Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки

282 0 Новини високих технологій

Флоппі-диски для більшості використовуваних сьогодні комп'ютерів є пережитком минулого, проте вони тривалий час слугували єдиним джерелом перенесення інформації між комп'ютерами. Ці диски представляють собою дискети, які в Windows позначалися як "Диск 35[А]". Досі це пристрій можна зустріти на старих комп'ютерах.

Історія флоппиков

Початок поширення флоппі-дисків припадає на 1967 рік, коли А. Шугарт з компанії IBM їх винайшов. Спочатку це пристрій було величезним - близько 8 дюймів (більше 20 см). Практично відразу з'явилися синоніми до даного найменування, такі як "гнучкий диск", "дискета". Останнім назва з'явилася пізніше, коли флоппики стали менше за розміром і досягли 525 дюйма. В цей час їх ємність становила 360 кілобайт, що сьогодні навіть важко уявити, оскільки сьогодні самі невеликі файли вимірюється в мегабайтах.


До середини 80-х років минулого століття розмір флоппі-диска склав 35 дюйма. Ця дискета і проіснувала аж до тих пір, поки не відбувся остаточний перехід на різні диски і флешки.
Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
Ємність дискет могла відрізнятися, оскільки стандартний обсяг встановлювався на неформатированную дискету, а способи форматування застосовувалися різні. У зв'язку з цим з'являлися формати, які були несумісні між собою. Компанія Macintosh використовувала дисководи з іншим принципом кодування при записі в порівнянні з компанією IBM, що не дозволяло переносити інформацію на дискетах між різними операційними системами до тих пір, поки Apple не створила дисководи SuperDrive, які працювали в двох режимах.


Пристрій дискети

Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
Інформація записується на тонкий пластиковий диск, який зверху захищений міцним пластиком, який зверху мав відкриту область, закриту спеціальної шторкою, як правило, металевим. Під твердим пластиком перебувала протипилова серветка. Диск, що знаходиться під ним, покритий феромагнітним матеріалом. За аналогією з вінчестером він розділений на треки та сектори. В дискеті є дві поверхні, запис на які може проводитися одночасно (хоча були і односторонні дискети, позначалися SS), оскільки магнітні головки розміщені зі зміщенням по відношенню один до одного, у зв'язку з чим перешкоди при запису не створюються. Диск починає рух, коли відбувається зачеплення мотора з центром диска, виконаним з металу. В залежності від того, куди йде запис, він здійснює 300-360 оборотів в хвилину. Дискета мала заглушку, яка дозволяла або забороняла проводити запис на флопік.

Формати дисків

Формати гнучких дисків IBM PC, які мали найбільше поширення, відрізнялися кількістю використовуваних сторін, щільністю запису, числом секторів на доріжці і розміром дисків. Дисковод міг мати одинарну (SD), подвійну (DD) або четвертну щільність (QD) (така щільність застосовувалася в клонах з 525-дюймовими дискетами розміром і 720640 кілобайт), а також високу щільність (HD), яка відрізнялася від попередньої збільшеною кількістю секторів, розширену щільність (ED), при якій дискети мали 36 секторів (стандартна - 18 секторів) і обсяг 2880 кілобайт, однак було багато негативних відгуків, у зв'язку з чим вони не набули поширення.
Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
У 525 і 8" дискет ємність могла становити від 160 до 180 кілобайт. 8-дюймові дискети мали тільки одну сторону для запису. 525-дюймові дискети для DD-дисководів вже мали обсяг 320-360 кілобайт, який 35-дюймовій дискеті зріс до 720 кілобайт (SD і QD у 35-дюймової дискети відсутній), у QD для 525" обсяг становив 640-720 кілобайт, у HD 35" - 1440 кілобайт, 525" - 1200 кілобайт. Існували відхилення від цих стандартів, наприклад, для комп'ютерів "Іскра-1030" (1031) використовувалися дискети 320/360 кБ, які фактично були SS/QD, але їх завантажувальний сектор позначався як DS/DD, що призводило до того, що пристрій IBM PC їх не міг прочитати, як і дисковод цих комп'ютерів дискети IBM PC.

Переваги дискети

 • Запис здійснюється за простим алгоритмом.
 • Невисока вартість.
 • Доступність і універсальність (в недавні часи всі комп'ютери оснащувалися флопі-дисковода).
 • Оптимальний для того часу обсяг для перенесення інформації між непов'язаними мережею комп'ютерами.
 • Перезаписываемость.
 • Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки

  Недоліки флоппиков

 • У той час як обсяг був оптимальним для перенесення текстових файлів, електронних таблиць, він був невеликим для фотографій, картинок, ємність флоппі-диска (144 мб) слабо підходила для переносу програмного забезпечення, тим більше, коли його розміри почали з жахливою швидкістю розростатися.
 • Постійний скрип при записі.
 • Повільна швидкість запису.
 • Ненадійність (при пошкодженні одного сектора міг перестати читатися весь диск).
 • Малий термін експлуатації (зазвичай після декількох використань диск ушкоджувався багато в чому завдяки тому, що пластикова поверхня його захищала ненадійно).
 • Ці недоліки призвели до того, що більшість користувачів залишали негативні відгуки про флоппі-дисках, що поступово призвело до створення нових носіїв інформації та зникнення дискет.

  Відключаємо дискету

  Як правило, такого безпечного виймання дискети не потрібно. На флоппі-диск є кнопка, за допомогою якої дискета витягнули після закінчення вироблених нею шумів, що свідчило про закінчення запису.
  Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
  В даному випадку питання про те, як відключити флоппі-диск, можна розглядати по відношенню до BIOS комп'ютера. Так, зайшовши в BIOS і перейшовши в його розділ Standard CMOS Features, можна побачити в залежності від типу використовуваних дискет позначення Drive Drive A або B, навпаки вказана інформація про ємності і розмірі. У разі необхідності його відключення потрібно натискати кнопку "+" до тих пір, поки замість ємності та розміру не з'явиться слово None, після чого потрібно натиснути F10 для збереження змін і перезавантажитися.

  Емулятори дискет

  Поява цих програм було обумовлено тим, що дисководи гнучких дисків почали поступово зникати з комп'ютерів, при цьому деякі програми для запису файлів флоппі-диск вимагали. Деякі бухгалтерські програми відмовлялися зберігати файл куди-небудь, крім як на дискету.
  Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
  Однією з найбільш поширених програм-емуляторів була програма Virtual Floppy Drive, яка забезпечувала повну інтеграцію дисковода, який був віртуальним, з операційною системою Windows до її версії Vista, при цьому можна було створювати віртуальні диски, на які можна було розміщувати необхідну інформацію, забезпечувалася підтримка віртуальних 35" і 525" дискет з підтримкою ємностей від 160 кБ до 288 МБ. Дані дискети можна було форматувати, а також, що важливо для того часу, запускати в консольному вигляді. Таких емуляторів флоппі-диска було випущено безліч, але всі вони характеризувалися приблизно однаковим алгоритмом дії.

  Зникнення гнучких дисків

  Краї кожуха, що закриває пластиковий диск, періодично відгиналися, з-за чого дискета застрявала в дисководі, пружина, яка повинна була призводити кожух у вихідне стан, могла зміщуватися, що призводило до того, що дискета не була закрита кожухом так, як вона повинна була бути закрита. При падінні дискети на підлогу диск часто виходив з ладу. Все це потребувало доопрацювання. Але прийшли нові часи з новими технологіями. З'явилися записувані і перезаписувані спочатку компакт-диски та DVD-диски і т. д., потім з'явилися флеш-носії, які мали меншу вартість на одиницю ємності, більшою довговічністю, великою кількістю циклів перезапису. Все це призвело до того, що в нових комп'ютерах комплектація дисководи для гнучких дисків все частіше відсутня, і поступово дискети практично зникли з нашого побуту.

  Перстач чагарникова Флоппі Диск

  Що таке флоппі-диски: опис, характеристики і відгуки
  З практично повним зникненням дискет в сьогоднішньому житті їх назва не зникло. Перстач чагарникова Флоппі Диск може використовуватися як невисока огорожа, на кам'янистих терасах, разом з чагарниками і деревами, альпінаріях і як бордюр. Вона має яскраво-рожеві напівмахрові квітки з жовтизною посередині на кущі заввишки до 40 см. Даний чагарник любить світло, добре переносить морози і зими.

  На закінчення

  Флоппі-диски представляли собою портативний сховище даних, що застосовувався при відсутності мережі між комп'ютерами і для деяких програм, які робили автоматичне збереження даних на гнучкий диск. Пізніше для таких програм почали використовувати емулятори дискет. Гнучкі диски розвивалися вкрай повільно, їх конструкція і ємність були недосконалими, що сприяло їх зникнення. Але ім'я "Флоппі Диск" було залишено в назві однієї з декоративних лапчаток.