Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

146 0 Новини високих технологій

Відеоконтролер моделі Intel GMA 3600 має досить скромне швидкодію, і основна його сфера застосування – це низькопродуктивні нетбуки. У подібних мобільних пристроях на перший план виходить вартість і автономність. Саме з цими двома параметрами у цього графічного адаптера повний порядок. А ось продуктивність має низький рівень, якого вистачає лише для вирішення найбільш простих завдань.

Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

Передісторія появи. Ніша рішення

Спочатку інтегровані видеоконтроллеры входили до складу наборів системної логіки. Але постійне вдосконалення напівпровідникових виробів призвело до того, що ступінь інтеграції останніх постійно зростала. В результаті на одну підкладку з центральним процесорним пристроєм стали переноситися і інші елементи обчислювальних систем. Відразу така доля спіткала північний міст набору мікросхем системної плати, а потім і вбудований графічний адаптер. Тому попередники даної відеокарти перебували на материнській платі, а ось Intel Graphics Media Accelerator 3600 компанією-виробником вже був включений до складу процесорного пристрою. Він використовувався в зв'язці з чіпами серії «Атом». Найбільш часто їх можна було зустріти у складі нетбуків. Основна сфера використання розглянутого прискорювача – це низькопродуктивні мобільні обчислювальні системи з високим ступенем автономності.


Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

Основні технічні специфікації і частота

Кремнієвий кристал Intel GMA 3600 проводився по нормам техпроцесу, який відповідав допускам 32 нм. Тактова частота в номінальному режимі була 400 МГц. Також виробник заявляв про те, що цей прискорювач міг виводити відеосигнал відразу на 2 монітори. Знов-таки чекати підтримки формату зображення вище HD в цьому випадку не доводилося. Один з моніторів був системним, а другий підключався до зовнішнього порту з допомогою порти miniHDMI.
Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

Відеопам'ять

Як і будь-яка інша відеокарта Intel, герой даної статті не мав власної оперативної пам'яті. Причому така ситуація є типовою для всіх інтегрованих прискорювачів. Винятком у цьому плані є лише дискретні графічні адаптери, які оснащуються окремим відеобуфером. Тому доводилося для цих цілей використовувати системне ОЗУ. У поєднанні з центральними процесорами, всередині яких знаходився відеоконтролер Intel GMA 3600 використовувався тип пам'яті DDR3. Кількість останньої в найкращому випадку могло досягати 4 Гб, а робочі частоти мікросхем пам'яті могли бути 1333 МГц або 1600 МГц. Як правило, контролери таких мобільних обчислювальних систем могли працювати у двоканальному режимі, і від збільшення кількості встановлених модулів їх продуктивність тільки збільшувалася. Максимальний обсяг відеобуфера в цьому випадку міг досягати 512 Мб. Останнє значення завжди можна було скорегувати в процесі завантаження в Біосі.


Драйвери

Основними операційними системами були для Intel GMA 3600 XP і «Віндовс 7». Також такий контролер на рівні драйверів підтримував і «Вісту». А ось пізні модифікації «Віндовс» такою підтримкою вже точно не можуть похвалитися з тієї причини, що компанія-виробник «Інтел» припинила підтримку такої продукції досить давно. Саме з цієї причини припинили виходити оновлення драйверів для даної платформи. Теоретично можна на таку апаратну основу встановити більш свіжу версію «Віндовс» і проінсталювати драйвери в режимі сумісності, але, як показує практика, це не завжди успішно виходить, і в деяких випадках така мобільна система функціонує не зовсім стабільно.
Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

Тести і порівняння з конкурентами

Дана відеокарта Intel на рівних може суперничати лише із вбудованими відеоконтролерами. В якості опонентів найбільш правильно вибрати GeForce 7000М від NVidia і Radeon X1270 від ATI. Ці акселератори були випущені значно раніше героя цієї статті, але їх розробляли провідні виробники на той момент, і вони націлені на використання в складі десктопних систем. Саме тому у них немає обмеження на рівень споживаної потужності. А ось GMA 3600 навпаки, націлений на мобільні персональні комп'ютери, та рівень споживаної потужності у нього істотно скоректований у бік пониження. В результаті ці прискорювачі в тесті 3DMark06 показали такі результати:
 • Х1270 – 328.
 • GMA3600 – 281.
 • 7000М – 274.
 • Вже одне те, що герой цієї статті обійшов в цьому популярному на сьогоднішній день тестовому синтетичному пакеті представника компанії NVidia, є суттєвим досягненням.

  Сильні і слабкі сторони. Думка власників про це графічний контролер

  Відсутність повноцінної підтримки в нових версіях операційних систем – це основний мінус Intel GMA 3600. Windows 10 наприклад, не має спеціалізованих драйверів для цього прискорювача. У підсумку це може призводити до різних проблем в роботі ПК. До плюсів у цьому випадку можна віднести помірне енергоспоживання і збалансований рівень швидкодії. Все це гармонійно доповнюється демократичною вартістю чіпів. У підсумку все частіше і частіше в складі недорогих нетбуків економ-класу можна зустріти саме такі мікропроцесорні пристрої.
  Intel GMA 3600: ідеальний графічний контролер для нетбуків

  Резюме

  Високої швидкодії спочатку не доводиться очікувати від Intel GMA 3600. Та це й не його завдання. Він більше підходить для виконання найбільш простих додатків, до яких належать різні текстові редактори, табличні редактори і веб-браузери. А ось для чогось більшого такого скромного програмного забезпечення буде вже точно недостатньо. Ще один його плюс – це відмінне поєднання енергоефективності та мініатюрних розмірів. Саме за рахунок такої комбінації такий контролер успішно застосовується в нетбуках бюджетного рівня.