Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?

137 0 Новини високих технологій

Досить часто користувачі скаржаться на те, що продуктивність комп'ютерної системи істотно знижується із-за того, що якийсь процес «Бездіяльність системи» SYSTEM Idle навантажує процесор. Як вирішити таку проблему, більшість собі просто не представляє, оскільки навіть при його завершенні в «Диспетчері завдань» через кілька секунд процес активується знову. Але давайте розберемося, чи так вже все погано.

SYSTEM Idle Process вантажить процесор: типові помилки в розумінні суті питання

Вперше ця служба з'явилася в операційній системі Windows 7 і стала активно застосовуватися в ОС більш пізніх версій, так що пропоновані рішення годяться тільки для них.


Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?
І для початку кілька слів про явних помилках користувачів щодо того, що, наприклад, в Windows 10 процес SYSTEM Idle навантажує процесор. Чому існує така думка? Та тільки тому, що користувач в «Диспетчері завдань» у колонці завантаження ЦП бачить жахливі значення, які можуть досягати 90-95 %. Але найцікавіше полягає як раз в тому, що саме для цього процесу даний показник відображає не завантаження процесора, а обсяг вільних ресурсів. Тобто якщо користувач бачить такі значення, це означає тільки те, що система не навантажена, а процесор чудово справляється з усіма покладеними на нього обчисленнями. Таким чином, шукати причину уповільнення роботи слід в іншому. Найчастіше це стосується великої кількості одночасно запущених великовагових додатків, з якими процесор в поєднанні з оперативної і віртуальної пам'яттю може не справлятися. Навіть помилки в самих додатках можуть спровокувати поява таких ситуацій.


SYSTEM Idle Process вантажить процесор (Windows 7 і вище): якщо це дійсно так, в чому причина?

Однак бувають і виключення з правил. Дійсно, можна зустріти ситуацію, коли саме процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор (в цьому випадку значення вищеописаного показника істотно знижується). У чому ж причина? Серед основних можна виділити три найбільш істотних:
 • забруднення комп'ютерної системи;
 • вірусне вплив;
 • дрібні баги в самій системі.
 • Найпростіший метод зниження навантаження

  Тепер кілька слів про найпростішому методі зниження навантаження. Оскільки відключення процесу в «Диспетчері завдань» не дає рівним рахунком нічого, слід використовувати звичайну перезавантаження.
  Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?
  У більшості випадків, якщо підвищення навантаження було пов'язано з короткочасними збоями в самій системі, це допомагає. Після рестарту показник, як правило, повертається в норму. Якщо ж після закінчення деякого проміжку часу навантаження збільшується знову, доведеться приймати додаткові заходи.

  Оптимізація комп'ютерної системи

  Розглянемо ситуацію, коли причиною того, що процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор, є комп'ютерний сміття у вигляді залишилися після видалення програм компонентів, включаючи застарілі або неправильні записи з системного реєстру, кеш програм і браузерів і т. д.
  Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?
  Займатися очищенням комп'ютера вручну не варто. Особливо сильно це стосується видалення ключів реєстру (зроблені зміни, крім як відновленням системи, повернути буде неможливо). У цьому випадку оптимальним вибором стане використання інструментарію всіляких програм-оптимізаторів. Таких зараз розроблено досить багато, але найбільш дієвими, на думку багатьох, є CCleaner, Advanced SystemCare, Glary Utilities, All-in-One Toolbox та інші.
  В таких додатках необхідно запустити комплексну перевірку, залучивши відповідні модулі очищення і оптимізації системи, включаючи дії з реєстром (оптимізація, дефрагментація). Якщо включено автоматичне виправлення помилок, всі проблеми будуть виправлені без участі користувача. В іншому випадку потрібно буде натиснути на відповідну кнопку. Ще один момент, коли процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор, пов'язаний з фрагментацій жорсткого диска. Якщо дефрагментація не проводилася досить тривалий час, при зверненні до файлів програм, які можуть бути розкидані по всьому диску, часу на відкриття додатків знадобиться набагато більше. З-за цього багато користувачів і вважають, що швидкодія знизилося.
  Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?
  Для виконання дефрагментації можна скористатися тим же оптимізаторами (в кожній програмі є такий модуль) або застосувати власний інструмент Windows. Запустити його можна на вкладці сервісу в розділі властивостей, який викликається через меню ПКМ на вибраному диску або логічному розділі. Але перед виконанням перевірки і, власне, самої дефрагментації у вікні налаштувань необхідно відзначити всі диски і розділи.

  Нейтралізація вірусів

  Нарешті, кілька слів про віруси, які теж здатні сповільнювати роботу комп'ютера. Найчастіше такий вплив проявляється не на рівні бездіяльності системи. В більшості випадків в Windows 7 svchost навантажує процесор. Рішення проблеми полягає в тому, щоб в «Диспетчері завдань» по можливості завершити всі процеси (а їх може бути досить багато, і не завжди вірус можна відрізнити від системного процесу).
  Процес SYSTEM Idle Process вантажить процесор: чи так все погано?
  Після виконання цих дій потрібно відразу ж перевірити комп'ютер на віруси, використовуючи для цього портативний сканер (наприклад, Dr. Web CureIt! або KVRT). Для поглибленого сканування, включаючи оперативну пам'ять, краще застосувати програми з загальним назвою Rescue Disk, які можна записати на знімний носій, а потім провести завантаження ще до старту Windows.

  Замість післямови

  Підводячи короткі підсумки, залишається сказати, що користувачам усіх рівнів підготовки слід більш уважно ставитися до процесу бездіяльності системи, оскільки його високий показник свідчить не про навантаженні, а про вільні ресурси процесора, і чим вони вище, тим краще.