Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації

557 0 Новини високих технологій

Графічний малюнок, який відображає літери або цифри називається шрифтом. Така композиція повинна мати повну стилістичну систему, набір символів з певним розміром і накресленням. Стиль шрифтів - поняття невизначене, оскільки більше відноситься до CSS. А ось на практиці все ж прийнято вживати термін «гарнітура». Вона визначає групу шрифтів за кількома параметрами: кеглю, накресленню і оформлення.

Історія становлення шрифтів

Якщо говорити про рукописних шрифти, то їх історія починається ще з Давнього Єгипту. Відомо, що першою письмовою формою була піктографія - малюнки в печерах і на скелях. Після стали застосовувати вузликове письмо з використанням нитки і вузлів. У Стародавньому Єгипті з'явилися ієрогліфи, які були представлені різними знаками і символами. Спочатку використовувалися для відображення слів, словосполучень і речень, а пізніше стали позначати звуки. Хоча переходу на фонетичне лист так і не відбулося.


Перший такий алфавіт розробили фінікійці. З ним почали працювати греки, а потім з'явився латинський і кириличний набори символів.
Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації
Пізніше починають з'являтися стилі шрифтів. Квадрат отримав потовщення і зарубки, рустика - вузькі символи. Унциал показав нові можливості написання, і букви стали виступати за межі нижньої і верхньої лінії. Вже в XII столітті став відомий готичний стиль, а разом з ним прийшла текстура, бастарда, ротунда, версалы і фактура. З появою друкарні стали відомі друкарські шрифти. Їх стали називати по імені творця.

Слов'янське розвиток

Розвиток європейських шрифтів не обійшло стороною росіяни. Вони розвивалися самостійно, хоча і грунтувалися на грецькому алфавіті. Так з'явилася кирилиця і глаголиця. Швидко розвинулися форми рукописного шрифту, а за ними прийшли і перші книги, виконані в друкарні. Пізніше з'являється цивільний шрифт Петра I, який мав свій стиль і зараз імітується багатьма спеціалізованими програмами.


Характеристики

Щоб визначити стиль шрифту, потрібно дивитися на його особливості. Спочатку на параметри, пов'язані з будовою. Наприклад, зображення може бути прямим або курсивним. Насиченість буває світлою, напівжирної або жирною. Також є ширина символів, розмір або кегль, чіткість, контраст і т. д. Важливим є і художній вигляд гарнітури. Тут особливої класифікації немає, оскільки більшість характеристик переплітаються і поєднуються. Можна виділити декоративний вигляд, динамічний, витончений курсив, монументальний, вільний, строгий і фольклорний.

Комп'ютерні шрифти

Говорячи про стилі шрифтів, часто під цим поняттям мають на увазі саме їх «електронне» накреслення. Взагалі, якщо бути точним, в цьому випадку мається на увазі не конкретна гарнітура, а файл, який містить комплекс правил, що описують «малюнки», що використовуються для їх же відображення.
Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації
Цей тип може класифікуватися за методами відтворення. Буває растрове і векторне оформлення. У першому варіанті знаки представлені пікселями, поміщеними у вузли сітки растру. Тобто умовно перед нами малюнок, виконаний точками. Цей варіант не підходить для широкоформатного друку і може застосовуватися в додатках і консолях.
Векторний тип являє знаки завдяки криволінійних контурах, які формуються математичною формулою. Кожен символ описується вектором, який визначає положення основних точок. Кожен піксель в цьому випадку об'єднаний прямої або кривої лінії. Цей тип шрифтів однаково відображається як на папері, так і на дисплеї.

Застосування

Всі комп'ютерні шрифти можна поділити на три групи:
 • моноширинний;
 • без зарубок;
 • з зарубками.
 • Кожна з цих груп є в текстових процесорах, CSS, графічному інтерфейсі і т. п. Кожен з них варто застосовувати у певних випадках. Стиль і розмір шрифту практично не впливають на сферу застосування.
  Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації
  Так, табличні у зазвичай зручні при відображенні вихідного коду і різних повідомлень. Шрифт із зарубками зазвичай використовують у статтях, оскільки вони легко читаються. Стиль без зарубок краще всього підходить для оформлення в заголовках і логотипах. Деякі гарнітури використовують у своїх шрифтах позначення вищеописаних типів, щоб не було еклектичності. При цьому різні програми мають свої стилі шрифтів. Наприклад, CSS перетворює гарнітуру гурту Mono в Courier New в одному браузері, а в іншому вони виглядають як Liberation Mono. Але все це регулюється в налаштуваннях браузера.

  З зарубками

  Serif на англійську мову перекладається як «засічка». Мова йде про невеликому виступі, короткому штриху біля основи або верхній частині символу. Ця група включається старий, сучасний і єгипетський стилі. Старий стиль імітує техніку клинопису. Саме в ньому можна зустріти безліч стіна, які схожі на рукописне оформлення. Тут же можна знайти шрифт в російському стилі, хоча він зустрічається і в декоративних гарнітурах. Сучасний тип може називатися Modern або Didone. У цьому випадку зарубки більш тонкі, товсті лінії і контрастні. Єгипетський стиль називають Claderon. Їх відмінна риса - плавний перехід від товстої до тонкої лінії. Цей варіант можна було б використовувати в текстах, але він трохи темноват для великих полотен. Тому його використовують у дитячих книгах.

  Рубаний шрифт

  Цей варіант також називається Sans і в перекладі з французької означає «без зарубок». Він більш одноманітний по товщині і не має тонких ліній у підстави і вгорі символів. Деякі веб-дизайнери віддають перевагу цьому стилю для оформлення текстів. Однозначно стверджувати це не можна, бо багато чого може залежати навіть від монітора.

  Рукописний шрифт

  Цей тип точно не підходить для написання тексту. Він може бути використаний в логотипах або окремих елементах оформлення, наприклад, в цитаті. Серед рукописного шрифту часто зустрічаються імітації гарнітури «під старовину».
  Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації

  Декоративний шрифт

  Всі інші стилі прийнято відносити до цієї групи. У них немає конкретних схожих елементів. Гарнітури дуже різні, серед них можна знайти шрифт в японському стилі або накреслення, адаптоване під китайські ієрогліфи. У цій групі може бути «ковбойську», мультиплікаційне оформлення. Можуть зустрічатися гарнітури, що імітують популярні логотипи (наприклад, «Дісней»), або створені спеціально для особливих завдань (оформлення дитячого контенту).
  Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації

  Редактори

  Стилі шрифтів для Фотошопу дуже затребувані. Їх часто використовують веб-дизайнери в своїх проектах. Але ось в стандартному пакеті програми їх небагато. До того ж більшість з них звичайні і нічим не виділяються серед інших. Тому багато хто хоче зрозуміти, як змінити стиль шрифту. Для цього можна піти на будь-портал або форум, присвячений «Фотошопу», і відшукати потрібний набір гарнітур. Тут величезна кількість самих різних варіацій. До того ж якщо вам потрібен китайський стиль оформлення символів, можна встановити один файл, в якому буде відразу кілька видів, і вже з отриманого підібрати підходящий.
  Розміри та стилі шрифтів: огляд, особливості застосування та рекомендації
  «Фотошоп» - не єдиний редактор, який працює зі шрифтами. В інтернеті є безліч онлайн-сервісів, які зберігають базу стіна. У них можна швидко зробити логотип або гарне зображення.

  Висновки

  Стиль шрифту - це розмите поняття, які поки що не отримало конкретних визначень. Тому, говорячи на цю тему, часто згадують гарнітуру або авторське оформлення символів. Стилем можуть називати групи шрифтів типу Sans, Serif або Mono. Так само можуть називати і спеціальні декоративні гарнітури з особливим оформленням: японський стиль, клинопис або ієрогліфи.

  Популярі новини
  Загрузка...