Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики

119 0 Новини високих технологій

З 1 січня поточного року в Росії набув чинності закон про заборону програмного забезпечення, званого анонімними месенджера. Безумовно, крок абсолютно безпрецедентний. Прийняття такого закону викликало явно суперечливу реакцію з боку численних користувачів ЗА такого типу. Чому було прийнято таке рішення, що собою представляють такі програми, які їхні можливості і чим не вгодили керівництву країни такі додатки, далі пропонується розібратися.

Що являють собою анонімні месенджери?

Для початку варто вникнути в суть роботи даного програмного забезпечення. Чому додатки для миттєвого обміну повідомленнями в режимі реального часу називаються анонімними? Та тільки тому, що вони не вимагають проведення ідентифікації користувача з урахуванням його реальних персональних даних.


Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Анонімні месенджери після прийняття заборони в обов'язковому порядку будуть реєструвати користувачів за номером телефону, до якого, в свою чергу, прив'язується повна інформація про його власника. Але ж, якщо розібратися, анонімним можна назвати і популярний месенджер, який застосовується для пересилання повідомлень у соціальній мережі Facebook. На даний момент адже реєстрація хоч і передбачає введення номера мобільного телефону, проте здійснюється тільки з підтвердженням адреси електронної пошти. Таким чином, і це програмне забезпечення, за ідеєю, мають підпадати під юрисдикцію закону. З іншого боку, багато відомих програми для операційних систем Android і iOS начебто Snapchat, Ping, Telegram і інші дійсно будуть прив'язуватися до мобільним номерам. Але так тут все просто?


Чому в Росії анонімні месенджери заборонені?

Вважається, що поданий закон повинен сприяти зміцненню безпеки. Першою причиною, за якою був введений заборона, називається той факт, що досить часто в програмах такого типу можна зустріти різного роду терористів, терористичні угруповання. Адже як працює програма?
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Повідомлення в ній можуть не зберігатися, а видалятися відразу ж після прочитання. Наприклад, в Telegram можна налаштувати так званий таємний чат або встановити таймер знищення листування. Таким чином, відстежити спілкування зловмисників між собою просто не представляється можливим. А це веде і до того, що ті ж терористичні акти завчасно запобігти не вдасться. В цьому відношенні заборона на анонімні месенджери в Росії, питань не викликає. З іншого боку, напевно, багато хто помічав, що в додатках для спілкування нерідко можна зустріти величезну кількість спаму і настирливої реклами у вигляді постійних розсилок. Тут теж питань немає. Однак якщо якийсь підприємець намагається рекламувати свій товар або надані послуги, розсилаючи інформативні повідомлення, то чому б і ні? Здається, нічого поганого в цьому немає.

Наскільки можливо технічно встановити заборону?

Але давайте подивимося, чи можливо ввести повну заборону на анонімні месенджери будь-якого типу. Проблема виявляється не стільки нездійсненним, скільки дорогою. Якщо подивитися на заборони російських ресурсів у тій же Україні, навіть блокування сервісів, пошукових систем і соціальних мереж на рівні провайдерів ні до чого не призвело. Користувачі абсолютно елементарно обходять блокування з використанням VPN-клієнтів.
Для впровадження потужного файрвола на державному рівні, за оцінками фахівців, може знадобитися близько двох мільярдів доларів, а таких грошей немає. І це тільки Україна. А адже в Росії чисельність населення в рази більше.
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Це Китай і Північна Корея не пошкодували коштів на такі санкції. У цих країнах не допомагає навіть технологія VPN. IT-фахівці навчилися так фільтрувати небажаний трафік, що не допомагає взагалі нічого, і доступ до багатьох світових ресурсів виявляється повністю заблокованим, не кажучи вже про розглянутих анонімних месенджерах. Так що Росії для здійснення такого завдання знадобиться надто багато фінансових вливань.

Обов'язкові умови для використання месенджерів і шляху обходу закону

Але є і зворотна сторона медалі. За великим рахунком заборона на анонімні месенджери стосується тільки того програмного забезпечення, яке офіційно зареєстровано в Росії. Всі інші програми під дію закону не потрапляють. У пояснювальній записці до законопроекту була дана досить розпливчасте формулювання, в якій вказувалося, що його дія спрямована суто на те, щоб користувачі інтернету отримували достовірну інформацію і були захищені від різного роду шахрайства, забороненого або небажаного контенту. Що ж стосується умов використання таких програм, з одного боку, кожен розробник такого продукту зобов'язаний внести в програму обов'язкову реєстрацію за номером мобільного телефону, з іншого – сам користувач повинен підтвердити реєстрацію саме по мобільному номеру.
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Але на даний момент, незважаючи на заборону анонімних месенджерів в Росії, обійти законодавство можна зовсім просто. Не секрет, що практично в будь-якому великому місті можна запросто купити «ліву» SIM-карту, до якої не прив'язані дані користувача. Так само просто купити сімку в іншій країні (в тій же Україні, наприклад), де при підключенні вказувати персональні дані не потрібно. В Україні паспортні дані потрібні лише у випадку заміни або відновлення карти. А як боротися з такими явищами, в уряді ще не придумали.

Штрафи за несанкціоноване використання месенджерів

Після того як в Росії вступила заборона на анонімні месенджери, відразу ж постало питання про покарання за порушення законодавства. Зокрема, це відноситься до адміністративних штрафів, які накладаються абсолютно на всіх користувачів, будь то фізична або юридична особа.
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Для звичайних громадян передбачений штраф в сумі 3-5 тисяч рублів, для державних службовців і посадових осіб – 30-50 тисяч, для юридичних осіб – від 800 тисяч до одного мільйона. При цьому приватних підприємців можуть штрафувати і на мільйон, оскільки вони потрапляють в категорію юросіб. Анонімне використання месенджерів, як вже зрозуміло, карається, але при офіційному їх використанні номер абонента, як це передбачено законодавством, повинен зберігатися виключно на території РФ.
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Незрозумілим залишається тільки питання завантаження додатків. Ну не заборонять ж Google Play, де багато програм цього типу викладені у вільному доступі? Штрафи на розробників накладатися теж будуть, особливо якщо не виконується вимога щодо обмеження передачі повідомлень на вимогу державних структур (Роскомнагляд), у разі виявлення передачі протиправної інформації.

Правова сторона питання заборони

У плані міжнародного права з таким нововведенням можна посперечатися. Як би Росія не намагалася залишатися демократичною державою, прийняття цього закону явно нагадує Китай і Північну Корею. Тут ще проблема в тому, що різні структури безпеки намагаються взяти під свій контроль всіх користувачів таких програм. А це не витримує ніякої критики, оскільки про особистому листуванні, грубо кажучи, можна забути. А в разі підозри на передачу протиправної інформації одним тільки штрафом вже не відбудешся.

А як же конфіденційність?

Нарешті, багато користувачів цілком справедливо задаються питаннями про конфіденційність. Виходить, що силові структури отримають повний доступ до листування?
Анонімні месенджери: огляд, особливості і характеристики
Хоча і стверджується, що інформація третім особам передаватися не буде ні за яких умов, виглядає це досить сумнівно.

Що в підсумку?

Ось і виходить ситуація, що анонімні месенджери в Росії стає використовувати навіть не стільки невигідно, скільки небезпечно, оскільки можна запросто опинитися на гачку у спецслужб. Штрафи – це ще не найстрашніше, що може бути, а от якщо вами зацікавиться, скажімо, ФСБ, то можна опинитися в дуже непростій ситуації.