Tor Browser: відгуки користувачів про практичне застосування браузера

12 0 Новини високих технологій

Анонімність в інтернеті при відвідинах деяких заборонених або заблокованих ресурсів давно стала притчею во язицех. Для цього може використовуватися досить багато зовсім різних інструментів (VPN-клієнти, анонімні проксі-сервери тощо). Однак для розуміння повної картини розглянемо цікавий браузер під назвою Tor Browser. Відгуки про програму в більшості випадків виявляються вельми втішними. Але для того, щоб повною мірою оцінити достоїнства і недоліки цього програмного продукту, розглянемо, що він собою являє і як працює.


Що таке Tor Browser?

Цей браузер за принципом роботи побудований на основі так званої «круглою» технології, яка дозволяє повністю приховати сліди перебування користувача в інтернеті, використовуючи багаторівневе шифрування. При цьому шифрується тільки шлях доступу до якогось ресурсу (маршрутизація), а передаються і приймаються пакети (інформаційний трафік) залишаються у своєму початковому вигляді.
Tor Browser: відгуки користувачів про практичне застосування браузера
Працює це приблизно так. В Tor-мережі використовується три основних довільних сайту. Яких? Цього не знає ніхто. При отриманні запиту користувача браузер відправляє пакет даних першого вузла, якому міститься ключ доступу до другого (зашифрований адресу сайту). На другому – ключ до третього. Таким чином, відстежити переміщення переданих пакетів по мережі абсолютно неможливо (самих вузлів може бути досить багато, а з них і вибирається три довільних).

Tor Browser Bundle: відгуки про версіях програми

Тепер перейдемо безпосередньо до того, що ж говорять про це браузері фахівці і звичайні користувачі. Перше і головне полягає в те, що додаток, незалежно від використовуваної версії, дозволяє заходити на будь-які сайти з хоч тричі обмеженим доступом. Це чимось нагадує роботу анонімних проксі-серверів, які спочатку змінюють зовнішній IP користувача машини і його місце розташування.


Приблизно так само функціонує і Tor Browser. Відгуки фахівців свідчать про те, що останні модифікації програми дозволяють встановлювати анонімність навіть для великих серверних систем, змінюючи їх розташування, що безсумнівно може порадувати системних адміністраторів самих різних хостів. Рядовим користувачам серверні функції програми не потрібні. Завантажити для установки останню версію вони можуть з офіційного сайту tor-browser.ru. Відгуки користувачів свідчать про те, що там постійно викладаються нові версії програми (хоча і в самому браузері за його старіння буде видано відповідне попередження, а оновити його можна прямо в програмі). Що стосується основ роботи з браузером, тут є свої нюанси. Після старту в програмі необхідно спочатку провести перевірку мережі і, тільки при одержанні повідомлення про її успішне завершення, починати роботу.
Tor Browser: відгуки користувачів про практичне застосування браузера
Але відгуки про Tor Browser говорять про те, що при запуску останніх модифікацій початковий старт (з'єднання з мережею Tor) здійснюється досить повільно, потім спрацьовує конфігуратор, в якому можна провести настройку параметрів самостійно або використовувати з'єднання відразу. Як показує практика, краще вибирати другий варіант.
Tor Browser: відгуки користувачів про практичне застосування браузера
А ось перший годиться для того, щоб обійти блокування провайдера, якщо він блокує використання цього програмного забезпечення (на жаль, провайдер дійсно може запросто визначити, що для доступу до заблокованих з його сторони ресурсів використовується саме Tor Browser). Але припускаємо, що з провайдером проблем немає. Натискаємо кнопку з'єднання і попадаємо в головне вікно Tor Browser. Відгуки спеціалістів в більшості випадків свідчать про те, що спочатку краще використовувати гіперпосилання перевірки стану мережі, розташовану у верхній частині вікна, а тільки потім вводити адреси потрібних сайтів. Саме це і гарантує, що інтернет-серфінг буде повністю анонімним.

Плюси і мінуси програми

Що стосується позитивних і негативних сторін браузера можна відзначити, що програма працює досить повільно тільки через застосування тієї самої «круглою» технології. Зате з допомогою цього додатка можна відкрити будь-який сайт, яка б потужна блокування на ньому стояла. Ще один мінус полягає в тому, що браузер ні при яких умовах не запам'ятовує паролі, і чистить тимчасові файли, куки при виході, що кілька засмучує користувачів. Але ж він якраз і створений для забезпечення повної анонімності, про що багато хто просто забувають. Крім того, деякі скаржаться на що з'являється попередження про те, що браузер не рекомендується використовувати в повноекранному режимі (це як раз той момент, коли провайдер або навіть зловмисник може визначити, що користувач входить на сайт саме з допомогою цієї програми). Тим не менш, при установці з'єднання багато серфери примудряються навіть фільми дивитися, незважаючи на досить низьку швидкість роботи додатка. А ось пошук фактично здійснюється за допомогою сервісів Google. Користувач може вибрати мову пошуку і відображення результатів самостійно, так само як і встановлювати основну мову для самого браузера. Окремо можна відзначити можливість імпорту закладок з інших браузерів.

Tor Browser for Windows: відгуки про роботу програми в плані завантаження контенту

Основні скарги припадають на частку тих користувачів, яких не влаштовує швидкість роботи. А що ж ви хотіли при встановленні з'єднання з проходженням трафіку через кілька серверів?
Tor Browser: відгуки користувачів про практичне застосування браузера
Фахівці в деяких випадках рекомендують використовувати налаштування програми і встановити там використання ретранслятора obfs4. При цьому наголошується, що завантаження контенту з того ж «Яндекс-диска» практично не знижується. Але, судячи з відгуків, швидкість скачування навіть при самому слабкому з'єднанні ніколи не опускається нижче межі 100 кбіт/с.

Короткі підсумки

Якщо давати цьому браузеру об'єктивну оцінку, незважаючи на кілька знижену швидкість роботи, він виглядає просто чудово. Це не тільки в плані забезпечення анонімності, але і в плані відвідування будь-якого ресурсу, заблокованого навіть на державному рівні. Якщо ж в деяких інших браузерах вбудовані засоби VPN або додаткові розширення не працюють, це додаток якраз і стане тим самим інструментом, який дозволить обійти будь-які блокування і залишитися невпізнаним. Природно, панацеєю від усіх бід програму не називають навіть самі розробники, тим не менш, частка правди (і дуже велика) у цьому є.