Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи

290 0 Новини високих технологій

Жорсткий диск в будь-якому комп'ютерному пристрої є одним з найголовніших елементів, без яких робота комп'ютера неможлива в принципі (якщо не вважати завантаження операційної системи з зовнішнього носія і збереження інформації саме на ньому). Однак далеко не завжди вінчестер працює на повну потужність, що позначається і на продуктивності всієї системи в цілому. Про те, як прискорити роботу жорсткого диска різними методами, далі і піде мова. Однак відразу слід звернути увагу на той факт, що застарілі моделі HDD, мають межа швидкості обертання 5600 об/хв, особливо оптимізувати не вийде, хоча деякі дії загального плану зробити все ж можна. Розглянемо основні напрями, пов'язані з підвищенням швидкості роботи HDD і зупинимося на кожному з них максимально детально. Але для початку давайте з'ясуємо, навіщо все це потрібно, адже якщо вінчестер має якийсь ліміт, який обмежує швидкість доступу до нього, як кажуть, вище голови не стрибнеш.


Для чого потрібне прискорення роботи HDD?

Говорячи про те, для чого потрібні описувані нижче дії слід чітко розуміти, що чим вище швидкість обігу до вінчестер, тим швидше веде себе операційна система і встановлені в її середовищі програми, причому навіть на мінімально відповідають їх вимогам комп'ютерних конфігураціях. Грубо кажучи, за рахунок підвищення швидкості зчитування інформації з диска або запису на нього якихось даних програмна та програмна середа працює швидше.

Основні методи підвищення швидкості

Що ж стосується основних методик, які застосовуються для прискорення доступу до HDD, звичайними налаштуваннями оптимального режиму роботи, як це передбачається для деяких інших «залізних» компонентів, справа не обмежується. І дуже часто не варто скидати з рахунків програмні методи, які не меншою мірою сприяють підвищенню продуктивності вінчестера і, як наслідок, всієї системи в цілому. Але головними напрямками, які слід знати кожному користувачеві і застосовувати їх у практичному відношенні, є наступні:


 • вибір оптимального режиму роботи самого пристрою;
 • оптимізація доступу за рахунок застосування програмних налаштувань операційної системи;
 • очищення диска від комп'ютерного сміття;
 • відключення непотрібних програм, що уповільнюють його роботу;
 • регулярна дефрагментація (для пристроїв класу SSD застосовувати її не потрібно і навіть протипоказане);
 • оптимальна настройка використання віртуальної пам'яті;
 • усунення помилок диска і виправлення збійних секторів.
 • Як прискорити роботу жорсткого диска через БІОС?

  Тепер перейдемо до практичних дій. Для початку давайте подивимося, як прискорити роботу жорсткого диска на ноутбуці або стаціонарному комп'ютерному терміналі, поки не враховуючи використання інструментарію операційних систем. В даному випадку мова, звичайно ж, йде про первинних системах введення/виведення BIOS і UEFI. Другі є більш новими, однак налаштування, що стосуються роботи вінчестерів в них практично ідентичні. Першим ділом при включенні комп'ютера або ноутбука потрібно зайти в параметри первинної системи, використовуючи для цього клавішу Del (для стаціонарних комп'ютерів) або передбачені для цієї комбінації на ноутбуках (різнитися вони можуть досить сильно). Тут потрібно знайти пункт, який відповідає за режим роботи контролера SATA. Він може перебувати в конфігурації обладнання або присутні в параметрах периферійних пристроїв (все залежить від виробника чіпа і розробника програмного забезпечення BIOS/UEFI. Як прискорити роботу жорсткого диска?
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  Поради більшості експертів зводяться до того, щоб включити режим AHCI, який, якщо можна так сказати, є більш просунутим в порівнянні з IDE. Правда, в цьому випадку слід приготуватися до появи можливих проблем при завантаженні системи, а виконувати установку такого режиму рекомендується виключно при наявності відповідних знань. Крім того, при відключенні режиму IDE в разі повторної інсталяції операційної системи будуть з'являтися помилки, або Windows не встановиться взагалі.

  Перегляд режимів роботи через «Диспетчер пристроїв»

  Тепер зупинимося на тому, як прискорити роботу жорсткого диска Windows 7 або в будь-якій іншій системі з вибором аналогічних параметрів безпосередньо в їх налаштуваннях. Але і тут потрібно чітко розуміти, що в опції, виставлені в BIOS, мають найвищий пріоритет, тому в середовищі операційної системи перемкнути режим роботи контролера виходить не завжди.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  Тим не менше для отримання інформації про потрібному режимі слід викликати стандартний Диспетчер пристроїв» (devmgmt.msc), знайти в списку обладнання потрібні контролери і переконатися, що вони призначені для використання таких стандартних режимів. Якщо у властивостях буде вказана помилка 45 говорить про те, що даний пристрій вимкнено або не використовується, це можна трактувати, як чітке вимоги перемикання потрібного режиму саме в первинній системі.

  Вибір режиму роботи диска в реєстрі

  А ось якщо розбиратися в тому, як прискорити роботу жорсткого диска в Windows 10 і нижче з переглядом або зміною зазначених вище параметрів в реєстрі, тут як раз і можна виконати необхідні дії, навіть якщо в «Диспетчері пристроїв» вони недоступні. У редакторі (regedit) слід використовувати гілку HKLM і знайти в ній каталог iaStorV.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  У ньому для перемикання в режим AHCI значення ключа Start необхідно змінити на нуль. Говорячи про те, як прискорити роботу жорсткого диска в Windows 10 і нижче саме через реєстр, не можна обійти стороною ще один ключ.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  В цьому ж каталозі є підпапка StartOverride з параметром «0», значення якого теж потрібно виставити на нуль. Аналогічно змінюються дві точно такі ж записи в папках storahci і msahci. По завершенні редагування опцій, редактор слід закрити і виконати повний рестарт системи, проте в перший раз настійно рекомендується використовувати завантаження виключно в безпечному режимі.

  Як прискорити роботи жорсткого диска: налаштування параметрів оптимізації продуктивності

  Оптимізувати роботу вінчестера через параметри властивостей, пропоновані операційною системою, теж можна. Як прискорити роботу жорсткого диска в Windows 8 або в аналогічних ОС в цьому випадку? Теж просто! Скористайтеся «Диспетчер пристроїв», в розділі дискових накопичувачів знайдіть свій вінчестер, через меню ПКМ відкрийте його властивості і перейдіть на вкладку політик. Тут буде представлений пункт активації оптимальної продуктивності, який і потрібно задіяти. Проте його може і не бути.

  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  По всій видимості, замість цього будуть вказані параметри дозволу кешування запису або оптимізації для виконання. Відповідно, їх і потрібно буде активувати. Ще одна рекомендація щодо оптимізації роботи вінчестера полягає в тому, щоб використовувати режим прямого доступу до оперативної пам'яті (DMA або Ultra DMA), який можна встановити через додаткові параметри контролера. Для деяких моделей такий доступ задається за замовчуванням, а відповідного пункту, доступного для налаштування, може і не бути. У деяких випадках такі параметри змінити буде неможливо без початкового перемикання на IDE в BIOS. Примітка: незважаючи на те, що Windows пропонує використовувати такі параметри, для старих вінчестерів їх слід виставляти тільки при повній впевненості у підтримці самим пристроєм, оскільки воно просто може вийти з ладу.

  Своєчасне видалення комп'ютерного сміття та очищення диска

  Багатьом попередні методи можуть здатися дещо незрозумілими, так що тепер, що називається, спустимося на землю і подивимося, як прискорити роботу жорсткого диска за рахунок використання інструментів і методів, знайомих кожному мало-мальськи грамотного користувача. І поки зупинимося на факторах, які швидкодію вінчестера впливають лише побічно.
  Як відомо, у будь-якій операційній системі у міру функціонування і її самої, і що встановлені в її середовищі програм постійно накопичується величезна кількість тимчасових файлів, застарілих об'єктів або залишків після видалення деяких додатків. Сюди ж можна віднести і збережені контрольні точки відновлення і навіть деякі апдейти, які висять мертвим вантажем в системі. Весь цей сміття потрібно регулярно підчищати.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  В найпростішому випадку можна скористатися стандартним засобом очищення диска, яке є в будь-якій системі Windows, і виконати її для всіх дисків і розділів. Для видалення додаткових компонентів слід задіяти очищення системних файлів. Однак, можна поступити набагато простіше, використовуючи для таких цілей спеціальні програми-оптимізатори, в яких є відповідні модулі.

  Управління автозавантаженням операційної системи

  В автозавантаженні теж може знаходитися досить велика кількість програмних модулів, які стартують разом з ОС. Якщо розбиратися в тому, як прискорити роботу жорсткого диска, що їх теж не можна обійти стороною хоча б через те, що занадто велика кількість непотрібних фонових служб впливає на продуктивність.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  Провести деактивацію непотрібних компонентів Windows 7 і нижче можна через відповідний розділ в конфігурації (msconfig), у версіях 8 і 10 знайти його можна прямо в «Диспетчері завдань». Однак там буде показано далеко не все, що можна деактивувати.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  Для отримання додаткових відомостей краще скористатися тими ж оптимізаторами, серед яких оптимальним варіантом стане програма CCleaner, але іноді видалити автостарт запису можна безпосередньо в реєстрі (тільки для досвідчених користувачів).

  Виконання дефрагментації

  Дефрагментація теж являє собою досить потужний інструмент прискорення доступу до диска, але, як вже було сказано вище, для носіїв SSD не використовується. А ось на звичайних вінчестерах упорядкування часто використовуваних файлів виробляти потрібно в обов'язковому порядку. Знову ж таки, застосовувати для цього можна і власні інструменти операційної системи, і стороннє програмне забезпечення сторонніх розробників.

  Дії з віртуальною пам'яттю

  Нарешті, давайте подивимося, як прискорити роботу жорсткого диска з Windows 10 на ноутбуці або настільному ПК за рахунок зміни параметрів віртуальної пам'яті, за використання якої відповідає файл підкачки. У разі її задіяння замість оперативної пам'яті резервується дисковий простір самого вінчестера. При завищеному значенні розміру файлу підкачки на жорсткому диску проводиться надмірно часте звернення, що і знижує швидкість його роботи в цілому. За великим рахунком, від використання файлу підкачки можна відмовитися взагалі. Думки фахівців з цього приводу розходяться. Одні вважають, що відключати його повністю можна тільки при наявності 8 Гб оперативної пам'яті і вище. Інші вважають, що навіть при 1 Гб ОЗУ нічого страшного не трапиться. А фахівці Microsoft стверджують, що вибір розміру краще залишити операційній системі. Хто правий? Як не дивно, праві всі.
  Як прискорити роботу жорсткого диска: налаштування операційної системи
  Але виходячи з практичних міркувань можна порадити відключати використання віртуальної пам'яті тільки в тому випадку, якщо комп'ютер або ноутбук користувачеві потрібен виключно для роботи з офісними пакетами або для доступу в інтернет. А ось при використанні ресурсномістких інженерних програм, графічних, звукових або видеоредакторов з такими параметрами краще не жартувати.

  Усунення помилок і виправлення битих секторів

  Ну, і наостанок залишилося розглянути, як прискорити роботу жорсткого диска, за рахунок своєчасного виявлення помилок, які можуть бути присутніми на вінчестері, збійних або нечитаних секторів, звернення до яких може провокувати гальмування. На жаль, сама операційна система попередження про такого роду проблеми видає тільки в самих крайніх випадках. Тому краще проводити регулярну перевірку самостійно. В якості найпростішого методу можна порадити використання стандартного засобу, але якщо у вас є знання і досвід роботи з командним рядком, краще застосовувати її інструментарій. За аналогією з вищеописаними ситуаціями для виконання автоматизованої перевірки з виправленням можливих збоїв непогано підійдуть спеціальні програми, призначені для комплексного догляду за системою або вузькоспрямовані програми.

  Популярі новини
  Загрузка...