Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

194 0 Новини високих технологій

Згідно з даними соціологічних досліджень, значна частина жителів цивілізованих країн щодня проводить перед монітором до 10 годин. Причому роблять це люди і на роботі, і вдома. Це означає, що якість моніторів має бути на висоті, що дозволить уникнути проблем із зором і запобіжить швидку стомлюваність користувача ПК.

Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

ЕПТ-варіанти

Комп'ютерний монітор — пристрій, призначений для візуального відображення графічної і текстової інформації. Протягом багатьох десятиліть проводилися переважно варіанти з кінескопом (електронно-променевим приладом, ЕПТ). Ті, у кого зберігся такий старий монітор, знають, що в них використовується люмінофор. Його зерна світяться під дією електронних променів. Застосовуються 3 види люмінофора, що розділяються за колірними ознаками на синій, червоний і зелений. Сьогодні ЕПТ-монітори, що відрізняються великим об'ємом корпусу, використовуються рідко, а в продажу їх давно можна зустріти.


LCD-моделі

Для створення монітора за даної технології використовують люмінесцентні лампи. У рідкокристалічних (РК) пристроїв відображення інформації менший об'єм корпусу. При цьому витрати на харчування монітора набагато нижче, ніж у випадку моделей інших типів. Крім того, порівняно з варіантами на основі ЕПТ, вони володіють здатністю відтворювати картинку більш якісно і не допускають спотворень.

PDP

Дія плазмових або PDP-моніторів засноване на явищі світіння зерен люмінофора, коли на них падають ультрафіолетові промені, що виникають при електричному розряді в плазмі. На таких пристроях «картинка виходить яскрава і насичена, а самі вони мають довгий термін служби, що досягає 30 років і більше. Остання обставина є безперечною перевагою PDF-моделей перед більшістю конкурентів, які втрачають свої властивості вже через 10 років.


Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

LED-монітори

Яскравість підсвічування є одним з найбільш важливих факторів, що впливають на втому очей. Щоб зменшити їх стомлюваність, потрібно знизити її до мінімального комфортного значення. З цієї точки зору найбільш переважними є пристрої, що використовують світлодіоди, проявляють високу ефективність. До переваг LED-моніторів відносяться висока якість (чіткість) зображення, а також компактність і довговічність. Правда, представлені на ринку бюджетні варіанти можуть розчарувати, так як заради економії виробники використовують у них недорогі широтно-імпульсні модулятори, з-за яких з'являється ефект миготіння, зводить нанівець всі переваги застосування світлодіодного підсвічування.

OLED-монітори

Це досить рідкісний вид пристроїв відображення інформації, в основі яких лежить технологія органічних світловипромінювальних діодів. Основною перевагою таких моніторів є можливість створити гнучкий екран монітора. Крім того, в силу особливостей використаних технологій при погляді на такі дисплеї під будь-яким кутом якість картинки не змінюється.
Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

Лазерні монітори

Такі пристрої поки є новинками. Вони відрізняються високою контрастністю і яскравістю, а також мають дуже малий час відгуку і низький рівень енергоспоживання.

Монітор: основні характеристики

Вибираючи пристрій для відображення інформації, потрібно попередньо вивчити його технічні параметри. До основних характеристик моніторів відносяться:
 • Контрастність . Цей параметр показує різницю між самим світлим і найбільш темним ділянкою поверхні дисплея. Чим більше його величина, тим монітор вважається більш якісним.
 • Яскравість . Параметр визначає найбільшу питому світність відображає поверхні, а її одиницею виміру служить 1 ніт, рівний відношенню 1 кд до 1 кв. м.
 • Дозвіл . Це один з найважливіших параметрів, на який звертають увагу, вибираючи комп'ютерний монітор. Він визначає кількість пікселів, що формуються відображувану картинку. Чим вище дозвіл, тим чіткіше зображення, яке виводиться на екран монітора.
 • Частота горизонтальної розгортки. Цей параметр вимірюється в герцах і показує частоту відображення зображення на екран монітора.
 • Частота вертикальної розгортки. Параметр характеризує найбільшу кількість горизонтальних рядків, виведених електронним променем на екрані за од. часу.
 • Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

  На що звертати увагу при виборі монітора: розмір

  Як вже було сказано, зазвичай рекомендується вибирати моделі з високою роздільною здатністю. Проте людям з проблемами зору, слід скористатися наступними рекомендаціями: FullHD (1920х1080) оптимальна діагональ повинна бути 23-24 дюйма при дозволі 1920 на 1200 пікселів — 24 дюйма, для 1680 на 1050 пікс. — 22 дюйма, а для 2560 на 1440 — 27 дюймів. При дотриманні цих пропорцій у користувача не будуть втомлюватися очі і не виникне проблем з читанням, а також з переглядом дрібних іконок і елементів управління інтерфейсом. Що стосується співвідношення сторін монітора, то найбільш популярні і поширені на даний момент: 4 на 316 на 10 і 16 на 9. Однак квадрат (4:3) активно витісняється з ринку, так як не дозволяє у гарному якості переглядати фільми, які, як правило, мають широкий формат, максимально близький до 16:9. Крім того, на моніторах такої форми поганий огляд, який заважає отримувати максимальне задоволення від відеоігор.

  Кращий варіант для професіоналів

  Тим, кому монітор потрібен не для розваг, слід вибирати широкоформатні моделі з пропорціями 16:10. Вони прекрасно підходять для роботи з 3D/2D графікою і кодом відразу в декількох вікнах. При цьому такі монітори більш звичні для кутів огляду людського зору і є компромісом між варіантами з пропорціями 4:3 і 16:9.
  Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

  Поради щодо вибору (яскравість і контрастність)

  Багатьом знайома ситуація, коли в світлий час дня «картинка» на моніторі виглядає блякло. Щоб не відчувати незручності і не псувати собі зір, слід вибирати моделі з високою контрастністю. Вони краще відображають чорний колір, півтони і відтінки. Вважається, що хороший показник — це статична контрастність 1000 до 1 і вище. Вона обчислюється відношенням максимальної яскравості (білого кольору) до мінімальної. Крім того, деякі виробники вказують в технічних характеристиках монітора його динамічну контрастність. Це показник, від якого залежить здатність ламп монітора автоматично підлаштовуватися під певні параметри, виведені в даний момент на екран. Наприклад, якщо у фільмі або в грі з'явилася темна сцена, лампи починають яскравіше горіти, що збільшує розрізнення і контрастність. Однак така система рідко працює коректно, а світлі ділянки зазвичай сильно засвічуються.

  Комунікаційні порти

  На даний момент в магазинах все ще зустрічаються монітори з аналоговим входом D-Sub при дозволі екрана понад 1680 на 1050 пікселів. Проблема в тому, що цей інтерфейс вже застарів. Він не завжди здатний забезпечити необхідну швидкість передачі інформації для дозволів, що перевищують 1680 на 1050 пікселів. В результаті на дисплеї з'являються нечіткості і каламутні ділянки. Щоб виключити таку ситуацію, потрібно, щоб на борту монітора був DVI-порт або DisplayPort. Їх наявність — це стандарт для сучасних моніторів. Непогано також, якщо є порт HDMI, який підходить для перегляду HD-відео з приставки або з зовнішнього програвача. Якщо він є, то його можна поєднати з DVI, використовуючи відповідний перехідник для монітора.

  Види матриць

  Їх декілька: - TN , яка підходить любителям відеоігор, дозволяє здійснювати інтернет-серфінг і користуватися будь-якими програмами. При цьому вона є не кращим вибором для перегляду фільмів, так як у неї погані кути огляду і «слабкий» чорний. - IPS-матриця, яка підходить для перегляду фільмів, роботи з кольором і фото, ігор, інтернет-серфінгу, використання офісних програм. Іншими словами, вона є універсальною, тому монітори на її основі сьогодні є найбільш затребуваними. Судячи з відгуків, такі пристрої найбільше подобаються покупцям, у них великі кути огляду і найкраща в світі кольорів серед інших моделей. Серед недоліків слід відзначити велику вагу і габарити, значне енергоспоживання, малу швидкість відгуку пікселів та ін. Крім того, вони коштують досить дорого, і у них високий input-lag.
  Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор

  Найбільш популярні монітори: відгуки

  Серед різноманіття пропозицій на ринку покупцям важко зробити правильний вибір. Допомогти визначитися можуть відгуки, які залишають на спеціалізованих форумах ті, хто використовує той чи інший монітор. Основні характеристики конкретних моделей ставляться користувачами у главу кута, поряд з дизайном і ціною. Якщо виходити з цих параметрів, то кращим вибором можна вважати:
 • DELL U2412M. Діагональ монітора в см — 6096 а в дюймах — 24. Дозвіл 1920 на 1200 пікселів. Використовується WLED підсвічування і матриця TFT E-IPS. У числі інших характеристик: яскравість — 300 кд/кв.м, контрастність — 1000:1 в наявності антиблікове покриття. Модель є в деякому сенсі ветераном на ринку і зібрала велику кількість позитивних відгуків, в тому числі відзначають високу якість збірки. Єдиний недолік — час відгуку пікселів, що становить 8 мс.
 • Samsung S24D590PL. Це досить недорогий пристрій, що користується великою популярністю. Технічні характеристики монітора: діагональ — 236 дюйма і дозвіл FullHD 1920 x 1080 пікселів. Використана матриця TFT AD-PLS і Flicker Free підсвічування. Контрастність - 1000: 1 а яскравість - 250 кд/кв. м. Біля монітора чудова передача кольору, немає кутових засвітився і передбачена стильна і акуратна підставка. До числа недоліків можна віднести нерівномірність підсвічування.
 • DELL U2414H. Прекрасний небликующий монітор. Основні характеристики: діагональ дисплея - 23.8 дюйми, яскравість — 250 кд/кв м, контрастність — 1000: 1. До недоліків монітора, судячи з відгуків, слід віднести нерівномірну підсвічування білого поля, яка особливо помітна в районі кутів екрану.
 • ASUS MX279H. Це досить великий і дорогий висококласний монітор. Основні характеристики: роздільна здатність 1920 на 1080 пікселів, діагональ 27 дюймів, яскравість — 250 кд/кв. м, матриця TFT AH-IPS. У монітора чудову якість картинки і складання. Крім того, він підходить для перегляду FullHD фільмів та ігор.
 • BenQ BL2411PT. Судячи з відгуків, це пристрій коштує тих грошей, які за нього потрібно заплатити. Технічні характеристики монітора: діагональ екрану складає 24 дюйми, яскравість дисплея — 300 кд/кв. м. Він оснащений TFT IPS-матрицею з роздільною здатністю 1920 на 1200 пікселів. Недоліки: відсутня HDMI-перехідник для монітора, незручне меню.
 • DELL P2414H. Цей досить дешевий монітор для офісного і домашнього використання створений на основі якісної TFT IPS-матриці. Діагональ екрану — 24 дюйма. Дозвіл — FullHD 1920 на 1080 пікселів. Інші параметри: контрастність 1000 до 1 і яскравість 250 кд/кв. м. Основна перевага — чудова насиченість картинки і висока якість зборки. Покупці відзначають, що при роботі з цим монітором очі втомлюються набагато менше, ніж коли використовуються інші моделі. Однак модель коштує трохи дорожче, що є її основним недоліком.
 • AOC i2757Fm. Досить якісний монітор з діагоналлю екрану 27 дюймів. Дозвіл - FullHD 1920 на 1080 пікселів. Використовується TFT AH-IPS матриця. Є вбудовані динаміки. Монітор відрізняється стильним дизайном і м'якою підсвічуванням.
 • ASUS PA238Q. Це непоганий монітор від ASUS, який коштує 350 доларів. Діагональ екрана 23 дюйми, а роздільною здатністю FullHD. Серед інших характеристик варто відзначити яскравість 250 кд/кв. м і відгук — 6 мс. Монітор затребуваний завдяки недорогою ціною, широким кутах огляду, високій якості збірки і стильному дизайну.
 • ASUS PB278Q. Це досить дорога модель з діагоналлю 27 дюймів з роздільною здатністю 2560 на 1440 пікселів. Як показують відгуки, покупці віддають їй перевагу з-за якісної картинки, наявності вбудованих динаміків та швидкого відгуку, що дозволяє грати в будь-які видеогигри. Серед недоліків слід відзначити невисоку якість зборки. Зокрема, за відгуками покупців, в процесі експлуатації пластикова рама «відходить» від екрану, і туди набивається пил.
 • AOC g2460Pqu. Це 24-дюймова модель оснащена матрицею TFT TN. Дозвіл — 1920 на 1080 пікселів. Яскравість 350 кд/кв. м, а контрастність складає 1000:1 під час відгуку 1 мс. Монітор чудово підходить тим, хто не уявляє життя без комп'ютерних ігор. Крім того, у нього широкі кути огляду і рівномірне підсвічування. Він також вважається прекрасним вибором з точки зору невелике навантаження на очі.
 • Монітор: основні характеристики, типи і якість. Комп'ютерний монітор
  Якщо ви хочете поміняти свій старий монітор, поради, представлені вище, допоможуть вам визначитися з тим, яка модель підійде вам більше всього.