"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

294 0 Новини високих технологій

Багато хто, напевно, чули, що паралельно з Інтернетом існує «Фідонет». Що це таке? FidoNet - це всесвітня комп'ютерна мережа, яка використовується для зв'язку між системами з точки в точку (BBS). Вона використовує систему зберігання та пересилання даних для обміну приватними (електронна пошта) і загальнодоступними (форум) повідомленнями між BBS в мережі, а також іншими файлами і протоколами в деяких випадках.

"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

Що вона являє собою?

«Фідонет» - що це таке? Система FidoNet була заснована на ряді невеликих взаємодіючих програм. Тільки одна з них безпосередньо взаємодіяла з системою BBS і була єдиною частиною, яку потрібно було встановити для підтримки іншого програмного забезпечення. Це значно полегшило з'єднання, і «Фідонет» була однією з небагатьох мереж, яка широко підтримувалася майже всім ПО BBS, а також низкою інших сервісів. Ця модульна конструкція також дозволила FidoNet легко перейти на нові системи стиснення даних, що було важливо в епоху використання модемного зв'язку по телефонних лініях з високими тарифами на міжміський зв'язок.


Поступове поліпшення швидкості модемів на початку 1990-х років у поєднанні з швидким зниженням цін на комп'ютери і системи зберігання робило BBS більш популярними. До середини 1990-х років в експлуатації було майже 40000 систем FidoNet, і завдяки цьому стало можливим спілкуватися з мільйонами користувачів по всьому світу. Широка доступність недорогих підключень до Інтернету, з'явилася в середині 1990-х років, зменшила потреба в системі «Фідонет» для зберігання та пересилання інформації. Прямий набір в локальні системи BBS швидко скоротився. Хоча використання FidoNet значно зменшилося з кінця 1990-х років, мережа продовжує використовуватися навіть сьогодні, незважаючи на те, що підключення до Інтернету стає загальнодоступним.


"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

Походження

Історія походження мережі Фідонет» наступна. Вона бере свій початок з 1980-х років. У 1983 році Том Дженнінгс почав роботу над новою системою комунікацій, розміщеної у MS-DOS, яка стане Fido BBS. Остаточно він створив дану мережу в Сан-Франциско на початку 1984 року. Іншим раннім користувачем був Джон Мадил, який намагався встановити аналогічну систему в Балтіморі. Мережа Фідонет» почала поширюватися з нових точок, і Він зрештою почав підтримувати неофіційний список телефонних номерів, будучи в ньому під першим номером. Розробник мережі випустив першу версію програмного забезпечення FidoNet в червні 1984 року. На початку 1985 року він написав документ, що пояснює сутність мережі Фідонет» (що це таке, ви вже знаєте), а також історію появи системи. У цій версії був FidoNet розроблений як спосіб обміну поштою між двома першими точками.
"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet
На початку 1984 року Бен Бейкер планував створити BBS для нещодавно створеного комп'ютерного клубу. Він мав намір використовувати основну систему CBBS, розміщену на CP/M, і комп'ютер Rainbow 100. Цей ПК містив два процесори, Intel 8088 і Zilog Z80 що дозволяло працювати з MS-DOS і CP/M. В пошуках програмного забезпечення, яке буде працювати на DOS, Бейкер дізнався про «ФидоНете» через Мадила.

Як розвивалася технологія?

ЗА для некомерційної комп'ютерної мережі Фідонет» вимагало внесення змін у драйвер послідовного порту для правильної роботи на Rainbow. Почалися роботи над такими змінами, за участю Дженнінгса, Мадила і Бейкера. Це призвело до того, що всі учасники понесли значні витрати на міжміські дзвінки, так як постійно дзвонили один одному під час розробки або зв'язувалися по електронній пошті. Під час одного з таких дзвінків Бейкер і Дженнінгс обговорили, як було б здорово, якби системи BBS могли автоматично викликати один одного, обмінюючись поштою і файлами. Це дозволило б їм складати повідомлення на локальних комп'ютерах, а потім швидко доставляти їх, а не дзвонити і набирати повідомлення, використовуючи міжміський телефонний зв'язок. У результаті з'явилася нова версія програмного забезпечення, що складається з трьох файлів: FIDO_DECV6 (нова версія самої програми BBS), FIDONET і NODELIST.BBS. Нова версія FIDO BBS мала таймер, який змушував її виходити в зазначений час, зазвичай вночі, і при виході з неї запускалося окремий додаток FIDONET. NODELIST був списком систем Fido BBS, які Дженнінгс вже складав раніше.
"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

Як працює «Фідонет»?

Що це за система і як вона функціонує? Програма FIDONET пізніше стала відома як поштовик. Додаток FIDO було змінено, щоб використовувати раніше невикористовуване числове поле в заголовках повідомлень для зберігання номера вузла для машини, на яку повинно бути доставлено повідомлення.
Адміністративна структура «Фідонет» складається з точок, вузлів і користувачів. Коли програма «Фідонет» запускається, мережа буде шукати в базі даних електронної пошти будь-які повідомлення з номером в цьому полі. Програма збирає всі дані для певного номера вузла в файл, відомий як пакет повідомлень. Після того, як всі пакети були згенеровані, по одному для кожного вузла, програма FIDONET буде шукати номер телефону вузла призначення в NODELIST.BBS і викликати віддалену систему. За умови, що FIDONET працює в одержувача, обидві системи будуть з'єднуватися і, якщо це вдасться, викликає сторона завантажить свій і відповідь пакети даних і потім зупиниться. Після цього FIDONET розпаковує пакет повертається, поміщає отримані повідомлення в сховище локальної системи і переходить до наступного обсягом даних. Коли завантаження завершиться, «Фідонет» відключиться і запустить програму FIDO BBS.
"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

Як зростала популярність мережі?

Комп'ютерна мережа FidoNet почала свою діяльність в 1984 році, і до кінця цього року мала вже 100 вузлів. Стійке зростання тривав протягом 1980-х років, і певне поєднання факторів призвело до її стрімкому розвитку після 1988 року. В першу чергу, це поява більш швидких і менш дорогих модемів, а також зниження вартості жорстких дисків і комп'ютерних систем у цілому.

До квітня 1993 року список вузлів FidoNet містив більше 20000 найменувань. У той час, за оцінками фахівців, кожен вузол мав в середньому близько 200 активних користувачів. З цих 4 мільйонів юзерів половина зазвичай використовувала echomail, загальнодоступні публічні форуми, в той час як близько 200000 користувалися приватною системою мережевої пошти. Протягом усього свого існування мережа стикалася з проблемами управління і конкуренцією. Багато в чому це можна пояснити тим, що межсетевая доставка даних коштувала реальних грошей, а обсяг трафіку зростав швидше, ніж збитки, викликані підвищенням швидкості модему і зниженням вартості міжміського зв'язку. По мірі можливості робилися спроби відшкодувати витрати різними способами, які викликали багато суперечок. Проблеми були настільки серйозними, що Він став називати систему «бій в мережі».
"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet

Зниження популярності

Коли модеми досягли швидкості 288 кбіт/с, витрати протоколів TCP/IP перестали бути настільки неприємними, і доступ до Інтернету по телефонній лінії зв'язку ставав все більш поширеним. До 1995 року популярність «ФидоНета» почала знижуватися, оскільки користувачі відмовилися від локальних систем BBS на користь більш великих сайтів і веб-сторінок, доступ до яких по всьому світу можна було отримати за тією ж ціною, що і до системи BBS. Це також зробило FidoNet дешевше в реалізації, тому що міжмережеві передачі даних можуть бути здійснені також через Інтернет, з мінімальними або нульовими граничними витратами. Але це серйозно послабило всю мета моделі зберігання і пересилки, яка була розроблена спеціально для вирішення проблеми міжміського зв'язку (якої не існує).
"Фідонет" - що це? Міжнародна любительська некомерційна комп'ютерна мережа FidoNet
Список вузлів FidoNet почав скорочуватися, особливо в районах з широкою доступністю інтернет-з'єднань. Ця тенденція до зниження триває, але вона зупинилася приблизно на 2500 вузлах. «Фідонет» залишається популярною в тих областях, де доступ в Інтернет утруднений або занадто доріг.

Відродження

В даний час спостерігається ретро-рух, який призводить до повільного збільшення числа підключених до Інтернету BBS і вузлів. Було проведено реформування «Фідонет», в результаті чого Telnet, Rlogin і SSH використовуються між цими системами. Це означає, що ви можете спілкуватися з багатьма BBS по всьому світу так само дешево, як і по сусідству. Крім того, Usenet та інтернет-пошта додано разом з довгими іменами файлів у багато нові версії програмного забезпечення BBS, деякі з яких є безкоштовними, що призводить до розширення використання. Слабозорі та слабочуючі користувачі також можуть отримати доступ до цього краще, ніж до Інтернету в цілому, оскільки інтерфейси для них мають справу головним чином з текстом ASCII, який існує в більшості BBS. Це допомагає їм спілкуватися без ускладнень зображень і аудіо в інтернет-пошті та спілкування в цілому.

Як використовувати цю мережу?

Як підключити «Фідонет» в наш час? Щоб потрапити в мережу FidoNet, вам потрібно мати кілька різних складових:
 • Комп'ютер - підійде практично будь-який домашній ПК.
 • Модем для підключення вашого комп'ютера до іншого через телефонну лінію.
 • Програмне забезпечення «Фідонет».
 • Номер телефону BBS для дзвінка через модем.
 • Хоча використання FidoNet різко скоротилася в порівнянні з його застосуванням до середини 1990-х років, мережа все ще використовується у багатьох країнах, особливо в Росії та колишніх республіках СРСР. Деякі BBS, в тому числі ті, які зараз доступні для користувачів, що підключаються до Інтернету через telnet. Також зберігають свої канали FidoNet netmail і echomail.

  Які проблеми зараз спостерігаються?

  Деякі конференції эхопочты FidoNet доступні через шлюзи з ієрархією новин Usenet з використанням програмного забезпечення, такого як UFGate. Є також поштові сервіси для обміну повідомленнями між Інтернетом і FidoNet. Широко поширене хакерство і спам в електронній пошті з боку Інтернету привели до того, що деякі шлюзи (наприклад, колишній шлюз 1: 1/31 IEEE fidonet.org) стали непридатними для використання або повністю припинили роботу.

  Популярі новини
  Загрузка...