Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти

296 0 Новини високих технологій

Ринок онлайнових сервісів продовжує активно зростати в усьому світі. В числі тих держав, в яких очікується найбільш активний розвиток відповідного сегменту, — Китай. Особливу популярність серед користувачів КНР займають соціальні мережі. Але не завжди ті, про яких ми звикли чути, а абсолютно унікальні, національні онлайн-проекти. В чому полягає їх специфіка? Які соцмережі КНР можна віднести до найбільш популярним?

Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти

Популярні соцмережі в КНР?

Перш ніж розглядати популярні китайські соціальні мережі, вивчимо питання про те, чи запитані відповідні комунікаційні портали в КНР в принципі? Як зазначають багато експертів, китайці дуже звикли до соцмереж і проводять за читанням інформації, представленої в них, значну кількість часу. Втім, те ж, ймовірно, варто сказати і про жителів багатьох інших держав. Є китайські соціальні мережі російською мовою: їх поява, з одного боку, може свідчити про зацікавленість розробників з КНР в освоєнні російськомовного сегменту інтернету, незважаючи на сильну конкуренцію зі сторони, власне, російських проектів, з іншого — відображає популярність російської мови у світі. Досить багато російськомовних громадян живе і в самому Китаї.


Особливості розвитку соцмереж в КНР

Варто відзначити, популярні західні онлайнові проекти - такі як Facebook і Twitter, - в Китаї використовувати важко в силу наявності державного контролю доступу до відповідних ресурсів. Таким чином, стали звичними західному обивателю онлайнові платформи можуть бути просто не відомі багатьом жителям КНР. Але, незважаючи на суворий підхід уряду КНР до регулювання доступу громадян до інтернет, основні технологічні тренди, які характеризують розвиток онлайну, не обійшли Китай стороною.


Так, нестримне зростання популярності соцмереж, що стався в планетарному масштабі у другій половині 2000-х, знайшов відображення і в китайському сегменті інтернету. Поки на Заході з комп'ютерів користувачів переможно крокував Facebook, в Росії - «Вконтакте» і «Однокласники», китайські соціальні мережі розвивалися самі по собі, зовсім не поступаючись провідним світовим зразкам по функціоналу, а в ряді аспектів та перевершуючи їх.

Китайські соцмережі сьогодні

Таким чином, соцмережі в Китаї, як і в інших країнах світу, стали популярними і продовжують бути такими сьогодні. Разом з тим фактор автономізації інтернету в КНР наклав вкрай помітний відбиток на структуру відповідного онлайнового сегмента: найпопулярнішими соціальними мережами в КНР стали національні, а не міжнародні проекти. Зірка китайській соціальній мережі Weibo, можливо, не буде поступатися серед жителів КНР по популярності всесвітньо відомим персонажам, мають акаунти в Facebook та інших міжнародних порталах. При цьому, що цікаво, отримати популярність бажаючі можуть, задіявши відразу кілька великих онлайнових платформ.

Найбільші соцмережі Китаю

Які ж самі пізнавані китайські соціальні мережі? Рейтинг таких скласти досить складно — хоча б тому, що ринок онлайну в КНР продовжує активно розвиватися, і якщо сьогодні лідирують одні проекти, то завтра їх, в принципі, можуть змінити інші. Але якщо говорити про найбільш популярні бренди китайської онлайнової індустрії в сегменті соцмереж, то до таких правомірно віднести проекти:
- WeChat. - Sina Weibo. - QQ. - Renren. - Baidu Tieba. Розглянемо їх докладніше.

Найбільші соцмережі КНР: WeChat

Почнемо розглядати китайські соціальні мережі з великого проекту WeChat. Ця соцмережа з'явилася в січні 2011 року у форматі мобільного додатку, основними функціями якого стали голосові виклики і передача текстових повідомлень між користувачами. Крім того, за допомогою інтерфейсів даного програми користувачі отримали можливість обмінюватися картинками, аудіо - і відеозаписами.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти
До найбільш примітних особливостей проекту WeChat можна віднести реалізацію алгоритмів, які дозволили організувати обмін мультимедійним контентом при невеликому трафіку. Ще одна особливість, що характеризує розглянуту соціальну мережу — задіяння функцій, заснованих на визначенні місця розташування людини. За деякими даними, в соцмережі WeChat зареєстровано близько 400 млн користувачів. Інтерфейси розглянутої соціальної мережі доступні на декількох десятках мов. Таким чином, якщо розглядати китайські соціальні мережі російською, до найбільших з них правомірно буде віднести проект WeChat. Можна відзначити, що функціонал програми, яка використовується мешканцями КНР в основному для пошуку вакансій розваг, здійснення виклику екстрених служб, таксі, оплати покупок, а також різних послуг через інтернет. Функціонал даної соцмережі при цьому дозволяє проводити грошові транзакції. Примітно, що саме в додатку WeChat були реалізовані стікери при відправці повідомлень. Дану функцію згодом перейняли інші відомі соцмережі. Проект WeChat був визнаний одним з самих комерційних успішним. У 2015 році виручка соцмережі перевищила за деякими даними 14 млрд доларів. Інші китайські соціальні мережі, як відзначають експерти, поки що не досягли подібних результатів.
Можна відзначити, що проект WeChat досить активно освоюється на індійському ринку. Його просування здійснюється з використанням сайту Ibibo за сприяння телекомунікаційної компанії Tencent з КНР.

Sina Weibo

Інша популярна соцмережа КНР — Sina Weibo. З'явилася вона раніше WeChat, в 2009 році. Як відзначають експерти, китайська соціальна мережа Weibo за основними функціями схожа з російським проектом «Вконтакте». За допомогою інтерфейсів, доступних на відповідному порталі, користувачі можуть обмінюватися повідомленнями, аудіо - і відеозаписами, а також різними документами.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти
Примітно, що взаємодія між користувачами в рамках соцмережі Weibo проходить цензуру. Фільтруються, таким чином, ненормативні висловлювання, заборонена інформація, а також комунікації, які з якихось причин заборонені урядовими структурами КНР. Можна відзначити, однак, що користувачі, які містять небажану інформацію в соцмережі Weibo, мають можливість без наслідків видалити її. На це їм дається деякий час. Серед інших примітних функцій розглянутої соціальної мережі — можливість задіяти ігрову платформу. При цьому не обов'язково реєструватися в соцмережі. Можна зазначити, що розглянутий портал також може активно використовуватися жителями КНР для здійснення покупок в мережі: відповідна соцмережа інтегрована з найпопулярнішим онлайновим сервісом для покупок Shangou.

Соцмережа QQ

Наступний популярний китайський проект — QQ. Існує інша назва розглянутої соцмережі — Qzone. Він являє собою знаряддя за допомогою якого користувачі можуть обмінюватися повідомленнями, здійснювати відеодзвінки при використанні різних пристроїв. Примітно, що відповідна соціальна мережа популярна не тільки в Китаї, але і за межами КНР. Якщо розглядати, зокрема, популярні китайські соціальні мережі англійською мовою, розглянутий проект можна віднести до найбільш упізнаваним.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти
За деякими даними, відповідна соцмережа є третьою за величиною в світі за кількістю користувачів. Поступається вона тільки найбільшим міжнародним проектам — Facebook і Google. Зареєстровано в ній більше 600 млн користувачів. Розробник проекту — Китайська телекомунікаційна корпорація Tencent Inc. Дана компанія є найбільшим інтернет-провайдером. Даний бренд, таким чином, також займається підтримкою соцмережі WeChat, специфіку якої ми розглянули вище.

Проект Renren

Наступний великий онлайновий проект, який розвивається китайськими фахівцями — соцмережа Renren. Як відзначають експерти, даний портал особливо популярний серед китайських студентів. Дана платформа належить до найраніших — вона з'явилася в 2005 році.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти
Розроблена соцмережа була учнями Тяньцзінського університету. За допомогою інтерфейсів відповідної соціальної мережі користувачі можуть обмінюватися повідомленнями, різними типами мультимедійного контенту, грати в ігри, оплачувати покупки в онлайн-магазинах. Монетизація соцмережі Renren здійснюється різними методами. Зокрема, прибуток проекту приносять комерційні сторінки: їх можуть успішно використовувати у своїй маркетинговій стратегії великі бренди. Таким чином, з точки зору комерціалізації китайські соціальні мережі можуть бути самими успішними проектами. Серед інших примітних характеристик соцмережі Renren — наявність можливостей для забезпечення найвищого рівня конфіденційності даних користувача. Так, власник персональної сторінки у цій соцмережі, може максимально приховати дані про себе від перегляду сторонніми користувачами.

Проект Baidu Tieba

Наступний потужний онлайновий проект КНР — соцмережу Baidu Tieba. Він також відноситься до категорії найбільш ранніх — соціальна мережа з'явилася в грудні 2003 року. Особливістю даного проекту є можливість знаходити цікаві дані з допомогою ключових фраз. Основною метою даної платформи є об'єднання людей з спільними інтересами. Таким чином, якщо розглядати китайські соціальні мережі для знайомств, то проект Baidu Tieba можна віднести до найбільш привабливим для користувачів.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти

Baidu як міжнародний бренд

Розглянута мережа фактично є частиною пошукової системи Baidu, яка належить до найбільших у світі. Можна відзначити, що ще одним сервісом в рамках Baidu, який може називатися повноцінною соціальною мережею, є Baidu Space. В цілому пошукова система Baidu включає в себе досить багато затребуваних і технологічних сервісів. У ній також реалізовано багато корисні комунікаційні функції.

Соцмережі в КНР як інструмент просування бізнесу

Можна відзначити, що китайські соціальні мережі - російською мовою, а також на інших, що є для жителів КНР іноземними, - в багатьох випадках використовуються зацікавленими особами як ефективні маркетингові інструменти — при просуванні власного бізнесу в Китаї. У цьому сенсі володіння знаннями про відповідних платформах може викликати особливий інтерес з боку комерційних підприємств, які планують освоїтися на перспективному ринку. Китайськими ресурсами в цілях маркетингу користуються багато найбільші світові бренди. У багатьох випадках ті підходи в просуванні товарів і послуг, що зарекомендували себе за межами Китаю, стає можливим відтворити і в КНР. Дана тактика стає можливим, насамперед, завдяки як раз таки значного залучення китайських громадян у спілкування у форматі соцмереж, а також високого ступеня універсалізації інтерфейсів відповідних платформ, якщо зіставляти західні і китайські проекти.
Китайські соціальні мережі: огляд та цікаві факти

Резюме

Отже, ми вивчили популярні китайські соціальні мережі. Список таких, що розглянуті нами, звичайно, не може вважатися рейтингом, але він в цілому відображає відома відповідних проектів. Жителі КНР залучалися до освоєння можливостей соцмереж в темпах, принципово не поступаються тим, що характеризують активність західних користувачів інтернету. Найпотужніші онлайнові проекти в сегменті соцмереж в КНР — ті, що створені китайськими розробниками. Західні проекти знаходяться під цензурою держави, і навіть у разі її ослаблення абсолютно не виключено, що жителі КНР масово переходити на відвідування міжнародних порталів. Це може бути зумовлено насамперед тим, що китайські соціальні мережі принципово не поступаються тим, що розроблені за межами КНР, по функціях, по зручності інтерфейсів, за рівнем технологічності. Соцмережі КНР можуть бути використані найбільшими брендами як ефективний маркетинговий інструмент — аналогічно тому, як задіюються відповідного типу ресурси за межами Китаю.