Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?

466 0 Новини високих технологій

Персональний комп'ютер вже давно присутній майже в кожній родині. Завдяки стрімкому розвитку техніки і електроніки комп'ютери, що займали цілі зали ще якихось 40-50 років тому, сьогодні цілком собі уміщаються на письмовому столі. Сучасна людина вже не сприймає наявність персонального комп'ютера в будинку як розкіш, в наші дні це і інструмент для роботи, і центр розваг, і засіб для пошуку необхідної інформації. Кожен користувач персонального комп'ютера повинен знати, з яких частин складається комп'ютер, щоб, модернізуючи або здаючи його в ремонт, не стати жертвою недобросовісних продавців чи ремонтників, а витратити вкладені кошти максимально ефективно.

Загальне пристрій комп'ютера

Будь-який сучасний комп'ютер складається з зовнішніх пристроїв, що підключаються (периферії) і внутрішніх модулів, знаходяться в системному блоці. До периферії належать принтери, монітори, мишки, клавіатури і безліч інших пристроїв, що підключаються до системного блоку комп'ютера і конструктивно відокремлені від нього. З яких основних частин складається комп'ютер?


Це залежить від того, з якою метою використовується конкретний персональний комп'ютер. Умовно можна розділити по завданням на офісні, графічні, робочі станції і ігрові. Від того, з якою метою використовується ПК, залежить наявність або відсутність деяких комплектуючих всередині системного блоку. Нижче ми розглянемо більш докладно, з яких частин складається комп'ютер. Це дуже важливо знати, адже є основні комплектуючі, без яких не можна обійтися, а також ті, які присутні в кожному персональному комп'ютері.

З яких частин складається комп'ютер

Перше, що ми бачимо, дивлячись на персональний комп'ютер, – це корпус, всередині якого, власне, і закріплені інші внутрішні частини. Корпуси комп'ютерів розрізняються за розміром і, відповідно, типорозміру підтримуваних материнських плат. Далі ми докладно розглянемо ті елементи, які ховаються всередині корпусу ПК.


Материнська плата

Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?
Основа всього комп'ютера, без якого жоден ПК не може функціонувати – це материнська плата. Вона є сполучною ланкою між іншими частинами комп'ютера. Вона виконує роль нервової системи, передаючи сигнали від мозку – процесора до іншим частинам ПК. Материнські плати розрізняються між собою розмірами (mATX, ATX, E-ATX, ATX і ін), сокетом (гніздом, куди вставляється процесор), тип підтримуваної пам'яті (DDR, DDR2 DDR3 DDR4), наявністю і кількістю слотів (інтерфейсів або шин) для підключення всіляких карт розширення (відеокарт, мережевих, звукових та ін).

Процесор

Центральний процесор – це серце і мозок будь-якого комп'ютера. Він займається обробкою даних, які надходять від працюючих програм, і управляє потоками цих даних. Процесори, крім виробника (найбільші – Intel і AMD), розрізняються по тактовій частоті – найважливіший параметр, що показує кількість виконуваних операцій в секунду, кількістю ядер (кількість процесорів, які займаються паралельною обробкою даних, розташованих в одному фізичному корпусі), тип підтримуваної оперативної пам'яті і конструктивним виконанням (сокет). Будь-який процесор має потребу в охолодженні, тому, заглянувши всередину системного блоку, ви побачите радіатор з вентилятором, який повністю притискається спеціальними засувками до материнської плати і не дає перегріватися процесору.

Оперативна пам'ять

Оперативна пам'ять (ОЗП) призначена для зберігання інформації, яка може знадобитися процесору в найкоротші терміни (сюди поміщаються дані запущених програм, служби операційної системи тощо). На відміну від жорстких дисків, для зберігання інформації вимагає джерело живлення, тобто при виключенні комп'ютера вся інформація з ОЗП видаляється (саме тому при незапланованому вимиканні живлення ПК дані відкритих програм не зберігаються). Оперативна пам'ять розрізняється за типом (DDR,SO-DIMM DDR3 і ін), частоті, реєстрова (для серверів) чи ні.

Жорсткий диск

Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?
Жорсткий диск – пристрій для зберігання інформації. На відміну від ОЗП, пам'ять жорсткого диска є незалежною, що дозволяє зберігати дані навіть при вимиканні комп'ютера. В даний час застосовуються 2 різних види твердотільних накопичувачів: HDD (Hard Disc Drive) і SSD (Solid State Drive). Основними характеристиками жорстких дисків є обсяг (максимальна кількість інформації, яке може бути записано на диск) і швидкість читання/запису.

Відеокарта

Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?
Відеокарта – це пристрій для виводу зображення з комп'ютера на екран монітора. Відеокарти бувають вбудовані (відеоядро убудований у чіпсет материнської плати або в центральний процесор) і зовнішні, які підключаються до материнської плати комп'ютера через спеціальний роз'єм PCI-Express. Як правило, вбудовані відеокарти мають досить посередні характеристики і призначені для роботи з офісними додатками, перегляду відео і невимогливих ігор. Основними характеристиками відеокарти є частота графічного процесора і пам'яті, розрядність шини та об'єм відеопам'яті.

Звукова карта

Звукова карта – пристрій, призначений для виведення звукового сигналу на зовнішні пристрої (навушники, мікрофон, акустичні колонки тощо) В переважній більшості комп'ютерів звукова карта розпаяні на материнській платі. Але бувають і зовнішні звукові карти, які відрізняються від вбудованих більш високою якістю відтвореного звуку.

Мережева карта

Мережева карта – пристрій, що необхідно для об'єднання комп'ютера в мережу з іншими комп'ютерами, завдяки чому з'являється можливість обміну інформацією з високою швидкістю між ними. Так само, як і звукова карта, в сучасних комп'ютерах мережева карта розпаяні на материнській платі.

Блок живлення

Блок живлення – пристрій, який перетворює енергію з побутової електромережі в електроенергію з заданими параметрами, необхідну для роботи всіх частин комп'ютера. Основними характеристиками блоку живлення є його потужність і ККД. Важливо, щоб потужність була достатньою для роботи всіх модулів, що підключаються, інакше при пікових навантаженнях комп'ютер просто буде вимикатися.

Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?
Вище ми розглянули, з яких частин складається системний блок комп'ютера. Без цих пристроїв жоден комп'ютер не зможе повноцінно працювати. Але крім них, всередині системного блоку може бути підключено через різні інтерфейси безліч інших пристроїв, таких як додаткові порти для підключення зовнішніх пристроїв (USB, LPT та ін), тб-тюнери, звукові і мережеві карти. Але вони не є обов'язковими і використовуються лише у разі необхідності.

Зовнішні частини комп'ютера

Пристрій ПК. З яких частин складається комп'ютер?
Відповідаючи на питання, з яких частин складається комп'ютер, слід згадати і про зовнішніх пристроях. До них належать монітор, клавіатуру, мишу, відеокамеру та акустичну систему. Монітори розрізняються між собою діагоналлю, типом матриці і використовується підсвічування (мова йде про рідкокристалічних моніторах, т. к. монітори з електронно-променевою трубкою вже не випускаються і практично повсюдно витіснені більш технологічними TFT-моніторами), частотою оновлення зображення. Також до зовнішніх пристроїв комп'ютера належать численні засоби для введення і виведення різної інформації: принтери, сканери, МФУ, проектори, джойстики і т. д.

Висновок

У цій статті ми розглянули, з чого складається персональний комп'ютер. Інформатика в школі дає більш докладні і розгорнуті знання. Вивчаючи її, ви зможете зрозуміти основні принципи складання ПК своїми руками. А от щоб глибше вникнути в суть роботи та експлуатації, наприклад, розібратися, з яких частин складається шина комп'ютера, рекомендується вивчати технічні характеристики обладнання, що виходить за рамки даної статті.

Популярі новини
Загрузка...