Охолодження північного мосту: позбавляємося від перегріву

306 0 Новини високих технологій

Північний і південний мости - основні складові чіпсета материнської плати. Вони призначені для управління всіма пристроями комп'ютера, але якщо південному мосту дісталася роль "молодшого брата", керуючого нехай і важливі, але нешвидким процесами взаємодії всередині і між інтерфейсами плати (контролери дисків, мережевих та аудіо тощо), то північний міст використовується в якості "важкої артилерії", оскільки відповідає за процесор, оперативну пам'ять, відеоадаптер, а також контролює всі процеси зв'язки між цими компонентами і контролером південного мосту. Іншими словами, його доля - управління пристроями, на які припадає максимальне навантаження під час роботи комп'ютера.

Розташування

Являє собою упаяний в системну плату чіп, розташований на північній (тобто верхній) її стороні і укритий радіатором охолодження. Північний міст на більшій частині материнських плат охолоджується пасивним відведенням тепла, в той час як активне охолодження з використанням кулера - прерогатива потужних систем, розрахованих на екстремальні навантаження. Це можуть бути ігрові комп'ютери, графічні станції та сервера.


Охолодження північного мосту: позбавляємося від перегріву

Тепловідвід

Стандартного тепловідведення для успішного охолодження північного мосту вистачає в більшості випадків, в тому числі і при апгрейді системи, однак нерідкі ситуації, при яких користувачі розганяють свої комп'ютери, збільшуючи частоту системної плати, процесора або відеокарти для збільшення продуктивності ПК. Це, в свою чергу, неминуче веде і до збільшення тепловиділення цих компонентів. А враховуючи вельми близьке з ними сусідство і власну вищу температуру, заводського охолодження північного мосту в таких випадках може вже і не вистачити, що загрожує вельми неприємними наслідками, аж до виходу чіпа з ладу. Результатом при такому розвитку подій, найімовірніше, буде заміна материнської плати, оскільки ремонт виявляється економічно недоцільний.


Готові варіанти систем охолодження

У випадках можливого перегріву пошуки системи охолодження північного мосту материнської плати, як правило, починаються з визначення формфактора комп'ютера. Для різних розмірів плат (mini-ATX, micro-ATX або ATX) існують певні рішення, тому при замовленні через Інтернет (а найчастіше подібні пристрої саме так зараз і купуються) важливо враховувати габарити комп'ютера і розміри встановлених компонентів.
Охолодження північного мосту: позбавляємося від перегріву

Збірка системи охолодження північного мосту своїми руками

В торгових точках в даний час вибір подібних систем досить убогий: в основному у продажу є блоки кулер-радіатор для охолодження процесорів, тому власникам потребують більш ефективний тепловідвід комп'ютерів найчастіше доводиться збирати власні конструкції, проявляючи чудеса винахідливості. У хід йдуть радіатори від старих процесорів, до них кріпляться різними способами вентилятори, перепаиваются роз'єми живлення, а потім вийшов гібрид встановлюється в надра комп'ютера. Причому нерідко ефективність охолодження виявляється дуже високою.

Рекомендації по складанню

Якщо ситуація не дозволяє з тих чи інших причин придбати готове рішення, і залишається сподіватися тільки на власні руки і кмітливість, слід дотримуватися кількох важливих рекомендацій.
Охолодження північного мосту: позбавляємося від перегріву
 • Ретельно виміряти всі відстані, щоб нова система не перекривала відеокарту, оперативну пам'ять і процесор.
 • Витягти перед установкою відеокарту, оперативну пам'ять і при необхідності процесор. Заодно не завадить чистка систем охолодження (і, можливо, заміна термопасти) на процесор і відеокарту.
 • Без крайньої необхідності не демонтувати "рідний" радіатор охолодження північного мосту. По-перше, це загрожує втратою гарантії (зрозуміло, якщо вона ще діє). По-друге, він може бути закріплений на чіпі з допомогою шару спеціальної клейкої термопасти, прибирання і заміна якої в умовах обмеженого простору - досить довгий і непростий процес. Якщо радіатор кріпиться спеціальними затискачами, для його демонтажу потрібно доступ до задньої частини материнської плати, що теж не завжди здійсненно без розбирання комп'ютера.
 • У більшості випадків достатньо додавання відповідного за розміром кулера, який можна закріпити за допомогою супер клею (з обережністю!) або невеликими саморізами, ввинченными у проміжки між ламелями радіатора. Іноді конструкція радіатора дозволяє використовувати скотч, на який зверху наноситься суперклей, а потім приклеюється вентилятор (наприклад, радіатори охолодження північного мосту Gigabyte).
 • Охолодження північного мосту: позбавляємося від перегріву
 • Якщо без комплексної заміни вирішити завдання все ж не представляється можливим, всі дії проводять при повністю вільної від підключених пристроїв системної платі. У разі кріплення затискного проблем виникнути не повинно, а от з клейким підставою доведеться повозитися. Знадобиться розчинник (рідина для зняття лаку, бензин для запальничок чи горілка), ватні палички і стара пластикова карта. Для установки можна використовувати класичну КПТ-8 (затискний монтаж) або термоклей (клейовий монтаж).
 • Уникати потрапляння розчинника, термопасти і клею на інші сайти материнської плати.
 • Якщо все зроблено правильно, температурні показники на кожному з тестів у різних режимах навантаження будуть знаходитися в межах норми, продовжуючи тим самим термін служби системної плати.

  Популярі новини
  Загрузка...