Яке охолодження для процесора вибрати: поради

417 0 Новини високих технологій

З кожним роком з'являються все нові і нові моделі комп'ютерної техніки та комплектуючі. Проте в гонитві за потужністю і високою продуктивністю лідери в сфері високих технологій стикаються з закономірними проблемами. Процесор, відеокарта і інші деталі в процесі роботи виробляють енергію, яка перетворюється в тепло і сприяє перегріву системного блоку. Це, в свою чергу, тягне за собою часті збої в роботи системи і поломки. Вихід із ситуації – встановлення системи охолодження.


Яке охолодження для процесора вибрати: поради

Типи систем охолодження процесора

Якісна система охолодження комп'ютера дозволить не тільки уникнути виходу з ладу, здавалося б, абсолютно нових деталей, але і забезпечить продуктивність, відсутність затримок і безперебійну роботу. На сьогоднішній момент системи охолодження процесора представлені трьома типами: рідинне, пасивне і повітряне. Нижче розглянуто переваги та недоліки кожного рішення. Дещо забігаючи наперед, можна сказати, що найпоширенішим типом охолодження на сьогоднішній день є повітряне, тобто встановлення кулерів, тоді як найбільш ефективно рідинне. Повітряне охолодження для процесора виграє багато в чому завдяки лояльній ціновій політиці. Саме тому питання вибору підходящого вентилятора у статті буде приділено особливу увагу.

Система рідинного охолодження

Система рідинного охолодження (водяне охолодження) є найбільш продуктивним методом уникнути перегріву процесора і пов'язаних із цим процесом поломок. Конструкція системи багато в чому нагадує пристрій холодильника і складається з:


 • теплообмінника, вбирающего в себе теплову енергію, вироблювану процесором;
 • помпи, яка виступає в якості резервуара для рідини;
 • додаткової ємності для розширюється в процесі роботи теплообмінника;
 • теплоносія – елемента, який наповнює всю систему спеціальною рідиною або дистильованою водою;
 • теплосъемников для елементів, що виділяють тепло;
 • шлангів, по яких проходить вода і декількох перехідників.
 • Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  До переваг методу водяного охолодження процесора можна віднести високу ефективність і низьку шумову здатність. Недоліків, незважаючи на продуктивність системи, також вистачає:
 • Користувачі відзначають високу вартість рідинного охолодження, так як для установки такої системи потрібно потужний блок живлення.
 • Конструкція у підсумку виходить досить-таки громіздкою з-за об'ємних резервуара і водяного блоку, що забезпечують якісне охолодження.
 • Існує ймовірність утворення конденсату, що негативно позначається на роботі деяких комплектуючих і може спровокувати замикання в системному блоці.
 • Якщо розглядати виключно рідинний спосіб, то краще охолодження процесора комп'ютера – це застосування рідкого азоту. Метод, звичайно, зовсім не бюджетний і надзвичайно складний в монтажі і подальшому обслуговуванні, але результат дійсно заслуговує.

  Пасивне охолодження

  Пасивне охолодження процесора є найбільш неефективним способом виведення теплової енергії. Перевагою даного методу, втім, вважають низьку шумову здатність: система складається з радіатора, який, власне, і не «відтворює звуки».
  Пасивний метод охолодження застосовувався давно, він був досить хороший для комп'ютерів з низькою продуктивністю. На сьогоднішній момент пасивне охолодження процесора широко не використовується, але застосовується для інших комплектуючих, материнських плат, оперативної пам'яті, дешевих відеокарт.

  Повітряне охолодження: опис системи

  Яскравим представником самого поширеного типу повітряного відведення тепла є кулер охолодження процесора, який складається з радіатора і вентилятора. Популярність повітряного охолодження пов'язують в першу чергу з лояльною ціновою політикою і широким вибором вентиляторів за параметрами. Якість повітряного охолодження безпосередньо залежить від розміру радіатора, а також діаметра і вигину лопатей. При збільшенні вентилятора знижується кількість необхідних обертів для ефективного відводу тепла від процесора, що покращує результат роботи кулера при менших його «зусилля».
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Швидкість обертання лопатей регулюється за допомогою сучасних материнських плат, роз'ємів і програмного забезпечення. Кількість роз'ємів, здатних контролювати роботу кулера, при цьому залежить від конкретної моделі плати. Настроюється швидкість обертання лопатей вентиляторів через BIOS Setup. Також існує цілий перелік програм, які слідкують за підвищенням температури в системному блоці і, згідно з отриманими даними, регулюють режим роботи системи охолодження. Створенням подібного програмного забезпечення часто займаються виробники материнських плат. До таких можна віднести Asus PC Probe, MSI CoreCenter, Abit µGuru, Gigabyte EasyTune, Foxconn SuperStep. Крім того, регулювати кількість обертів вентилятора здатні багато сучасні відеокарти.

  Про достоїнства і недоліки повітряного охолодження

  Повітряний тип охолодження процесора має більше переваг, ніж недоліків, у зв'язку з чим і користується особливою популярністю у порівнянні з іншими системами. До переваг такого типу охолодження процесора можна віднести:
 • велика кількість видів кулерів, а отже, і можливість підібрати ідеальний варіант для потреб кожного користувача;
 • невеликі енерговитрати в ході експлуатації обладнання;
 • проста установка і обслуговування повітряного охолодження.
 • Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Недоліком повітряного охолодження є підвищений рівень шуму, який тільки збільшується в процесі експлуатації комплектуючих внаслідок попадання у вентилятор пилу.

  Параметри системи повітряного охолодження

  При виборі кулера для ефективного охолодження процесора особливу увагу варто приділити технічним моментам, адже далеко не завжди цінова політика виробника відповідає якості продукції. Так, система охолодження процесора володіє наступними основними технічними параметрами:
 • Сумісність з сокетом (в залежності від материнської плати: на базі AMD або Intel).
 • Конструктивні характеристики системи (ширина і висота конструкції).
 • Вид радіатора (типи представлені стандартним, комбінованим або З-видом).
 • Розмірні характеристики лопатей вентилятора.
 • Здатність до відтворення шуму (іншими словами, рівень шуму, що відтворюється системою).
 • Якість і потужність повітряного потоку.
 • Вагова характеристика (останнім часом актуальні експерименти з вагою кулера, що відбивається на якості роботи системи швидше негативним чином).
 • Опір тепла або теплове розсіювання, що актуально тільки для топових моделей. Показник знаходиться в межах від 40 до 220 Вт. Чим вище величина – тим більш продуктивна система охолодження.
 • Точка дотику кулера з процесором (оцінюється щільність з'єднання).
 • Спосіб дотику трубок з радіатором (пайка, компрессовка або застосування технології прямого контакту).
 • Більшість цих параметрів у кінцевому підсумку впливають на вартість кулера. Але ж і бренд також накладає свій відбиток, тому в першу чергу варто звертати увагу на характеристики комплектуючої деталі. В іншому випадку можна придбати імениту модель, яка виявиться абсолютно марною при подальшій експлуатації.

  Сокет: теорія сумісності

  Основним моментом при виборі вентилятора є архітектура, тобто сумісність системи охолодження з сокетом процесора. Під незрозумілим англійською терміном, у прямому перекладі означає «гніздо», «гніздо», криється програмний інтерфейс, який забезпечує обмін даними між різними процесами. Так, у кожного процесора є певний простір і види кріплення на материнській платі. Це означає, наприклад, що охолодження процесора Intel не підійде для AMD. При цьому лінійка моделей Intel представлена як флагманськими, так і бюджетними рішеннями. Охолодження процесора i7 необхідно більш продуктивне (сокет LGA 1366), ніж для попередніх версій Intel Core, яким підходить LGA 1156. Для інших процесорів на базі Intel (Pentium, Celeron, Xeon тощо) необхідний сокет LGA 775.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  AMD же відрізняється тим, що для комплектуючих даного виробника не годиться стандартний вентилятор. Охолодження процесора AMD краще купувати окремо. У сокети для AMD і Intel існують і візуальні відмінності, що кілька допоможе розібратися в питанні навіть необізнаному користувачеві ПК. Тип кріплення для AMD представляє собою кріпильну раму, за яку чіпляються скоби з петлями. Кріплення Intel – це плата, в яку вставляються чотири так звані ніжки. У тих випадках, коли вага вентилятора перевищує стандартні цифри, застосовується гвинтовий кріплення.

  Конструктивні характеристики

  Не тільки сумісність з сокетом є важливим параметром. Також слід звернути увагу на ширину і висоту кулера, адже під нього треба знайти місце в корпусі системного блоку так, щоб роботі вентилятора не заважали інші деталі. Відеокарта і модулі оперативної пам'яті при неправильному монтажі кулера будуть перешкоджати нормальному руху повітряних потоків, які в цьому випадку замість охолодження будуть сприяти ще більшому перегріву усієї конструкції.

  Вид радіатора: стандартний, З-тип або комбінований?

  В даний момент радіатори для вентилятора поставляються трьох типів:
 • Стандартний, або баштовий вигляд.
 • С-тип радіатора.
 • Комбінований вид.
 • Стандартний тип передбачає, що трубки, паралельні основи, проходять через пластини. Такі вентилятори найбільш популярні. Вони трохи вигнуті вгору і є більш ефективним рішенням для охолодження процесора. Недолік стандартного типу полягає в тому, що потік повітря підходить до задньої або верхній стороні корпусу вздовж материнки. Таким чином, повітря проходить тільки один коло циркуляції, і процесор може сильно перегріватися. Від цього недоліку позбавлені кулери З-типу. С-подібна конструкція таких радіаторів сприяє проходженню потоку повітря біля гнізда процесора. Але не обійшлося і без недоліків: З-вид охолодження менш ефективний, ніж баштовий.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Флагманським рішенням є комбінований вид радіатора. Даний варіант поєднує в собі всі переваги попередників, і одночасно практично повністю позбавлений від недоліків з-типу або стандартного виду.

  Розмірні характеристики лопатей

  Ширина, довжина і вигнутість лопатей впливають на об'єм повітря, який буде задіяний у процесі роботи охолоджуючої системи. Відповідно, чим більше розмір лопаті, тим великою буде й обсяг повітряних потоків, що поліпшить охолодження процесора ноутбука або комп'ютера. Однак не варто пускатися «в усі тяжкі»: охолодження для процесора повинна відповідати іншим характеристикам персонального комп'ютера.

  Рівень шуму, відтворений кулером

  Параметр, який виробники систем охолодження намагаються поліпшити практично будь-якими засобами, – це рівень шуму, відтворений кулером. На думку більшості користувачів, охолодження для процесора в ідеалі повинно бути не тільки ефективним, але і безшумним. Але це лише в теорії. На практиці повністю позбутися від шуму в процесі експлуатації повітряної системи не вийде. Кулери невеликих розмірів видають менше шуму, що цілком влаштовує користувачів не особливо потужних комп'ютерів. Великі ж вентилятори створюють достатній рівень звуку, щоб вважати це проблемою.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  В даний час більшість кулерів мають здатність реагувати на кількість виділюваного тепла і, відповідно, працювати в більш активному режимі у випадку необхідності. Програма для охолодження процесора чудово справляється із завданням контролю над необхідністю активного охолодження. Так, шум більше не постійний, а виникає тільки при інтенсивній роботі процесора. Програма для охолодження процесора – відмінне рішення для невеликих моделей і невимогливих комп'ютерів. У питаннях регулювання рівня шуму варто звернути увагу на тип підшипника. Бюджетним, а тому найбільш популярним варіантом є підшипник ковзання, але скупий платить двічі: вже досягнувши половини передбачуваного терміну служби, він буде видавати нав'язливий шум. Більш вдалим рішенням є гідродинамічні підшипники і підшипники кочення. Вони прослужать набагато довше і не перестануть справлятися з поставленими завданнями «на півдорозі».

  Точка дотику кулера з процесором: матеріал

  Система охолодження необхідна, щоб виводити надлишки теплової енергії з системного блоку в навколишнє середовище, але точка дотику деталей при цьому повинна бути як можна більш щільною. Тут важливими критеріями вибору якісної системи охолодження будуть матеріал, з якого кулер виготовлений, і ступінь гладкості поверхні. Найбільш якісними матеріалами (на думку користувачів і технічних фахівців) зарекомендували себе алюміній або мідь. Поверхня матеріалу в точці дотику повинна бути максимально гладкою, без вм'ятин, подряпин і нерівностей.

  Спосіб дотику трубок з радіатором

  Якщо на стику трубок з радіатором системи охолодження є видимі сліди, то, швидше за все, для фіксації застосовувалася пайка. Пристрій, виготовлений таким методом, буде надійним і довговічним, хоча пайка останнім часом використовується все рідше. Користувачі, які встигли придбати кулер з пайкою в місці зіткнення трубок з радіатором, відзначають тривалий термін служби охолоджуючої системи та відсутність поломок.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Більш популярним способом дотику трубок з радіатором є менш якісна опресовування. Також широке поширення одержали вентилятори, які виготовляються із застосуванням технології прямого контакту. У цьому випадку основа радіатора замінюють теплові трубки. Щоб визначити якісний виріб, слід звертатися увагу на відстань між тепловими трубками: чим воно менше, тим краще буде працювати кулер, так як теплообмін стане більш рівномірним.

  Термопаста: як часто потрібно змінювати?

  Термопаста являє собою пастоподібну консистенцію, може бути різних відтінків (біла, сіра, чорна, синя, блакитна). Сама по собі вона не дає охолоджуючого ефекту, але допомагає швидше проводити тепло від чіпа до радіатора системи охолодження. У звичайних умовах між ними утворюється повітряна подушка, яка володіє низькою теплопровідністю.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Термопасту слід наносити туди, де кулер безпосередньо стосується процесора. Час від часу слід здійснювати заміну речовини, бо висихання призводить до зростання ступеня перевантаження процесора. Оптимальний «термін служби» більшості сучасних видів термопасти, за відгуками користувачів, становить один рік. Для старих і надійних марок періодичність заміни збільшується до чотирьох років.

  А може, достатньо стандартного рішення?

  Дійсно, чи варто окремо купувати кулер і взагалі думати над системою охолодження? Переважна більшість процесорів йде в продажу відразу з вентилятором. Навіщо тоді вдаватися в деталі і купувати його окремо? Заводські кулери, як правило, відрізняє низька продуктивність і висока здатність до відтворення шуму. Це відзначають і користувачі, і фахівці. При цьому якісна система охолодження – це гарант довгої та безперебійної роботи процесора, безпеку і збереження нутрощів комп'ютера. Правильним вибором стане краще охолодження для процесора, яким далеко не завжди є стандартне рішення.
  Яке охолодження для процесора вибрати: поради
  Комп'ютерні технології розвиваються дуже швидко. То і справа з'являються нові версії комплектуючих, починають застосовувати інноваційні технології і рішення. Сучасні виробники передбачають, що система охолодження процесора також повинна удосконалюватися. Якісні конструкції вентиляторів зараз виробляють лише деякі компанії. Багато бренди намагаються відзначитися сумісністю з роз'ємами різного типу, низьким рівнем шуму своїх моделей, дизайном. Топовими виробниками повітряних систем охолодження є THERMALTAKE, COOLER MASTER і XILENCE. Моделі наведених брендів відрізняються якісними матеріалами і довгим терміном експлуатації.