Що таке JavaScript? Історія появи та основні особливості

193 0 Новини високих технологій

Сучасний Інтернет важко уявити без інтерактивних веб-сторінок. Непомітне оновлення, отримання повідомлень, їх відправка - все це стало буденністю багато в чому завдяки спеціальним скриптовою мов. У цій статті мова піде про те, що таке javascript.

Опис

javascript відноситься до мов, у яких немає особливих відмінностей у парадигмах. Це означає, що можна писати в об'єктно-орієнтованому, функціональному, імперативний та інших стилях. Саме такий підхід сильно вплинув на простоту його вивчення і застосування. До речі, саме з цією метою він і створювався.


[thumb]http://hi-news.pp.ua/uploads/posts/2017-09/scho-take-javascript-storya-poyavi-ta-osnovn-osoblivost_291.jpeg[/thumb]
Швидше за все, факт простоти і функціональності і зіграв вирішальну роль у розвитку та поширенні мови. Він став настільки популярний, що використовується практично у всіх сферах веб-програмування. javascript не належить ні одній компанії. Однак сама назва javascript зареєстровано за Oracle, якій також належить Java.

Трохи історії

Перші спроби створити новий зручний мову були зроблені в 1992 компанією Nombas. За основу був узятий мова С. Кінцева версія отримала назву CEnvi. Проте великого поширення цей продукт так і не отримав. Потім за справу взялися програміст Брендан Эйх, співзасновник Netscape Марк Андріссен і співзасновник Sun Білл Джой. Вони плекали мрію створити таку мову, який би зміг об'єднати всі частини веб-інтерфейсу, і при цьому був би легким для вивчення й застосування. Синтаксис був узятий з модних на той момент мов високого рівня - СІ та Java.
[thumb]http://hi-news.pp.ua/uploads/posts/2017-09/scho-take-javascript-storya-poyavi-ta-osnovn-osoblivost_942.jpeg[/thumb]
По ходу розробки продукт кілька разів перейменовували. Початкова версія називалася Mocha, потім - LiveScript, і вже у фіналі - javascript. У наш час практично кожен користувач Інтернету хоча б віддалено знає, що таке javascript.


Можливості мови

Те, що можна зробити на мові javascript, практично не обмежена. Його вбудовують в додатки, веб-сторінки, сервіси і standalone-продукти. Новомодна і потужна зв'язка AJAX привнесла ще більше можливостей для реалізації потенціалу javascript. Саме вона дає можливість непомітно для користувача оновлювати невелику частину сторінки, не перезавантажуючи її цілком. Це дозволяє заощадити трафік і збільшити зручність використання веб-інтерфейсів.

Застосування усередині веб-сторінок

Впровадження в документ відбувається шляхом зазначення спеціальних тегів, що означають початок і кінець скрипта - . Як правило, вбудовувати скрипт безпосередньо в HTML-код вважається моветоном. Більш витонченим і визнаним способом є винесення коду в окремий файл, а потім підключення його в потрібному місці сторінки.
[thumb]http://hi-news.pp.ua/uploads/posts/2017-09/scho-take-javascript-storya-poyavi-ta-osnovn-osoblivost_553.jpeg[/thumb]
Що таке javascript в плані синтаксису? Типовий код може виглядати так: Це сама найпростіша реалізація, за допомогою якої можна побачити базисні елементи та їх використання. Оголошення змінних у мові відбувається шляхом вказівки ключового слова var і подальшого імені. Наприклад, так: var variablename. Щоб присвоїти їй якесь значення, використовується знак рівності. Є 6 відомих типів змінних в javascript. Це число, рядок, булев, нуль, невизначений і об'єкт. Як правило, жорсткого вказівки типу при створенні не потрібно. Тобто змінна може приймати практично будь-яке значення. Більш детально про властивості мови можна дізнатися з офіційних інструкцій з нього.

Зв'язок з Java

Побутує думка, що мова сценаріїв javascript пов'язаний з Java. Це не зовсім так. Вони схожі в декількох аспектах - обидва є об'єктно-орієнтованими, мають схожий на синтаксис. Також мови активно використовуються для створення веб-додатків і сервісів.
[thumb]http://hi-news.pp.ua/uploads/posts/2017-09/scho-take-javascript-storya-poyavi-ta-osnovn-osoblivost_134.jpeg[/thumb]
Однак відмінності більш істотні. Реалізація об'єктно-орієнтованої парадигми відбувається в Java з допомогою класів, а в javascript - прототипів. Розрізняються вони ще і типізацією. Java компілюється в свій особливий байт-код. javascript ж інтерпретується прямо зі скрипта.

Відомі проблеми

Пов'язані з безпекою в javascript неприємності - використання так званої атаки типу XSS. В її основі лежить впровадження скрипта в тіло сторінки, яка відображається користувачу. Код може отримати права поточного відвідувача і використовувати їх на шкоду, наприклад, викрасти особисті дані. Що таке куки і javascript? Кукі - невелика частина даних, яка відправляється веб-додатком на комп'ютер користувача. Застосовується для ідентифікації відвідувачів, запису їх уподобань або просто для зберігання налаштувань сайту. Це можуть використовувати і зловмисники за допомогою javascript. Отримавши доступ до кукис, хакер може авторизуватися на сайті під профілем користувача і викрасти особисті дані. Клієнтське додаток, написаний на javascript, може піддатися зворотному розробці, неправильно проходити авторизацію. Тому javascript не надає коштів на забезпечення гідного рівня безпеки.
[thumb]http://hi-news.pp.ua/uploads/posts/2017-09/scho-take-javascript-storya-poyavi-ta-osnovn-osoblivost_875.jpeg[/thumb]
Питання вразливості і виникаючих помилок можуть відбуватися і не з вини javascript. Багато браузери містять потенційні «дірки» в своєму коді. А javascript дуже часто застосовується лише як інструмент їх використання. Нерідко в Мережі можна зустріти питання від користувачів соцмереж: що таке javascript error «Вконтакте»? Це досить поширена проблема. Її корінь може ховатися в старому, кеші або ж у присутності вірусів на комп'ютері. Для лікування потрібно спробувати очистити кеш, оновити Java і Flash на ПК. Також дуже часто люди цікавляться тим, що таке javascript void 0. Якщо говорити простою мовою, то веб-розробник через якихось причин вирішив зберегти активність і діяльність будь-якого посилання, при цьому залишаючи за нею можливість обробляти події, наприклад, клік по ній.

Висновок

Отже, що таке javascript? Це легкий у вивченні і застосуванні скриптова мова, який використовується практично на кожному сайті або веб-сервісі в Інтернеті. На його основі створюються і просуваються бібліотеки, розширюють функціонал і спрощують розробку. Стандартних же можливостей javascript цілком вистачає для реалізації більшості завдань, пов'язаних не тільки з веб-програмуванням, але і з прикладними рішеннями.