіпсет плати Asus P5PL2 міг поставлятися разом з парою південних мостів. Вони мали підтримку другої версії Serial ATA, швидкість до 300 Мб/с і підтримку корисних технологій типу AHCI. Південні мости також могли бути відмінні один від одного. Модель ICH7R відрізнялася від ICH7 підтримкою RAID-масивів. В іншому обидва працювали з вісьмома портами USB, тоді ще версії 2.0. Була можливість підключити 2 ATA100.

  Модифікація

  Існувала також модифікація під назвою Asus P5GPL-X. Вона працювала з логікою i915PL. Це більш застарілий чіпсет. Але він також підтримував пам'ять DDR2 шини PCI Express x16 і x1. Мав вбудований звук від Intel. Були технології розширень типу SATA і RAID.
  Працював цей чіпсет в парі з південним мостом ICH6. Цей варіант був слабшим по продуктивності. Отримав тільки один ATA100 чотири пари USB, гігабітну мережу. Підтримувані процесори Asus P5PL2 ми вже розглядали. У Asus P5GPL-X вони нічим не відрізнялися. У технічних характеристиках вказані Intel Pentium і Celeron.

  Поставка

  Нічим особливим в той час комплект поставки не відрізнявся. Материнські плати ховали в дешеві коробки з картону. Графічна складова була примітивна. Дивлячись на упаковки того часу, відразу розумієш, що перед тобою модель давно знята з виробництва. Ця системна плата не стала винятком. Її сховали в темну велику коробку. Спереду було графічне відображення ілюмінатора або просто якогось отвору в металі. Зараз навіть важко зрозуміти, що це було. Посередині помістили назва моделі. Зверху величезними літерами значився виробник і сам продукт. Тут же списком вказувалися характеристики моделі. Виробник вказав модель чіпсету, південного мосту, параметри шини, наявність портів і фірмової технології.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  У коробці сховали заглушку для інтерфейсній панелі, поклали пару кабелів для Parallel ATA, FDD і Serial ATA. Був диск з «дровами» і утилітами.

  Зовнішній вид

  Перед нами - досить стандартного виду плата, якій вже 11 років. Тому декоративні геймерські елементи і круто продуманий дизайн обійшли повз цю модель. Материнська плата Asus P5PL2-e і її модифікації виглядають однаково. Текстоліт гірчичного кольору обзавівся усіма потрібними елементами для звичайної роботи плати. Відразу видно чотири місця для підключення модулів пам'яті: DDR DIMM. Є слоти PCI-Express трьох типів із засувками. У той час компанії вже почали експериментувати з дизайном, тому ця модель дещо відрізнялася від референсної. З одного боку, в параметрах заявлено, що перед нами - плата форм-фактора ATX, але фахівці відразу вам скажуть, що це не зовсім так.
  Asus вирішила зменшити розміри, щоб знизити вартість продукту. Слот для живлення помістили під місцем для підключення пам'яті. Таке розміщення прибрало кабель живлення від нависання над кулером. Був також додатковий роз'єм 12 В з протилежного боку.

  Підключення

  Підключення FDD в Asus P5PL2-e реалізовано на лівому краю плати. Комусь може не вистачити довжини кабелю, тому, можливо, доведеться купувати зручний провід. Якщо ж кабель для флоппі довгий, тоді таке підключення, навпаки, вважається вдалим. З-за економії місця довелося близько розташовувати слоти для модулів пам'яті і відеокарти. Тому, щоб все правильно встановити, потрібно спочатку помістити ОЗП, а після підключати "видуху". Це пов'язано з тим, що остання блокує засувки для модулів пам'яті. Крім того, якщо встановити одну "видуху", то PCI-Express x1 буде заблокований системою охолодження. Намудрил виробник і з вбудованим звуком. Роз'єми помістили нагорі, з краю. Тому до них діставати проблемно. Також перевантажили нижній кут різними портами.

  Елементи

  Плата Asus P5PL2 отримала якісні елементи. Для північного і південного мосту встановлено фірмове пасивне охолодження. Як показує практика, чіпсету цього достатньо.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  Харчування реалізовано через імпульсний трьохканальний стабілізатор. Можна побачити три пари MOSFET і 12 конденсаторів. Шість з них мають 1500 мкФ, решта - по 1000 і 680 мкФ. Погано те, що тут немає додаткових елементів охолодження. На інтерфейсній панелі тісно. Тут місце для підключення клавіатури і миші через порт PS/2 пара USB версії 2.0. Тут же є аудіороз'єми різних типів, коаксіальний SPDIF і по одному COM і RJ-45.

  Основні параметри

  Системна плата працює з шиною FSB. Звідси стає ясно, що процесорами можуть бути Intel Pentium і Celeron на два ядра. Одна з модифікацій дозволяє розміщувати модулі пам'яті двоканальної архітектури з чотирма слотами максимальним об'ємом до 4 Гб. Є версія плати, яка підтримує тільки 2 Гб ОЗУ. Щоб активувати двоканальний режим, досить встановити модулі в парні слоти. Щоб продуктивність «оперативки» була максимальною, краще:
 • Симетрично заповнити слоти.
 • Використовувати модулі з однаковим кількість банків та об'ємом.
 • Купувати однакові модулі (якщо використовувати різні моделі, то система буде активувати повільний тип).
 • Характеристики Asus P5PL2-e практично не відрізняються від основної моделі. Тут також є перспективний PCI-Express, тільки в меншій кількості. Був використаний послідовний варіант, який реалізували через один слот x16 і по одному x1. Є також три звичайних порту PCI. Це викликано тим, що периферія, яка підтримувала б топовий інтерфейс, ще не доопрацьована в повній мірі. Хоча людям, які використовують ТВ-тюнер або дискретний звук, такий слот необхідний.

  Звук

  Незважаючи на базові параметри чіпсету, модель оснастили шестиканальним звуком. На платі помістили кодек AC'97 моделі ADI 1986A. Перед нами - показники 192 кГц 24 біт. Зараз такими значеннями нікого не здивуєш, а скоріше, засмутиш. У 2006 році цей показник був відмінним.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  Кодек до того ж підтримував безліч аудіоформатів. Приміром, тоді з'явилася технологія Dolby Digital, розповсюджується на кілька каналів. Були функції DVD-Audio Super Audio CD і Jack Sensing/Retasking. Остання технологія працювала над автоматичним ухвалою пристроїв і настроюванням їх. Працювало це наступним чином. Якщо ви під'єднували колонки до мікрофонного порту, то система перекладала цей канал потрібний. Поява кодека ADI виявилося приємним сюрпризом. В той час активно стали використовувати інтегрований звук ALC. Про кодеку стали забувати, з'являлися нові технології. Ця плата залишила традиційний інтегрований звук і довела, що він ще може поборотися з новинками. Звук для системної плати Asus P5PL2 пройшов тестування. У результаті його результати по ряду показників перевищували оцінку «добре». Проводили тест з допомогою утиліти RightMark Audio Analyzer. Чутливість виявилася дуже хорошою, як і процентні показники THD, IMD і IMD at 10 КГц. Стереосведение взагалі виявилося відмінним.

  Intel Desktop Board D955XBK

  У той час конкурентів у материнської плати було небагато. Основними виявилися моделі Intel Desktop Board D955XBK і Asus P5ND2-SLI. D955XBK була випущена в 2005 році. Ця плата спеціально створена для процесорів на базі чіпсетів 945x/955 x. Новинки стали підтримувати технологію SLI завдяки плідній співпраці Intel і NVIDIA. На платі помістилися два слоти типу PCIEx16 але один з них працює при 4х. Гігабітний мережевий адаптер, є додатковий SATA. Інтегрований звук працює з кодеком SigmaTel.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  Ця модель з'явилася на ринку з повноцінним дизайн форм-фактор ATX. Елементи розміщені на темному текстоліті. Взагалі, дивлячись на цю плату, здається, що тут «яблуку ніде впасти» багато слотів, роз'ємів, распаек. На північному мосту розташували великий радіатор незвичайної форми. Незважаючи на те що він масивний і високий, крім нього можна встановити стандартний процесорний кулер. Не зовсім вдало реалізували розміщення всіх слотів для підключення периферії. На відміну від Asus P5PL2 тут можна заплутатися в проводах, а до деяких роз'ємів стандартні кабелі можуть не дотягнутися. Ця модель працює з сокетом 775. Можна встановити чотири модулі DDR2 загальним об'ємом до 8 Гб. Можлива робота в двоканальному режимі.

  Asus P5ND2-SLI

  Asus P5ND2-SLI – схожа модель. Працює з LGA775 та відповідними процесорами. ОЗП реалізовано ідентичний попередній моделі плати. Ця "материнка" також підтримує режим SLI для підключення двох відеокарт через слот PCIEx16. Є гігабітний контролер мережі, вбудований аудіокодек і маса технологій. З-за того, що Asus, як і раніше, прагне заощадити, поява другого слота для відеокарти зіграло злий жарт. Місця на платі дуже мало, тому можуть бути проблеми з підключенням IDE, FDD і ATX. Можна помітити, як з двох боків затиснутий слот для харчування на 4 контакту. І хоча він лише додатковий, все одно може стати в нагоді.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  Недостатньо якісно реалізували розміщення радіаторів південного і північного мосту. Виконані вони неважливо, помітні люфти. Є поруч пара світлодіодів, які вказують на працездатність системи і достатня кількість живлення для ПК. В іншому ця системна плата також схожа на дві попередні і вважалася прямим конкурентом досліджуваного героя. Могла виявитися краще завдяки підтримці більшого кількість ОЗУ і можливості підключати дві відеокарти.

  Відгуки

  Характеристик Asus P5PL2 виявилося цілком достатньо для офісної системи навіть в 2013 році. Системна плата виявилася гнучкою, змогла приймати як бюджетні, так і більш дорогі процесори. Деякі користувачі відзначали те, що вдалося навіть збільшити оперативну пам'ять. За параметрами, які свідчили про підтримку 2 Гб, вдалося встановити два модулі по 2 Гб. У підсумку система задіяла 347 Гб. Виробник рекомендував встановлювати процесор 2 ядра, але деякі експериментатори спробували поставити чотирьохядерні чіпи. В результаті три з них стабільно працювали. З позитивного відзначали невисоку вартість. Зараз б/у версію можна придбати за 1500 рублів в середньому. Оскільки на деяких системах плата прослужила 10 років, то говорити про її якість безглуздо. Час експлуатації говорить сама за себе. Пізніше виходили ще кілька ревізій плати, які дозволяли встановлювати більш потужні комплектуючі.
  Материнська плата Asus P5PL2: характеристики, порівняння з аналогами і відгуки
  Недоліки у Asus P5PL2-e практично непомітні. Іноді скаржилися на розміщення роз'ємів, досить невдале. Не сподобалося й те, що відеокарта перекривала засувки слотів ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті, із-за чого доводилося демонтувати "видуху" у випадку заміни модулів пам'яті. В іншому ж через 11 років можна сміливо сказати, що це було відмінна, якісна, працездатна і довговічна плата. В деяких системах вона залишається до цих пір, але об'єктивно працює тільки з офісними програмами і серфінгом в інтернеті. Іграшки або видеообработку вона однозначно не потягне, як і не впораються з цим відповідні на "материнку" процесори.