Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти

1285 0 Новини високих технологій

Більшість користувачів знає, що іноді для зменшення розміру вихідних файлів з метою підвищення зручності їх зберігання чи відправлення, наприклад, по електронній пошті застосовується стиснення. Однак чомусь у цьому випадку асоціація відбувається тільки з програмами-архіваторами, а інші методики стиснення даних в розрахунок не приймаються. Далі буде розглянуто, від чого залежить ступінь стиснення файлу, на прикладі декількох найбільш поширених ситуацій.

Що мається на увазі під ступенем стиснення файлу?

Почнемо з теоретичних питань. Що ж таке ступінь стиснення файлу? Виходячи з найпростіших трактувань цього терміну, під ним мається на увазі співвідношення розміру кінцевого (стисненого) об'єкта до початкового об'єму. Однак таке пояснення більшою мірою може відноситися виключно до архівних даних, оскільки абсолютно не зачіпає деякі питання, пов'язані зі зміною формату мультимедіа, де стиснення також дуже поширене. В загальному ж, говорити про те, що ступінь стиснення файлу залежить тільки від якогось одного ознаки, не можна. В даному випадку роль грає і тип об'єкта, що використовуються для стискання даних програми, і швидкість проведення процесу стиснення. Далі коротко зупинимось на деяких важливих аспектах, які можуть вплинути на кінцевий результат зменшення розміру вихідних даних.


Ступінь стиснення файлу залежить тільки від типу файлу: так це насправді?

Так, дійсно, тип стислих даних надає на зменшення кінцевого розміру файлу досить великий вплив, і далеко не всі формати можна піддати таких процедур. Пояснити це можна на прикладі звукових файлів формату MP3 які спочатку вже самим по собі є стисненими.
Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти
При спробі упаковки таких даних в архів істотного зменшення розміру домогтися практично неможливо. Те ж саме стосується формату WAV. Однак, якщо провести не стиск, а перекодування з WAV в MP3 розмір можна зменшити раз в десять і більше. Багато користувачів тут же і відштовхуються від того, що ступінь стиснення файлу залежить саме від початкового і кінцевого формату. Це не зовсім так, оскільки важливу роль відіграє і застосовуваний алгоритм перекодування, про що буде сказано окремо. А поки зупинимося на використанні архіваторів.


Від чого залежить ступінь стиснення файлу при упаковці в архів?

Щоб спочатку зрозуміти суть стиснення такого типу, для простоти пояснення в приклад наведемо самий звичайний архіватор WinRAR. Типи упаковуються даних не чіпаємо, а основну увагу зосередимо на інструментах самого додатка.
Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти
Для початку варто звернути увагу на кінцевий формат архіву, а також на використовуваний метод упаковки. Зрозуміло, що в цьому випадку ступінь стиснення файлу архівацією залежить від бажаної методики. При швидкісному методі стиснення буде мінімальним, але при встановленні максимального ступеня стиснення розмір буде зменшено більш істотно, а часу буде потрібно більше. Якщо ж стосовно архіваторам розглядати файлові формати, з самих стислих можна виділити текстові документи будь-яких форматів.
Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти
Відносно непогано стискуються деякі виконувані файли EXE-формату (при стандартному методі стиснення можна домогтися зменшення розміру більше, ніж наполовину). Самими, як вже говорилося, несжимаемыми є об'єкти мультимедіа. І, якщо картинки зменшити за розміром хоч якось можна, з аудіо і відео без зміни початкового формату такі дії не проходять, і архіватори тут зовсім ні причому.

Типи стиснення графіки, відео та аудіо

Стосовно до мультимедіа розрізняють два основних типи стиснення: із втратами (lossy) і без втрат (lossless). І в даному випадку ступінь стиснення файлу залежить якраз від використовуваної технології компресії.
Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти
У першому випадку стиск максимальне, у другому воно може коливатись, на що впливає використовуваний набір кодеків і кінцевий формат контейнера. Так, наприклад, один і той же AVI-файл може являти собою саме контейнер, що містить абсолютно різні за типом дані і з різним ступенем компресії. З-за цього, до речі, іноді можуть спостерігатися проблеми з відтворенням відео на побутових плеєрах. А взагалі, якщо говорити саме про мультимедіа, тут потрібно чітко розуміти, що домогтися максимального зменшення розміру вихідного файлу будь-якого формату без істотної втрати якості практично нереально, незважаючи навіть на технології видалення надлишкового вмісту (наприклад, для графіки або відео це спрацьовує тільки у випадку з незмінними сценами). У випадку з аудіо проводиться зменшення бітрейту і вирізання певних частот. Рядовий користувач різниці, може бути, і не відчує, а ось професіонал з тонким слухом відразу скаже, чого не вистачає.

Найпоширеніші програми на всі випадки життя

Від чого залежить ступінь стиснення файлу, трохи розібралися. Тепер слід сказати кілька слів про застосовуваних програмних продуктах. Серед архіваторів найпоширенішими можна назвати WinRAR, WinZIP, 7-Zip.
Від чого залежить ступінь стиснення файлу? Поняття та основні аспекти
Що ж стосується стиснення мультимедіа, в найпростішому випадку можна використовувати спеціальні програми-конвертори, які працюють за принципом перекодування вихідного матеріалу в інший формат для зменшення розміру файлу.

Короткі підсумки

Підводячи своєрідний підсумок, можна відзначити, що ступінь стиснення файлу архіватором залежить від декількох факторів, а найчастіше від типу даних, що піддаються компресії, використовуваного програмного забезпечення і методів стиснення (зазвичай застосовуються алгоритми Хаффмана і Лемпеля-Зіва, які працюють в парі). У випадку з мультимедіа-контентом ситуація практично така ж, проте чільне місце займає перетворення з одного формату в іншій.

Популярі новини
Загрузка...