Кен Томпсон – розробник операційної системи UNIX та мови C

71 0 Новини високих технологій

Кен Томпсон з дитинства був зачарований логікою. Як він відзначав згодом, навіть у початковій школі він вирішував би арифметичні задачі в двійковій системі. Ця любов привела його в комп'ютерний світ, де досягнення його були незрівнянні і завжди оригінальні.

Кен Томпсон – розробник операційної системи UNIX та мови C

Кен Томпсон: навчання

В 1943 році Кен народився в Новому Орлеані (штат Луїзіана). В юності Кен Томпсон навчався в Каліфорнійському університеті Берклі. У 1965-1966 роках отримав спочатку ступінь бакалавра та магістра наук з електронним пристроям та інформаційних систем. Його науковим керівником був Елвін Берлемкемп.


Робота в Bell Labs

У 1966 році виявляє великі здібності учений Кен Томпсон був прийнятий в потужну корпорацію Bell Labs, відому як найбільший і найславніший дослідний центр, який займається електронікою та обчислювальною технікою. Її штаб-квартира розташована у Мюррей-Хілл. До приходу молодих розробників Bell Labs проектував MAC. У його рамках була створена ОС CTSS. Потім лабораторія почала працювати над Multix. Тут Кен зустрівся з Деннісом Рітчі. Вони стали однодумцями і почали працювати разом з іншими вченими лабораторії. Кен Томпсон і Деніс Рітчі побачили майбутнє за настільними маленькими персональними комп'ютерами. Вони зрозуміли, що таким комп'ютерів потрібен механізм, керуючий апаратними засобами комп'ютера, здійснює роботу з файлами, виконання прикладних програм, операції вводу-виводу. Так з'явилася думка про створення нової операційної системи. Всі 70-ті роки Томпсон і Рітчі працювали над UNIX. Її перші версії були створені Томпсоном практично поодинці, а Рітчі підключився пізніше.


Одночасно Кен Томпсон винайшов мову Bon, а потім – мова B, на основі якого пізніше був створений мова C, і почав розробляти гру «Космічні подорожі». У грі моделювалася Сонячна система з її тілами. Космічний корабель потрібно було посадити на планети або супутники. Лабораторія відмовилася від проекту Multix.
Кен Томпсон – розробник операційної системи UNIX та мови C
У 1969 Томпсон і Рітчі розробили ОС UNICS, яка пізніше отримала сучасну назву UNIX. Томпсон створив редактор Qed для CTSS, який включав регулярні вирази для маніпуляцій над рядками в тексті. Цей проект зробив регулярні вирази популярними в програмуванні, а не тільки в логіці. Їх стали постійно використовувати в UNIX в програмах обробки текстів. В наш час більшість програм, що працюють з регулярними виразами, використовують позначення Томпсона. Кен також винайшов алгоритм, який отримав його ім'я, для перетворення регулярних виразів в недетермінований скінченний автомат.

Робота над шаховими програмами

З XVIII століття люди намагалися створити шахові автомати. Спроба вдалася в 1983 році, коли Томпсон і Кондон створили Belle, перший комп'ютер, який досяг рівня шахового майстра. Томпсон написав програму повного перерахування ендшпилей для 4-6 фігур.
Кен Томпсон – розробник операційної системи UNIX та мови C
Пізніше з допомогою шахового експерта Джона Ройкрофта він записав їх на CD-ROM. Новий вдосконалений шаховий комп'ютер в 1994 році обіграв Гаррі Каспарова.

Подальша діяльність

У середині 80-х років Томпсон в Bell Labs почав проектувати нову ОС, яка повинна була стати заміною UNIX. Вона називалася «план 9». Також в цей час він здійснював тестування ранніх версій мови C++, але висловив до нього негативне ставлення, не схвалюючи ідеї, що лягли в основу мови.
У 1992 році разом з Робом Пайком їм була розроблена кодування UTF-8 яка стала основною для World Wide Web. У 90-ті роки спільно з Рітчі і іншими дослідниками з Bell Labs він почав процес формування операційної системи Inferno. У 2000 році Томпсон покинув Bell Labs. До 2006 року працював в Entrisphere, потім перейшов в Google, де працює і зараз над мовою Go. Цей обдарований учений в майбутньому може розкрити весь свій творчий потенціал.

Кен Томпсон: досягнення

Головне в його житті – створення UNIX та мови програмування C. Кен Томпсон, біографія якого була розглянута в статті, отримав за своє життя багато нагород. У 1983 р. Томпсон і Рітчі разом отримали премію Тюрінга. У 1990 році їм була вручена медаль Річарда Хеммінга з IEEE за створення ОС UNIX та мови C. У 1994 – медаль «Піонер комп'ютерної техніки», також разом з Рітчі.
Кен Томпсон – розробник операційної системи UNIX та мови C
В 1999 році президент Білл Клінтон нагородив Томпсона і Рітчі Національної медаллю. У 1999 році Томпсон отримав першу премію Інституту інженерів електроніки та електротехніки за його роль у створенні ОС UNIX, 2003 спільно з Рітчі – премію Гарольда Пендера. Японія також відзначила його новаторські розробки (премія 2011 року).