Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?

77 0 Новини високих технологій

Напевно багато власників комп'ютерів при включенні пристрою бачили на моніторі логотип Energy Star. Ось тільки далеко не всі замислюються про те, що він собою являє. Тому варто окремо подивитися на деякі стандарти Energy Star. Що це за програма, буде зрозуміло, якщо звернути увагу на основні вимоги, що пред'являються до різних пристроїв. І це відноситься не тільки до комп'ютерної техніки і периферії. Коло питань, пов'язаних з основними напрямами програми, набагато ширше.


Energy Star: що це за програма?

Спочатку ця програма була прийнята в США в 1992 році. І тоді, і зараз вважається, що Energy Star – це єдиний міжнародний стандарт енергоефективності обладнання або пристроїв.
Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?
При цьому ще на початку дії програми малося на увазі, що будь-який пристрій, що має такий логотип, використовує так званий економічний режим роботи, при якому в першу чергу споживання енергії знижений на 20-30% у порівнянні зі звичайними моделями (зараз цей показник коливається в межах 40-65%).
Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?
Однак дія програми поширюється і на деякі інші аспекти, а не тільки на енергозбереження. Так, наприклад, з 1995 року дію добровільної сертифікації за стандартами Energy Star було розширено на системи опалення та освітлення, потім була введена система заохочень за досягнення в галузі енергозбереження та використання поновлюваних енергетичних джерел.

Основні напрямки програми

Тепер ще один погляд на стандарт Energy Star. Що це за програма, в загальних рисах зрозуміло. Зупинимося на деяких додаткових аспектах.
Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?
Серед усього того, що сьогодні передбачає дію програми, можна виділити декілька найбільш важливих напрямків:
 • зниження споживання енергії пристроями будь-якого типу;
 • обмеження використання у виробництві важких металів чи отруйних речовин;
 • зниження використання речовин, шкідливих для здоров'я людини та навколишнього середовища;
 • зменшення споживання природних ресурсів за рахунок впровадження вторинної переробки відходів;
 • зменшення відходів і викидів;
 • збільшення терміну служби обладнання за рахунок його модернізації.
 • Якщо подивитися на деякі пункти, як приклад можна привести нові моделі акумуляторів і батарей, які мають більш довгий термін служби. В комп'ютерній техніці можна подивитися на енергозберігаючі монітори, а також пристрої з автоматичним режимом відключення через певний час бездіяльності (той же сплячий режим Windows 10).


  Характеристики і вимоги, що пред'являються

  Оскільки зараз розглядається саме комп'ютерна тематика, зупинимося на деяких вимогах до таких пристроїв кілька докладніше. В якості прикладу візьмемо принтери, сканери, копіри. Тут стандарт Energy Star передбачає автоматичне зниження споживання енергії через 15 хвилин після останньої друку або копіювання, відключення через 30 хвилин після закінчення процесу (тільки для моделей з функцією копіювання), перехід через 30 хвилин в режим очікування і використання в якості пріоритету двостороннього друку.

  Використання програми в комп'ютерній техніці

  З комп'ютерними системами в загальному випадку програма Energy Star взаємодіє досить тісно. Напевно, не потрібно пояснювати, що практично у всіх операційних системах є режим сну або глибокого сну, який за замовчуванням.
  Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?
  Крім того, в тих же Windows-системах є кілька схем енергоспоживання. У заводській настройці встановлений збалансований режим, однак можна зовсім просто встановити знижене енергоспоживання. Що ж стосується самого стандарту для комп'ютерів, він передбачає споживання енергії не більше 200 Вт, перехід в економічний режим через 15 хвилин з відновленням протягом 45 секунд, витрата енергії при відключенні не більше 10 Вт через 30 хвилин з відновленням протягом 75 секунд. Останні параметри застосовуються і для режиму очікування.

  Сплячий режим Windows 10 і зв'язок з Energy Star

  У Windows 10 і нижче вхід у відповідний розділ можна здійснити або через меню параметрів, або через «Панель управління», або через меню правого кліка на значку стану батареї (для ноутбуків) з вибором рядка назви розділу.
  Energy Star: що це за програма і навіщо вона потрібна?
  Тут на вибір можна змінити безліч параметрів, включаючи установку яскравості екрану, часу переходу в сплячий режим, відключення живлення або дисків, дії з кришкою і т. д. Такий підхід стає досить ефективним засобом зниження витрати енергії, адже важко собі уявити, що людина, навіть якщо його робота пов'язана з використанням комп'ютерної техніки, цілий день сидіти перед монітором, не встаючи і нікуди не відлучаючись. У старих системах для таких цілей застосовувався перехід в режим скринсейвера, але зараз всі настройки проводяться виключно через пропоновані схеми електроживлення.

  Замість післямови

  Такі основні положення стандарту Energy Star. Що це за програма, вже, напевно, багато зрозуміли, так само як і те, що вона поширюється не тільки на комп'ютерні пристрої. Якщо охарактеризувати напрями її дії в загальних рисах, тут у наявності не тільки економія, але і безліч питань, пов'язаних з охороною навколишнього середовища, запобігання згубної дії будь-якого типу техніки і на природу, і на здоров'я людини. Ну а прийняття цих стандартів – справа добровільне, оскільки програма спочатку позиціонується саме в такому ракурсі. Але, якщо поглянути на проблеми енергозбереження і захисту навколишнього середовища, важко собі уявити, що в найближчому осяжному майбутньому техніка не сертифікована за цього або будь-якого іншого аналогічного стандарту, буде затребувана. Саме тому практично всі виробники вважають отримання такого сертифіката справою честі.