Північний міст в ноутбуці: що це? Як виглядає найважливіший елемент материнської плати?

1034 0 Новини високих технологій

Часто користувачі ноутбуків чують страшну фразу в сервісному центрі по ремонту та обслуговуванню гаджетів: "У вас проблема з північним мостом". Звучить це досить загрозливо. Так що ж таке північний міст в ноутбуці? Що це: міна уповільненої дії чи благо для всього гаджета? Давайте спочатку розглянемо важливе питання про те, чому виникає така проблема, а потім з'ясуємо способи її вирішення. Навіть для звичайного користувача важливо розуміти принципи роботи обох мостів. А знаючи їх, можна не доводити гаджет до такого стану, коли йому будуть потрібні реанімаційні заходи або навіть комп'ютерний патологоанатом.


Північний міст в ноутбуці: що це? Як виглядає найважливіший елемент материнської плати?

Північний міст в ноутбуці: що це?

Відповідь, з одного боку, простий, як виїдене яйце, а з іншого - досить складний, так як через нерозуміння суті цього питання безліч ноутбуків вже вирушило на звалище. Отже, простота відповіді полягає в тому, що це звичайна мікросхема, що виконує роль контролера на материнській платі. Тому виникає цілком законне питання: "Яку функцію виконує північний міст в ноутбуці?" Для того щоб отримати на нього відповідь, варто поглянути на схему взаємодії північного мосту з іншими елементами материнської плати.
Північний міст в ноутбуці: що це? Як виглядає найважливіший елемент материнської плати?
Як видно з цієї схеми, північний міст обслуговує кілька найважливіших елементів комп'ютера. За суті, він пов'язує центральний процесор комп'ютера з оперативною пам'яттю і відеокартою. Згідно комп'ютерної статистикою, високошвидкісні елементи управління. А в тих місцях, де елементи працюють на максимальних частотах, завжди відбувається виділення великої кількості тепла, яке якісно і швидко необхідно відводити з комп'ютера в зовнішнє середовище. І чим могутніше комп'ютер, тим гостріше постає ця проблема. Тому відповісти на питання: "Північний міст в ноутбуці: що це?" - однозначно неможливо.


Ознаки виходу північного мосту з ладу

Чому багатьох користувачів ноутбуків дуже сильно хвилює питання, який можна сформулювати приблизно так: "Які ознаки несправності північного мосту ноутбука?" Тому що ті, хто стикався з цією непростою проблемою, можуть поділитися результатами її вирішення. У більшості випадків, якщо північний міст вийшов з ладу, то практично це означає остаточну смерть ноутбука. Звичайно, існують сервісні центри, які можуть замінити цю мікросхему, але вартість такого ремонту практично порівнянна з вартістю нового або вживаного ноутбука. Причому це спрацює тільки в тому випадку, якщо нова модель ноутбука, тоді можна знайти на нього і новий північний міст. Але навіть при такому збігу обставин ніхто не дасть гарантії, що деталь на сто відсотків підійде для вашого гаджета.
Північний міст в ноутбуці: що це? Як виглядає найважливіший елемент материнської плати?
Отже, які ознаки виходу північного мосту з ладу? Найголовніший симптом наступний: якщо при натисканні кнопки пуску спалахує світлодіод і більше нічого не відбувається, то існує велика ймовірність, що є проблема з південним мостом. А от якщо на екрані з'являється якась інформація або ноутбук видає різні звукові сигнали, то деталь поки що функціонує.

Як захистити північний міст від проблем

Як вже було написано вище, північний міст в ноутбуці є джерелом теплової енергії. Виходячи з цього необхідно і розглядати його захист. Тому відповідь на питання: "Північний міст в ноутбуці: що це?" - може звучати наступним чином: "Це внутрішня піч комп'ютера, яка вимагає постійного відводу тепла". А значить, гарантією довгого життя як самого північного мосту, так і ноутбука в цілому є його справна охолоджувальна система. Деякі користувачі душать свій комп'ютер в буквальному сенсі цього слова, встановлюючи його на м'яке підстава, таке як ковдру, ніж перекривають доступ повітря до системи охолодження.

Чим північний міст відрізняється від південного?

Паралельно з північним мостом в ноутбуці існує і південний. На блок-схемі, наведеній вище, він зображений трохи нижче і тому отримав таку назву. Відповідь на питання про те, що таке північний і південний міст в ноутбуці і чим вони відрізняються один від одного, також можна побачити на цій схемі. Північний і південний мости є контролерами різної периферії материнської плати. Але південний міст, на відміну від свого північного сусіда, працює на більш низькій частоті і тепла виділяє значно менше. Тому він часто не має навіть радіатора.
Північний міст в ноутбуці: що це? Як виглядає найважливіший елемент материнської плати?

Сервісне обслуговування ноутбука - гарантія довгого життя гаджета

Отже, для того щоб в майбутньому не ставити в сервісному центрі запитання: "Північний міст в ноутбуці - що це?", варто регулярно приносити свій гаджет в майстерню, щоб фахівці проводили регламентні роботи з обслуговування системи охолодження. У програму може входити чистка вентиляційної системи комп'ютера і заміна термопасти на процесорі, північному мосту і відеокарті. Але щоб не ризикувати своїм комп'ютером, багато користувачі ставлять спеціальні програми, які моніторять температуру в цих найважливіших точках електронного вироби.