Механічна миша - історія і пристрій

365 0 Новини високих технологій

Користуючись сучасними оптичними комп'ютерними мишками, більшість людей навіть не уявляє, як виглядали і працювали їх більш старші брати по цеху. У цій статті зібрана основна інформація, ознайомившись з якої будь-хто зможе дізнатися, які основні віхи розвитку комп'ютерних маніпуляторів мали місце і з'ясувати пристрій основних видів механічних мишей.

Прабатько

Механічна миша - історія і пристрій
Розповідь слід почати з сивої давнини, коли комп'ютери ще займали цілі кімнати, а керувалися виключно за допомогою спеціальних команд, написаних на мові програмування і вводяться безпосередньо в систему за допомогою вже існуючого в той час пристрої введення — клавіатури. Природно, подібний метод не припускав якоїсь естетики, а тодішня операційна система являла собою щось схоже з тим, що ми можемо побачити під час входу в BIOS.


Так як комп'ютери в той час використовувалися виключно у вузькому колі вчених-програмістів, потреби в створенні більш спрощеною, казуальної системи управління апаратом просто не було. Але час минав, комп'ютери все більше і більше вливалися в повсякденне життя людей, і питання про спрощення використання цієї машини ставав все більш гострим. Всі змінилося 9 грудня 1968 року, коли світу був представлений перший у світі комп'ютерний маніпулятор, створений Дугласом Энгельбартом. Саме в цей день і «народилася» комп'ютерна, поки ще механічна, миша.

Принцип дії

Якщо ви подивитеся на робочий прототип тієї самої першої миші, вам відразу стане зрозуміло, що з сучасними маніпуляторами цей п'ятдесятирічний «гризун» має мало спільного: незграбний корпус, який представляє собою простий прямокутник зі згладженими ребрами, всього одна кнопка, розташована, навіщо-то, у верхньому правому куті корпуса, кабель підключення виростає із задньої частини корпусу, а не з передньої, як у наш час. Загалом, безліч відмінностей. Однак принцип роботи механічної миші Энгельбарта став еталонним на багато років.


Під корпусом розташовувалася сама механічна частина, представлена у вигляді двох металевих роликів, які виступають з нижнього підстави корпусу і розташованих перпендикулярно один до одного (один рухався по осі Х, а його напарник — по осі Y), а також електронний пристрій, що зчитує руху роликів і конвертирующее ці дані в електросигнал.
Механічна миша - історія і пристрій
Всупереч явним розходженням, механічна миша на фото зверху є прямим предком кожної сучасної миші. На жаль, даний пристрій, безумовно, було не досить зручним, в порівнянні з сучасними аналогами, однак на ті часи це людино-машинний інтерфейс був проривним і тому єдиним.

Оптико-механічна миша

Механічна миша - історія і пристрій
Прогрес, як усім відомо, не стоїть на місці і рухається вперед семимильними кроками. Звичайно ж, він добрався і до комп'ютерних хвостатих. Поступово дерев'яний корпус замінився пластиковим, більш ергономічним і естетичним, згодом з'явилася і всім нині відома друга кнопка, що відповідає за допоміжні дії, а потім і коліщатко, однак головним нововведенням стала заміна роликової системи на так звану кулькову. Подібне рішення дозволило багаторазово поліпшити відчуття від використання цієї механічної миші для комп'ютера.

Пристрій кульковою миші

Механічна миша - історія і пристрій
Гризуни подібної конструкції були дуже поширені у 80-90-х роках минулого століття, так що багато користувачів, швидше за все, встигли застати ці апарати і навіть попрацювати ними. Однак про устрій цього дива технічної думки мало хто замислювався і для багатьох це донині залишається таємницею. Як можна судити з назви, даним миші користувачами, в її основі лежить кулька. Розташовується він переважно по центру нижньої площини миші. Для кращого зчеплення з робочою поверхнею, на нього завжди завдавали значний шар гуми. Усередині корпусу розташовувалася ціла система зчитувальних пристроїв, в числі яких були ролики, щільно притиснуті до поверхні обрезиненного кулі. Переміщуючи мишу по столу, кулька обертався по двох осях, і його рух повідомлялося роликам, які, в свою чергу, передавали обертання на мініатюрні вали, на одному з кінців яких розташовувалася крильчатка. Вона служила свого роду вимикачем в ланцюзі з світлодіода і фотоелемента. Обертаючись, вона з певною частотою те переривала, то знову пропускала сигнал, що сприймалася, відповідно, як нуль і одиниця. На основі цих даних і будувалися обчислення, що дозволяють проектувати руху миші на площині столу з рухами курсора на площині екрана.

Подальша еволюція

На жаль, пристрій кульковою механічної миші володіло поруч мінусів. Приміром, на гумове покриття осьового кулі часто налипала бруд і пил, що нерідко призводило до глюків, також з-за великої кількості деталей, що обертаються термін коректної служби скорочувався в рази. Тому ні для кого не стало сюрпризом, що подібну модель витіснила її більш сучасна оптична сестра, яка мала куди великим рядом переваг.

Популярі новини
Загрузка...