Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?

79 0 Новини високих технологій

Інтернет створює величезні можливості для розвитку світової економіки і окремих її елементів. Тому сьогодні нікому не потрібно пояснювати, як важливо кожній компанії мати свій сайт, незалежно від обсягу виробничих потужностей або валового доходу. Грамотно створена web-сторінка здатна принести колосальні результати. Ті, хто не займається професійно розробкою сайтів, на стадії проектування можуть зустріти безліч підводних каменів. Як їх уникнути, ми розповімо в цій статті.


Що таке архітектура сайту?

Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?
Починати створення прийнято з розробки архітектури. Архітектура сайту – це якась блок-схема, так сказати, скелет, в якому відображені всі основні компоненти інтернет-ресурсу. Незайвим було б зазначити, що ефективніше спочатку детально опрацювати архітектуру, ніж згодом її постійно змінювати і допрацьовувати.

Етапи складання архітектури сайту

Архітектура сайту може в різних випадках відрізнятися, але загалом цей процес проходить такі етапи:
 • Виявлення цілі інтернет-майданчики.
 • Формування першочергових завдань сайту, виходячи з головної мети.
 • Оптимізація.
 • Етап 1: виявлення головної мети

  Щоб отримати потрібний результат, потрібно зрозуміти, яким ви бачите свій сайт, тобто визначити його тип:
 • Сайт-візитка. Можливо, ви – професійний фотограф, в такому випадку найкращим варіантом буде сайт-візитка. Цього буде достатньо, щоб відобразити загальну інформацію, контакти і галерею робіт.
 • Landing page. Це найчастіше сайт-одностраничник або містить 2-3 сторінки. Основна мета – стимулювати людину зробити певну дію: заповнити анкету, замовити дзвінок, купити товар.
 • Сайт комерційної організації. Він грає роль скоріше іміджевої реклами, що прагне створити у свідомості споживачів сприятливий образ даної компанії. Може складатися з декількох тематичних сторінок: про компанію, товар/послуги (іноді з додаванням прайс-листа), контакти та ін
 • Інтернет-магазин. Надає можливість користувачам самостійно вибрати та оплатити товар або послугу через Інтернет. Підходить компаніям з широким товарним поруч і налагодженою системою взаємозв'язку всіх внутрішніх структур організації.
 • Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?



  Якщо ви зважилися на створення сайту з нуля, потрібно враховувати його доцільність. Так, наприклад, немає необхідності розробляти повноцінний онлайн-магазин для більшості компаній, зайнятих у сфері послуг (перукарня, адвокатська контора, бюро перекладів, ріелторська компанія та ін). В даному випадку оптимальним варіантом буде сайт комерційної компанії, в якому можна зробити акцент на інформаційній складовій: розписати історію/репутацію організації, якість надаваних послуг, опублікувати відгуки клієнтів, поділитися здобутками.

  Етап 2: формування технічного завдання

  Якщо ви визначилися з типом планованого сайту, далі потрібно вирішити, які функції він виконуватиме. На цьому етапі повинна бути продумана сама архітектура сайту, тобто основні розділи. Слід вивчити цільову аудиторію і зробити так, щоб проект сайту містив в собі все те, що, на вашу думку, буде важливо для кінцевого споживача.
  Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?
  Візьмемо для прикладу сайт туристичної компанії. Крім стандартних розділів: «головна», «про компанії», «послуги», «контакти» - сюди можна додати розділ «відгуки», «акції/гарячі тури». Крім того, набагато більшу корисність для обох сторін такий ресурс принесе, якщо буде передбачена можливість для користувачів зареєструватися і завести на ньому особистий кабінет. Також практика показує, що більшої ефективності можна досягти, якщо розмістити на сторінці спеціальну форму пошуку турів. Таким чином, плануючи приблизну структуру сайту, потрібно визначитися не лише з кількістю розділів, але і з набором інструментів (форма пошуку товару/послуги, пошукова рядок, фільтр, форма «замовити дзвінок», «залишити відгук», онлайн-консультація, карта або схема проїзду тощо).

  Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?

  Етап 3: Виконання технічного завдання та оптимізація архітектури

  Після того як приблизний проект сайту готовий і ви продумали його головні підсистеми, потрібно приступити до опрацювання їх складових. Ось тут і виникає безліч так званих підводних каменів. Далі можна піти двома шляхами: зробити все самостійно або довірити розробку і оформлення інтернет-сайтів професійної компанії. Вирішувати, звичайно, вам, але, забігаючи вперед, скажімо, результат може бути один і той же, якщо підійти до справи правильно.
  Правильна архітектура сайту. Як уникнути помилок?

  Як зробити сайт самостійно?

  Самостійно зайнятися створенням веб-ресурсу можливо й не володіючи великими знаннями в програмуванні. Для цього можна скористатися безкоштовними конструктороми сайту (ucoz.ru, ruwix.com, nethouse.ru, a5.ru та ін), на яких вам запропонують вибрати один з готових шаблонів і додати свій контент. Незалежно від того, самі ви будете займатися розробкою або довіритеся професійної компанії, перш ніж почати створення сайту з нуля, потрібно вивчити семантичне ядро, тобто виявити список ключових фраз, по яких користувач шукає вашу послугу/товар в Інтернеті. Ці ключі потрібно прописати в підпунктах меню або товарних позиціях каталогу. Це значно збільшить індексацію сайту в пошукових системах, тобто підвищить його рейтинг.
  На додаток наведемо кілька рекомендацій для оптимізації архітектури і сайту в цілому:
 • Внутрішня перелінковка і гіперпосилання (розміщення посилань для переміщення з однієї внутрішньої сторінки на іншу. Наприклад: «з цим товаром купують»).
 • Різні варіанти написання ключових слів («шини Michelin»/«шини Мішлен»).
 • Сайт на декількох мовах (у разі якщо до складу цільової аудиторії входять користувачі з різних країн)
 • Зручна навігація, побудована за принципом: чим простіше, тим краще.